Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Znalazlem blad na mapie
Goto page 1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bastech

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 10:20 pm    Post subject: Znalazlem blad na mapie Reply with quote

Na początku chciałbym podziękować za informacje tu zawarte, które pomogły mi odkryć i wstępnie poznać TB.
Poradziłem sobie (tzn. tak mi się wydaje Wink) ze skalowaniem i kalibracją map Messtischblatt i sztabówek.
Zachęcony wynikami zamówiłem w Compass-ie mapę Ziemi Kłodzkiej dla TrekBuddy.
Zapisałem ja na karcie pamięci, uruchomiłem TB i wczytałem przykładowy GPX i niestety, chyba coś robię źle, ponieważ ślad jest przesunięty o ok. 400m w dół na mapie z Compass-u.
Widać to dobrze na pierwszym załączonym obrazie. Na drugim ślad na MBlatt, błąd jest dużo mniejszy. Ślad jest w kolorze czerwonym zaznaczony dla pewności zielonymi strzałkami.
Nie wiem co jeszcze mogę zmienić w ustawieniach TB, aby mapa z Compass-u była poprawnie skalibrowana. Zaznaczam, że wgrałem ją bezpośrednio z płyty CD, którą otrzymałem, bez żadnych przeróbek z mojej strony.
Informacje podane przez TB:
Wersja TB: 0.9.93
Map datum: WGS84{WGS 84,0.0,0.0,0.0}
projection: Latitude/Longitude{}

TB-MB.jpg
 Description:
 Filesize:  49.04 KB
 Viewed:  27203 Time(s)

TB-MB.jpg

TB-Compass.jpg
 Description:
 Filesize:  42.79 KB
 Viewed:  27203 Time(s)

TB-Compass.jpg

GPX.zip
 Description:

Download
 Filename:  GPX.zip
 Filesize:  12.29 KB
 Downloaded:  8 Time(s)

artek

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 6:49 am    Post subject: Reply with quote

Bastech wrote:
Zachęcony wynikami zamówiłem w Compass-ie mapę Ziemi Kłodzkiej dla TrekBuddy.
Zapisałem ja na karcie pamięci, uruchomiłem TB i wczytałem przykładowy GPX i niestety, chyba coś robię źle, ponieważ ślad jest przesunięty o ok. 400m w dół na mapie z Compass-u.
Widać to dobrze na pierwszym załączonym obrazie. Na drugim ślad na MBlatt, błąd jest dużo mniejszy. Ślad jest w kolorze czerwonym zaznaczony dla pewności zielonymi strzałkami.

że kotlina kłodzka compassu jest lekko skopana już wiedziałem, że że aż tak?!?!
dla przykładu moje ślady z gór bardzkich - drobne nieścisłości w przebiegu dróg i ścieżek, ale fatalnie nieprawdziwy przebieg szlaków turystycznych, i pieszych, i rowerowych.

ale już odzwierciedlenie twojego śladu jest nazbyt poważną niedoróbką - dla porównania z tym compassem nałożyłem go w ozim na zmapgraberowaną mapę shocartu z mapy.cz - jest idealnie.
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Nie ma co myśleć o rekalibracji tej mapy, w tym fragmencie jest na niej babol. Czeka w kolejce do poprawek. Natomiast byłbym ostrożny z uogólnianiem i generalizowaniem tego typu wniosków w sensie porównywania jakości całych map, potrafię znaleźć babole na każdej dowolnej mapie.
Dla tych terenów mamy do TB dokładniejszą mapę Gór Stołowych, gdzie ten fragment jest OK.
A teraz konstruktywnie - załączajcie proszę obrazki, ślady czy punkty, które takie sytuacje pokazują, bo te informacje pozwalają mapy doskonalić i producent wie, które fragmenty trzeba zweryfikować ponownie. Stała weryfikacja setki map to naprawdę nie jest mała robota. Zresztą wiele osób, które znają dany teren od lat takie informacje producentom map przekazuje, by mapy były lepsze.

Ratno.png
 Description:
 Filesize:  59.72 KB
 Viewed:  27163 Time(s)

Ratno.png

Back to top
Bastech

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 10:37 am    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Nie ma co myśleć o rekalibracji tej mapy, w tym fragmencie jest na niej babol.

Hmm, czyli to nie mój brak wiedzy a błąd w mapie...
Ale na tej mapie takie przesunięcia istnieją na dużo większym obszarze niż ten, który pokazują moje zdjęcia telefonu. Ślad nie trafia w drogi na trasie np. Radków - Ścinawka - Kłodzko - Polanica i błąd jest wszędzie podobny a to już nie fragment mapy, tylko znaczna jej część. Żeby nie być gołosłownym pojeżdżę dzisiaj, lub jutro po terenie i zamieszczę kilka śladów.

Ranger wrote:
Czeka w kolejce do poprawek. Natomiast byłbym ostrożny z uogólnianiem i generalizowaniem tego typu wniosków w sensie porównywania jakości całych map, potrafię znaleźć babole na każdej dowolnej mapie.
Dla tych terenów mamy do TB dokładniejszą mapę Gór Stołowych, gdzie ten fragment jest OK.

Ale w sklepie internetowym producenta nie ma wzmianki o tym, że ta mapa, krótko mówiąc, nie nadaje się w chwili obecnej do użytku i że lepiej kupić inną.

Ranger wrote:
A teraz konstruktywnie - załączajcie proszę obrazki, ślady czy punkty, które takie sytuacje pokazują, bo te informacje pozwalają mapy doskonalić i producent wie, które fragmenty trzeba zweryfikować ponownie. Stała weryfikacja setki map to naprawdę nie jest mała robota. Zresztą wiele osób, które znają dany teren od lat takie informacje producentom map przekazuje, by mapy były lepsze.

Zgadzam się, ale jak już wspomniałem producent powinien informować klienta o takich błędach skoro jest świadomy ich istnienia. Ja swoje śmieci znam dość dobrze, lecz co powie turysta będący w tych rejonach po raz pierwszy a będzie wyposażony w taką mapę ?

OK, koniec żalów Smile Spróbuję ją zwrócić, lub wymienić.
Możecie polecić jakąś mapę tego terenu, aktualną i z możliwością użycia w TB ?
Dziękuję za odpowiedzi.

Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 10:54 am    Post subject: Reply with quote

Nie idealizujmy Very Happy
Podam przykład - w październiku ub. roku mogliśmy się dowiedzieć o dżentelmenie, który wykonał skok samochodem do jeziora, bo tak "go poprowadził GPS". Sprawdziłem co jest na wielu mapach w tym miejscu - dalej jest droga której nie ma (bo powstał zalew). Czy to oznacza, że wszyscy posiadacze tych map już je uaktualnili i do zalewu nie wpadną ? O masowych zwrotach GPS-ów też nie słyszałem.
Korzystanie z map w GPS-ie nie zwalnia z myślenia. W TrekBuddy mapę widzimy, ale decyzje co robić podejmujemy sami. Od wielu lat chodzę w terenie w/g map WIG, MBlatów, wczesnych PGR-ów, sztabówek czy map Galileos i widziałem rózne rzeczy. To, że droga biegnie na mapie nieco inaczej niż w rzeczywistości, jakoś mi w turystyce nie przeszkadzało Smile

Trasa przez jezioro.JPG
 Description:
 Filesize:  59.11 KB
 Viewed:  27124 Time(s)

Trasa przez jezioro.JPG

Last edited by Ranger on Fri Feb 06, 2009 11:32 am; edited 1 time in total
Back to top
ging

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Do tej dyskusji dodam coś z praktyki.
Mapa moźe być dobra a ślad z GPS-a zły
1.przykład:
3 rózne mapy w Dolinie kościeliskiej:ślad w pewnym miejscu znacznie zbliżył się do strumienia a nie szedł po drodze .Odchylenie to było identyczne na wszystkich mapach.To samo zjawisko wystąpiło na mapie jako zdjęcie satelitarne. Zinterpretowałe to jako odbicie od pionowych skał które mogły zafałszować GPS.

2. przykład
Mapy WIG 1:25000 Messtischsblat 1:25000 kawałek mapy zeskanowanej
okolic Dębek nad morzem.
Idę drogą leśną Z Białogóry do Dębek trasa ok 10 km. ślad pokrywa się idealnie z mapami.Na 3 km od Dębek ślad gwałtownie odchyla się od drogi.
Myślę że źle namalowana droga. Odchylenie było na przestrzeni około 2.5km.. Po dwóch godzinach wracam z Dębek do Białogóry. Zero odchylenia śladu od drogi. Jak to zinterpretować ?

Ging
Back to top
Bastech

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 11:43 am    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Nie idealizujmy Very Happy
To, że droga biegnie na mapie nieco inaczej niż w rzeczywistości, jakoś mi w turystyce nie przeszkadzało Smile

Ale ona biegnie na tej mapie nieco bardziej niż nieco inaczej Smile
Pewnie masz rację, ja TB uruchomiłem po raz pierwszy tydzień temu, więc o dokładności map jeszcze bardzo długo będę miał blade pojęcie.
Jako "nowy" działałem pod wpływem impulsu: stare mapy sprzed 70-ciu lat przeskalowane i jako tako skalibrowane przez żółtodzioba (czyli przeze mnie) pokazywały tą drogę w miarę poprawnie a tu, w wieku komputerów i satelitów mogących znaleźć przysłowiową igłę w stogu siana na powierzchni Ziemi, taki niefart Smile

kwicol

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 11:55 am    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
co jest na wielu mapach w tym miejscu - dalej jest droga której nie ma (bo powstał zalew). Czy to oznacza, że wszyscy posiadacze tych map już je uaktualnili i do zalewu nie wpadną ? O masowych zwrotach GPS-ów też nie słyszałem.

Wydaje mi się, że czym innym jest istnienie, bądź nie istnienie jakiejś drogi, pojedyncze przesunięcia niewielkich fragmentów dróg względem współrzędnych geograficznych, a czym innym przesunięcia całych fragmentów mapy w celu wyjaśnienia. Kupując mapę która ma współpracować z GPS, spodziewam się że wskazania GPS, będą trafiać w poprawne miejsce na mapie.
Ja osobiście rozpoczął bym grzeczna korespondencje z producentem mapy. W końcu sprzedaje coś co ma działać z GPS. Jeśli wie że taki a taki fragment na mapie nie będzie prawidłowo działał to mógł mnie o tym poinformować. Albo lepiej tej mapy nie sprzedawać jako mapy współpracującej z GPS.
Błędy typu, że na mapie jest prosto, a w rzeczywistości droga trawersuje, to nie problem. nadal wiem gdzie jestem. Natomiast spore przesunięcia, na dużym obszarze mapy mogą sprawić problem: jadę nie ta droga, wchodzę nie na ta górę (zwłaszcza w poruszaniu się na przełaj). Podane przypadki może są trochę naciągane, ale możliwe, zwłaszcza, jeśli jestem przekonany, że wskazania na mapie są poprawne. Jeśli wiem, ze w tym miejscu występują błędy rzędu 400, 800 metrów, jestem wstanie je uwzględnić i skorygować je.
Podsumowując:
Ranger ma rację: mając mapę i GPSa, trzeba myśleć i korygować wskazania, na podstawie tego co nas otacza.

A co do map Compass-u, informacja o takim błędzie na dużym obszarze mapy, wymaga chyba jakiejś weryfikacji/wyjaśnienia z producentem.

EDIT:
Bastech sprawdź jeszcze raz czy z jakis powodów problem nie jest po Twojej stronie i jeśli będziesz pewny swego, napisz do Compass'u jako klient. Smile

Last edited by kwicol on Fri Feb 06, 2009 11:57 am; edited 1 time in total
Back to top
Bastech

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 11:57 am    Post subject: Reply with quote

ging wrote:
Do tej dyskusji dodam coś z praktyki.
Mapa moźe być dobra a ślad z GPS-a zły
1.przykład:
3 rózne mapy w Dolinie kościeliskiej:ślad w pewnym miejscu znacznie zbliżył się do strumienia a nie szedł po drodze .Odchylenie to było identyczne na wszystkich mapach.To samo zjawisko wystąpiło na mapie jako zdjęcie satelitarne. Zinterpretowałe to jako odbicie od pionowych skał które mogły zafałszować GPS.

Ja mam odchyłkę tylko na tej jednej mapie, reszta (Mblatt 1:25000, sztab. 1:100000, Google) jest ok.

ging wrote:
2. przykład
Mapy WIG 1:25000 Messtischsblat 1:25000 kawałek mapy zeskanowanej
okolic Dębek nad morzem.
Idę drogą leśną Z Białogóry do Dębek trasa ok 10 km. ślad pokrywa się idealnie z mapami.Na 3 km od Dębek ślad gwałtownie odchyla się od drogi.
Myślę że źle namalowana droga. Odchylenie było na przestrzeni około 2.5km.. Po dwóch godzinach wracam z Dębek do Białogóry. Zero odchylenia śladu od drogi. Jak to zinterpretować ?
Ging

Mam dziesięć "egzemplarzy" śladu z tej trasy (część drogi do i z pracy) wszystkie są jednakowe i odchylenie na tej jednej mapie też.

kwicol

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

A i jeszcze jedno.
Gdzieś czytałem, że większość map z końca lat 80tych, była fałszowana specjalnie (przesunięcia itp) ze względów "bezpieczeństwa narodowego". Mapy z lat 90tych, bazowały na tych starych. Jeszcze nowsze mapy, są uaktualniane, ale jakieś niedokładności pozostają.
Może wiedza o tym pozwoli tez rozróżnić, co jest poważnym błędem na mapie, a co tylko pozostałością po poprzednim systemie.

Więc nie pańkujmy i nie krzyczmy na alarm, że coś jest źle... Wszystko na spokojnie i z głową. Konstruktywne uwagi są potrzebne. Ale tylko takie Smile
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:26 pm    Post subject: Reply with quote

O to, to. Zdrowy rozsądek.
Żeby nie było, że wszystko zwalamy na mapy a GPS jest "święty", poniżej ilustracja Smile
Jadę sobie średnim popołudniem (rys.1) drogą. Nagle patrzę jestem w lesie (rys.2). O, cóż to za ciekawy zwrot (rys.3) A jakie przyśpieszenie ! (rys.4). Tym, którym się wydaje, że grzałem 50-tką po lesie wśród drzew wyjasniam, że to GPS sobie po lesie jechał. Ja jechałem drogą Very Happy
A morał ? Na szczęście nie tak często i mapa i gps są równocześnie nie teges.

@Bastech & kwicol
Na tym terenie rozbudowanej sieci dróg nie ma ... Trudno o pomyłkę.

GPS_zglupial.png
 Description:
 Filesize:  59.98 KB
 Viewed:  27110 Time(s)

GPS_zglupial.png

Back to top
Wolverine

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Tak, ale czym innym jest "konstruktywna uwaga", gdy producent powie: -Macie mapy, za darmo- idźcie w świat i analizujcie je, sprawdzajcie poprawność, testujcie i zgłaszajcie problemy, by następnym mozna było je sprzedawać. , a czym innym, gdy idziesz w góry i taką mapę kupujesz.

W Empiku w Katowicach widziałem na półce mapę Bieszczad, która była chyba o połowę przeceniona, bo brakowało jednego szlaku- jest stosowna naklejka- wiadomo o co chodzi i gdzie się tego błędu spodziewać.

Mam mapę Śląska Compassu i też mnie coś trafia, gdy widzę, że główne drogi nie pokrywają się z tymi, którymi jeżdżę.

Holux M-1000c
Back to top
Bastech

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

kwicol wrote:

Więc nie pańkujmy i nie krzyczmy na alarm, że coś jest źle... Wszystko na spokojnie i z głową. Konstruktywne uwagi są potrzebne. Ale tylko takie Smile

Ranger wrote:
O to, to. Zdrowy rozsądek.

Zgadzam się. Dlatego wysłałem informacje o mapie do producenta i dostałem już nawet pierwszą odpowiedź, ale co i jak opowiem jak korespondencja się zakończy.
Na razie w temacie TB tworzę sobie atlasy z map archiwalnych, zajęcie ciekawe, choć żmudne, polecam wszystkim "nowym".

Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

@Wolverine
Tu też potrzeba rozsądku. Można potępiać wszystko w czambuł i błagac wojsko o mapy, skanować, zlizywać z ekranów i siedziec godzinami przed kompem.
Ja to widzę tak. Compass i Plany podjęły odważną na polskim rynku decyzję o wejściu na rynek elektronicznych map turystycznych GPS. To nawet nie jest półtorej roku od kiedy mamy mapy do TB. Wcześniej sprzedawali obrazki do komputerów. Dzisiaj sami chodzą z TB i widzą w praktyce co z mapami jest. Równie dobrze mogliby dalej robić obrazki i sprzedawać mapy papierowe.
Dla mnie to jest męska decyzja. Kropka.
Back to top
artek

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:

z tego co widzę to jeszcze nie mamy, aczkolwiek dostępna oferta zmienia się z dnia na dzień (właśnie się przedgórze sudeckie pojawiło).
druga sprawa - jedna kotlina kłodzka zastąpić może 3 albo 4 inne mapy. może dla ciebie koszty nie są ważne, ale mimo wszystko wydanie 35 zł zamiast ponad 100 ma jakieś znaczenie.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum