Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.
Trekbuddy is on Github now

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

 FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
FAQ - rychlý návod

 
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kruch
Site Admin


Joined: 02 Jul 2006
Posts: 5676

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 1:29 pm    Post subject: FAQ - rychlý návod Reply with quote

* Pokud telefon potřebuje potvrzení pro každou operaci nad fs a clověk použije tar, a zároveň má mizernou implementaci JSR-75 (načítání řezu je hóóódně pomalý, nebo se objeví chyba jako "Invalid header ..." atd), je možný zkusit přidat do JADu propertu

Code:
App-Flags: fs_read_skip


tím by se to mělo trochu zlepšit.

* Místo mapy se při zmáčknutí kurzoru nebo OSD nebo Focus objevi chyba "... OutOfMemoryError", tak je mapa asi moc velká - rozlišení, velikost png...
Back to top
View user's profile Send private message
MrKevJoined: 13 Jan 2008
Posts: 778
Location: Nikdykde

PostPosted: Sat Aug 09, 2008 6:18 pm    Post subject: RYCHLÝ návod Reply with quote

Potřebný čas
45 minut až několik dní podle zdatnosti uživatele

Potřebné dovednosti
Schopnost porozumět psanému textu na úrovni deváté třídy

Motto
Když všechno selže, je čas konzultovat problém s manuálem

Zkratky
TB TrekBuddy
GPS Global Positioning System, Globální poziční systém, nahrazuje předchozí systém Gde Prokrista Su
BT Bluetooth, ne bitevní tank
HPS compas screen - v TB obrazovka s kompasem
CMS Computer Mode Screen - ta další obrazovka za kompasem po stisknutí "#", viz uživatelské témata a wiki
SE Sony Ericsson
PM private message
SZ soukromá zpráva
BFU Brain Free User

Co je TrekBuddy
Java aplikace (CLDC 1.1, MIDP 2.0) pro mobilní telefony (seznam testovaných zde), zpracovává a zobrazuje údaje získané z GPS (kde jsem, jak rychle se pohybuji a další). Neumí pohodlně nahradit navigaci do auta. Je zadarmo. Dobrovolně můžeš poslat libovolnou částku na podporu vývoje.

Kde seženu GPS
Jedna z možností je zeptat se v libovolném internetovém nebo kamenném obchodě s elektronikou na "GPS bluetooth přijímač/modul" s čipem "Sirf III" (třeba Navibe GB735) nebo "MediaTek MT3" (třeba Evolve touchTraxx). To předpokládá podporu BT v telefonu (na krabici od telefonu musí být napsané JSR-82). GPS ani BT se nedá nikde stáhnout. Fakt ne.

Kde seženu TrekBuddy
Jdi sem: www.trekbuddy.net
Vlevo nahoře je datum a číslo verze. Klikni na nejnovější u které NENÍ napsané beta. V prvním příspěvku je odkaz "download link" (jsou tam i další zajímavé linky, ale v angličtině). Na následující straně stáhni soubor .jar a .jad pro svou verzi mobilního telefonu. Bacha, v následujícím kroku dělá hodně lidí chybu. Oba soubory zkopíruj do telefonu a instalaci spusť z toho menšího (na Nokii se zobrazí stejně jen jeden). Ten menší má příponu .jad a je v něm digitální podpis.

Před prvním spuštěním
Ve správci souborů svého telefonu najdi nainstalovaný TrekBuddy. Než ho spustíš, podívej se do lokální nabídky příkazů. Měl by tam být nějaký s názvem "Oprávnění" nebo podobný (píšu postup pro SE k750i, jinde to bude podobné). Povol čtení/zápis dat uživatele a místní připojení. Povolení se dělá vybráním volby "NEdotazovat". Pokud vidíš pouze volby "Ne", "Vždy dotazovat", případně "Dotázat jednou", ale chybí "NEdotazovat", pak se vrať k předchozímu bodu a nainstaluj TB ze souboru .jad

Před prvním spuštěním, krok 2
Na libovolném místě v telefonu vytvoř adresář který pojmenuj "Maps" bez uvozovek a zkopíruj do něj libovolnou mapu s příponou .tar, například jmenoMapy.tar (.zip-ované a .rar-ované a podobné soubory musíš nejdřív rozbalit). Cesta k mapě bude třeba:
Code:
file:///E:/TrekBuddy/Maps/jmenoMapy.tar


První spuštění
Zobrazí se mapa světa. Jdi do menu (každý telefon na to má jinou klávesu), vyber "Load Map" a najdi a otevři .tar mapu z předchozího kroku. Jdi znovu do menu "Nastavení->Základní" ("Settings->Basic"), opiš začátek cesty bez "Maps/jmenoMapy.tar" z první kolonky "Startup map" do poslední "Cesta k souborům" ("Datadir") - např.
Code:
file:///E:/TrekBuddy/
- tohle je na paměťové kartě SE v adresáři TrekBuddy. Všimni si 3 lomítek, velikosti písmen, dvojteček... Dále zvol v "Nastavení->Poloha" ("Settings -> Location") typ svého GPS modulu. Změny se musí vždy uložit přes "Další->Uložit". Ulož provedené změny a z obrazovky s mapou zvol "Start GPS" (chvíli trvá), vyber GPS modul (v případě BT to znamená ho mít zapnutý a zapnout i Bluetooth v telefonu, nejlépe předtím přístroje spárovat a uložit do oblíbených). GPS modul musí "vidět" na oblohu (velké modré nahoře). Hlubinné GPS na použití v dolech a v panelácích neexistuje a kdybych si nebral servítky, tak řeknu že je abstraktní.
Vpravo nahoře se červený puntík obarví na modro (znamená připojuji se k modulu), pak na oranžovo (komunukuji s modulem, ale modul ještě neví polohu) teď je vhodné nehýbat s modulem a nezakrývat ho (železem, stěnami, stromy, rukou…), po nějaké době od několika sekund do třeba dvaceti minut se puntík zbarví zeleně a TB začne navigovat. Červené R signalizuje ukládání trasy do souboru.

Počeštění
Do adresáře resources můžeš nahrát lokalizaci z http://wiki.trekbuddy.net/index.php/Localization Stažený soubor přejmenuj na "language.res". S novou verzí TB se mohou nepřeložené položky menu zobrazit jako číslice.

Mapy
Oficiální postup: kup si papírovou mapu, oskenuj ji pro vlastní potřebu do počítače, kup si program OziExplorer, v něm tu mapu zkalibruj a nástroji ze sekce Tools ji uprav pro TB. Kompletní postup zde, zde [en].
Nebo se mrkni na Wiki mapy nebo sem (sk turistická), sem (čr turistická), sem (čr mapy 700MB) a nebo sem (Google mapy).
TB umí načítat mapy a atlasy. Mapa je velký obrázek (třeba 6000x6000 px, maximálně však 32768x32768) s kalibrací, ale protože tak velký obrázek telefon nemá šanci neotevřít je rozřezaný na malé obrázky (třeba 256x256 px). Atlas je víc map. Mapa i atlas můžou být zkomprimovány do souboru .tar (s kompresním poměrem 100%) -> redukuje se tak počet souborů a na některých zařízeních se tak obchází méně kvalitní implementace filesystému (například vnitřní fragmentace a rychlost náhodného čtení).
V TB se mapy načítají položkou v menu "Načíst mapu" ("Load Map") nebo "Načíst atlas" ("Load Atlas") - nejsou zaměnitelné. Pokud je mapa úspěšně načtena, TB se zeptá jestli ji použít jako výchozí a zapíše její cestu do "Nastavení->Základní->Mapa". K přepínání vrstev atlasu jsou použity klávesy "7" a "9".

FAQ
Telefon se 1000x dotazuje na přístup k souborům.
-Aplikace nebyla nainstalována ze souboru .jad nebo v telefonu není Thawte certifikát. Diskuse o SE zde a Nokii 6300 zde.

Klávesa "1": menu pro práci s uloženými trasami/body.

Klávesa "3": zapnout/vypnout trvalé podsvícení.

Klávesa "5": přejít na mapě na pozici udávanou GPS modulem

Klávesa "7": přepnutí vrstvy atlasu

Klávesa "#": změna mapa->kompas->CMS

Klávesa "*": dlouze zámek kláves

Co je GPX dt a ds?
-viz wiki:
GPX dt (s) - record a location at least every N sec. Default: 60
GPX ds (m) - record a location at least every N meters. Default: -1 (means: switch off)
jedná se zapisování bodů do .gpx log souboru. Při dt=20 bude aktuální pozice zapsána každých 20 sekund, při ds=100 každých 100 metrů. V zatáčkách se body můžou zapisovat i častěji.

Mě to nefunguje...
-A funguje aspoň jeden jiný podobný program?
Code:
Hycon=www.daimi.au.dk/~fah/hycon/html
MapNav=www.mapnav.net
Navigami=www.navigami.com
VlkGPS=http://vlkgps.bielyvlk.sk


Návod pro všechny, jak pracovat s Fórem od David.G alias Michal.K:
David.G wrote:

1. V názvu témy nemůže být diakritika (česká+slovenská) => potom to dělá "K750i - nefuk@#269nosti"

2.A i když se občas stane nějaká chyba, nebo například gramatická chyba (nikdo není neomylný), tak pak když pak ste zas ve fóru, tak u každé odpovědi je quote a u každé vaší odpovědi quote, edit a X.

Pro opravu použijte edit, chybné věci opravte a pak dejte znovu Submit, čím to odešlete a je to.

Danou zprávu (jenom poslední) smažete pomocí X.

A pomocí quote můžete citovat odpověď někoho jiného, na kterou chcete reagovat (doporučuji pak z textu vymazat všechno ostatní, mimo té konkrétní věty)


-PostReply = přidat názor do diskuze
-NewTopic = nové téma
-Submit = Odeslat
-Quote = Citovat
-na fóru si tykáme
-když reaguješ na poslední příspěvek tak ho NENÍ nutné citovat ba je to nežádoucí. Naopak u reakce na příspěvek o 3 stránky vzadu citace většinou nutná.
-na složitější problémy přesahující tento text zkus nejdřív pročíst předchozí diskuze (určitě už se někdo ptal)
nahoře je tlačítko "Search" - tím se hledá, tak ho používej, mocnější vyhledávání je na adrese www.google.com a tam zadej
Code:
<hledaný text><mezera>site:www.trekbuddy.net/forum/

-na tomto fóru nefunguje oznámení o odpovědi na mail Sad
-když se ti přesto nepovede v TB něco rozchodit, napiš prosím k dotazu:
1) typ telefonu
2) označení GPS modulu (interní, bluetooth..?)
3) verzi TrekBuddy
4) chybovou hlášku (pokud nějaká je) + jak ji znovu vyvolat nebo jakým postupem se k ní dostat. Hodně tím pomůžeš s vyřízením odpovědi.
Dotazy typu "nejede mi to, co s tím?" bez dalších souvislostí směřuj prosím na svou osobní křišťálovou kouli, ne sem.

Tento text není kompletní návod, pouze ulehčuje začátky uživatelů SE a podobných. Další zdroje jsou toto fórum a wiki. Anglické části lze přeložit službou Google Translate

Tento text byl aktuální pro TB ve verzi 0.9.83

Některé zajímavé odkazy
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1980 Planovani tras a autonavigace
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=671 Suradnice miest a obci
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2168 Obce SR
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1104 Seznam mest v CR
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2105 Jak na kompas a Geocaching
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2030 TB na WM6 ve fullscreenu
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1331 GpsPort (a companion application for WM devices)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2221 Pomalý rozjezd SE C702
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2256 Samsung D880
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2113 N82 (povolit aplikaci TB cist uzivatelska data)

http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=833 Googleak (udělátko na stáhnutí a vytvoření atlasu)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2011 MapGrabber ("ocr" stahování map z libovolné stránky)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1173 TracksAlbumJK (databáze dat z .gpx)

http://utrack.crempa.net/index_cz.php uTrack (online zobrazení .gpx na amapy.cz)
http://www.trekview.cz/ (prohlizec a editor trasy GPX)
http://www.gpsvisualizer.com/
http://mapy.veetek.net/ (zobrazení IGC/GPX nad amapy.cz)
http://www.libca.net/gpx/ (Google Maps GPX/PLT tracklog viewer)
http://www.reinberk.cz/?page=poi4tb&lang=cs GPX pro Trekbuddy - online generování .gpx z vložených souřadnic
http://www.bikeroutetoaster.com/Course.aspx Bikerouter (zobrazí profil trasy)
http://www.gpsies.com/upload.do?uploadMode=convert (online konverze KML, KMZ, PCX5, GPX, Garmin Course (CRS a TCX), Logbook, NMEA, OVL (ASCII), Fugawi, KOMPASS Verlag (Alpenverein), Navigon Route, OziExplorer, qpeGps Track, MagicMaps IKT)

http://tbmapper.next176.sk/ TBMapper (práce s mapami .tba, .map, .gmi a tarovanými atlasy)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=170 TB Cutter
http://www.imagemagick.org/script/index.php ImageMagick (převod mezi grafickými formáty)
http://www.terraperfecta.com/demapper.php DeMapper (OZFX3->png)
http://www.gpsbabel.org/ GPSBabel (konverze mnoha GPS datových formátů)
http://research.microsoft.com/mapcruncher/ MapCruncher (Mikrosoftí udělátko na převod map)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1966 konverzia S-JTSK a S-42 suradnic do WGS84
http://www.gps-mapy.ic.cz/soft.html Software pro GPS
http://www.gpsu.co.uk/download.html GPS Utilita
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2506 Emulator TB pro PC s Ms Windows
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2351#19232 Shocart SK
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2351#19267 S-JTSK
http://www.ada.ru/GPS/OziMapConverter/index_en.htm OziMapConverter (GoogleEarth .kml, MapSource .mps, OziExplorer .plt, OziExplorer routes .rte, .gpx, .wpt)


Případné chyby v tomto textu mi prosím oznam přes soukromou zprávu (tlačítko PM pod tímto textem).


Last edited by MrKev on Tue Oct 13, 2009 4:21 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
guestJoined: 08 Oct 2006
Posts: 5035

PostPosted: Fri Dec 28, 2012 1:00 am    Post subject: Zvláštní telefon Reply with quote

Díky za krásný návod a vůbec za celou práci, co tu děláte. Jenom chci upozornit, že "outdoorový mobil" Samsung Xcover B2710 soubory *.jad nezná. Řešení je v diskuzích k tomu telefonu + TB zde nebo na mobilmanii nebo na zby.cz.
Zdraví kars (nechce se mi zakládat další profil/registraci)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group