Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.
Trekbuddy is on Github now

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Skale map z MapoTero
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
panmino

PostPosted: Tue Dec 20, 2011 7:42 pm    Post subject: Skale map z MapoTero Reply with quote

Witam,
Czy w MapoTero można zrobić mapę w mniejszej skali, np 1:3000?
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Tue Dec 20, 2011 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

A to nie jest przypadkiem pytanie na inne forum ? Smile
Stosowanie map o tej skali z konsumenckimi odbiornikami gps nie ma większego sensu.
Back to top
m2marek

PostPosted: Tue Dec 20, 2011 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

trudno jest podać/osiągnąć w miarę dokładna skalę map elektronicznych. Spowodowane jest to bardzo różną rozdzielczością=gęstością ekranów, na których mogą być przeglądane (dla samych telefonów różnice mogą być ponad dwukrotne). Bardziej precyzyjne jest określenie ile metrów odwzorowuje jeden piksel. Tak też ustawiasz skalę w programie, o którym mówisz - w opisie jest,że można ustawić wartość ułamkową tego parametru. Musisz przeliczyć ten parametr na właściwości twojego wyświetlacza.
Jednak to naprawdę nie ma sensu - na ekranie telefonu wyświetli się Ci jeden budynek, a błędy pomiaru mogą nie mieścić się na nim, dodatkowo niewiele obszarów ma pokrycie mapami w tej skali, a zapisywanie białych pól to tracenie miejsca na karcie (zdjęcia zajmą wielokrotnie więcej).

Ranger

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 10:18 am    Post subject: Reply with quote

@m2marek
Skalę mapy osiągnąć można, wystarczy dopasować ppi mapy z ppi ekranu. Tylko co z tego ?
@panmino
Może podpowiem coś prościej - do zastosowań geodezyjnych należy korzystać ze sprzętu i map geodezyjnych.
Typowy sprzęt konsumencki (w Twoim przypadku zdaje się B2710) przy swojej klasie dokładności to w tych zastosowaniach więcej kłopotów niż pożytku.
Back to top
panmino

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za liczne porady. Używam TrekBuddy, więc forum jest jak najbardziej właściwe. Oczywiście nie jestem geodetą i używam Samsunga B2710, ale mam potrzebę odnalezienia granic. Próbowałem w MapoTero dać wartość mniejszą niż 1m/pix, ale nie da się tego zrobić. Gdybym mógł ustawić 0,5 np, nie byłoby problemu.

Ranger wrote:
@m2marek
Skalę mapy osiągnąć można, wystarczy dopasować ppi mapy z ppi ekranu...

Co to jest ppi?
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Tu znajdziesz definicję oddającą mniej więcej to o co chodzi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ppi
Tzn. mając mapę o znanej Ci skali (podziałce), jesteś ją w stanie zadaptować poprawnie do użytku w aplikacji, zachowując jej cechy, tzn. skalę mapy.
Można też powiększyć obraz mapy, ale wtedy trzeba pamiętać o tym, że również przeskalowuje się wtedy jej błędy własne.
Przy pomniejszaniu obrazu mapy te błędy własne odpowiednio maleją, itd.
A z jaką dokładnością chcesz te granice odnaleźć ?
Nawet dobra mapa problemu nie rozwiąże. Typowy odbiornik konsumencki przy HDOP=1 (idealne warunki odbioru sygnału) ma deklarowaną dokładność plus minus 5 metrów, z poprawkami +/- 3m ...
Przebieg granic najlepiej oddają wkopane w terenie znaki, o ile są i nikt przy nich nie majstrował.
Back to top
panmino

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

No właśnie. Okazuje się, że niewiele wiem o urządzeniach GPS w ogóle. Tak nawiasem, to da się ustawić wartość mniejszą niż 1, ale trzeba ją podać w postaci 1/2, 1/4 itp. Efekt na telefonie bez zmian, nie rozumiem, jak to działa. Albo nie działa. Szkoda, że tak jest, że to taka drobnica, te granice na wyświetlaczu. że też nie można ustawić skali, z jaką chcemy ściągnąć. Z czego wynika to ograniczenie? Pozdrawiam i dzięki za informacje.
Back to top
m2marek

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

odwiedź
http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&st=0&sk=t&sd=a&sid=531e1fbb6e5f3fc0fc3c568f7573cf01
, znajdziesz wiele odpowiedzi

panmino

PostPosted: Fri Dec 23, 2011 8:16 am    Post subject: Reply with quote

m2marek wrote:
odwiedź
http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&st=0&sk=t&sd=a&sid=531e1fbb6e5f3fc0fc3c568f7573cf01
, znajdziesz wiele odpowiedzi

Nie jestem ignorantem, u źródła byłem już wcześniej. Nie znajduję tam, czego chcę.
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Dec 23, 2011 11:03 am    Post subject: Reply with quote

@panmino
Chyba coś jednak pominąłeś. Z tego że używasz TrekBuddy z B2710 nie wynika, że próbujesz korzystać z aplikacji zgodnie z jej przeznaczeniem i możliwościami posiadanego sprzętu. Warto więc chyba jeszcze raz przeczytać to
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3753
Nie wiem ile jeszcze razy trzeba Ci napisać, że Trek jest aplikacją do innych zastosowań, a precyzyjniej - nie jest aplikacją do zastosowań geodezyjnych (a dokładne odszukiwanie granic działek w terenie do takich zagadnień się zalicza).
Skoro interesujesz się zastosowaniami gps w geodezji - poczytaj najpierw trochę o tym (np. zaczynając od ustawy o geodezji i kartografii i informacji na forach specjalistycznych), zamiast oczekiwać, że zmienimy tutaj cechy fizyczne odbiornika gps w tym modelu telefonu, lub znajdziemy jakiś magiczny sposób na zrobienie z MapoTero bezpłatnego źrodła dokładnych map geodezyjnych.
Prawda jest w tym przypadku prosta - możesz z Trekiem pójść w teren i z grubsza trafić w miejsce wynikające z treści map. A granice działek odnajdywać w/g tego co widać w terenie, o ile jeszcze coś w ogóle jest widoczne.
Back to top
pajakt

PostPosted: Wed Feb 15, 2012 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

panmino wrote:
Gdybym mógł ustawić 0,5 np, nie byłoby problemu.

Jeśli byłeś u źródła to czemu nie spróbowałeś 0.5? Very Happy
Back to top
elopento

PostPosted: Wed Feb 29, 2012 4:32 am    Post subject: Reply with quote

Witam! mam pytanie dotyczące skali map w Mapo Tero - którą wartość zaznaczyć aby mieć mapę w skali np.1:50000 ,1:25000 itp.
Mam mapę papierową mojej okolicy w skali 1:25000 z roku 1965 w odniesieniu KRONSZTAD , ale jest już tak sfatygowana że szkoda już ją brać w teren Embarassed Chciałbym więc ''zrobić'' tę mapę do TB lub też ją wydrukować.Pozdrawiam.

chieftains

PostPosted: Wed Feb 29, 2012 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
że Trek jest aplikacją do innych zastosowań, a precyzyjniej - nie jest aplikacją do zastosowań geodezyjnych (a dokładne odszukiwanie granic działek w terenie do takich zagadnień się zalicza)

Czasem nawet w geodezji przydaje się Trek Wink
Oczywiście precyzyjnie granicy ustalić sie nim nie da, co najwyżej odszukać ze współrzędnych istniejące znaki graniczne, które nie są na linii widocznego użytkowania.
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Feb 29, 2012 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

To akurat wiadomo Smile
Da się znaleźć kesza, da się znaleźć i słupek. Nie w tym rzecz.
Po co kogoś wpędzać w jakieś kłopoty, od tego są fachowcy.
Back to top
Czorny

PostPosted: Sun Jan 27, 2013 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Odgrzeje troszke temat. Jestem nowicjuszem i zaczynam zabawe. Potrzebuje zrobic sobie mapke jeziorka w skali 1:5000. Czy jest jakies oprogramowanie dzieki ktoremu mozna cos takiego wykonac?
Ktos spyta pewnie po co taka dokladna. Ano jestem wedkarzem i potrzebuje jak najdokladniej zaznaczyc to co z mozolem znajde plywajac pontonem.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum