Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
O budowaniu atlasów praktycznie
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
next1368

PostPosted: Mon Mar 11, 2013 10:37 am    Post subject: Reply with quote

może i ten atlas mi wyszedł dzięki pomocy , ale nie mam możliwości przełączania warstw klawiszem 7 lub 9. pozostaje tylko zmiana jak przy samych mapkach. chyba że to wina ustawień treka lub co gorsza - fon tego nie obsługuje : samsung solid C 3350. choć ustawienia sprawdzałem i jest zaznaczona opcja przełączania warstw.
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Mon Mar 11, 2013 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

No dobrze, a jak atlas wczytujesz ?
Trzeba wybrać Mapy i najpierw znaleźć folder z atlasem, po czym wskazać nagłówek atlasu (z rozszerzeniem tba lub tar, w zależności od rodzaju atlasu), wybrać początkową warstwę z dostępnych na liście i po tym konkretną mapę.
Może po prostu od razu wskazałeś jakąś mapę spakowaną zamiast nagłówka atlasu ? Model telefonu raczej nie ma na to wpływu.
Tyle że korzystanie z atlasów to już zupełnie inny temat Smile
Back to top
next1368

PostPosted: Thu Mar 14, 2013 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

ręcznie wykonany za bardzo mi nie wyszedł. nie chce nadal przestawiać warstw. wykonałem atlas w MOBAC-u i ten działa normalnie. muszę się przyjrzeć jego strukturze. wolę atlas z mapami geoportalu bo są dokładniejsze.
Back to top
guest

PostPosted: Sat Mar 30, 2013 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Zbudowałem atlas za pomocą programu MAC. Jednak nie mogę zmieniać powiększenia za pomocą klawiszy 7 ,9. W jednym przypadku wchodzi do menu i prosi o wybranie warstwy a w drugim o wybranie mapy/atlasu.

Struktura atlasów w postaci tar jest następująca:
Poland_2013-03-10_115206
|-Poland
|  |-07
|  |  |-07.tar
|  |  |  |-set
|  |  |  | |-*png
|  |  |  |-07.map
|  |  |-07.tmi
|  |-08
|  |  |-08.tar
|  |  |  |-set
|  |  |  | |-*png
|  |  |  |-08.map
|  |  |-08.tmi
|  |-09
|     |-09.tar
|     |  |-set
|     |  | |-*png
|     |  |-09.map
|     |-09.tmi
|-cr.tar
   |- Poland
   |  |-07
   |     |-07.map
   |  |-08
   |     |-08.map
   |  |-09
   |     |-09.map
   |-cr.tba

07-09 to są powiększenia jakie wybrałem do wygenerowania w MAC.

Czy program MAC generuje tak tary aby dało się używać od razu easyzoom czy trzeba coś pozmieniać. Zrozumiałem, że 07-09 są to warstwy a nie mapy. A po wgraniu tego na telefon wychodzi z TB, że jednak są to mapy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ranger

PostPosted: Sat Mar 30, 2013 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Struktura jest do kitu, pewnie dlatego że nie przeczytałeś stronę wcześniej jak korzystać z Mobaca.
Brakuje folderów warstw, Poland to jedyna warstwa jaką masz Smile
Wpisz nazwę atlasu i dodawaj warstwy po jednej, kapujesz ? Jeden ptaszek skali na jedno dodawanie map warstwy Smile
Czyli utwórz folder atlasu o wybranej nazwie, w nim dodaj pojedynczo warstwy 7,8,9, a w nich mają być foldery z mapami. Kafelki już zwlokłeś, wystarczy poprawić samą strukturę.
No i ćwicz raczej na obszarze miejsca zamieszkania zamiast całej Polski Smile
Back to top
guest

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Witam. Mam podobny problem z zoomem i skalami map. Czytam porady kol.Rengera w tej materii i nie wiem dlaczego mi to nie wychodzi. Niby wg. mnie zrobiłem tak jak radzi kol.Ranger a klawisze 7/9 działają jedynie jako wybór warstwa/mapa, a nie jak automatyczny zoom.. Gdzie popełniam błąd? Zbudowałem testowy atlas wg. takiej procedury :
1.W MAC wybrałem warstwy:
2.wygenerowałem atlas
3.uruchomiłem skrypt

struktura po pracy skryptu.JPG
 Description:
 Filesize:  19.77 KB
 Viewed:  10960 Time(s)

struktura po pracy skryptu.JPG

struktura po pracy MAC.JPG
 Description:
 Filesize:  23.16 KB

struktura po pracy MAC.JPG

warstwy.JPG
 Description:
 Filesize:  15.01 KB

warstwy.JPG

Back to top
guest

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 10:49 am    Post subject: Reply with quote

....i nagle mnie olśniło. Struktury są ok. Problem tkwił w ustawieniach PULPITU. W opcji ,,Szybka zmiana map,, należy wybrać WARSTWY, a ja miałem WYŁĄCZONA.
Pozdrawiam wszystkich trekowiczów.
Back to top
Ranger

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Olśnienia są niepotrzebne, czasem wystarczy czytać forum, np. Smile
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=7308
Back to top
guest

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Masz rację, taki miałem zamiar ale olśnienie nadeszło szybciej.

Pozdrawiam.
Back to top
Ranger

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

OK, wystarczy.
Temat jest o budowaniu atlasów praktycznie, olśnienia (czyli w tym przypadku korzystanie z ustawień aplikacji) to trochę inna specjalność Smile
Back to top
Ranger

PostPosted: Mon Sep 08, 2014 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Nowe sposoby na atlasy w telefonie od wersji 1.28 Treka Smile

Obecnie kompletacja atlasu może się odbywać bezpośrednio w telefonie, poprzez zwykłe dodawanie lub usuwanie map czy warstw.
Wystarczy w tym celu umieścić strukturę folderów atlasu w postaci warstw zawierającą mapy w telefonie i skorzystać z nowego rodzaju nagłówka atlasu. Co spowoduje, że aplikacja sama rozpozna zawartość atlasu. Dzięki temu można zmieniać w dowolnym momencie zawartość atlasu w urządzeniu menedżerem plików telefonu. Nowy rodzaj nagłówka jest do pobrania w temacie dotyczącym tej wersji.
Do obsługi atlasów wprowadzono również kolejną zmianę, pozwalającą na obsługę innych, nowych ich struktur, widoczną jako opcja auto w Ustawienia, Pulpitu, Szybka zmiana map aplikacji. Opcja ta jest opcją domyślną od tej wersji aplikacji (można wybrać warstwy, jeżeli komuś to bardziej pasuje).
Poniżej ilustracja z użyciem nowego nagłówka, po lewej w systemie Android 4.4.2 KitKat, po prawej w WP8.1.
Warto zwrócić uwagę, że dla atlasu w WP 8.1 są widoczne dwa nagłówki, jeden dla stałej zawartości atlasu (atlas.tar), drugi stosowany w przypadku zmiany jego zawartości już w telefonie.

Back to top
Freddie

PostPosted: Wed Sep 17, 2014 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Nowy "atlas_tar.exe" produkujący dodatkowo "easyatlas.tar" i nie wymagający "subst.exe" do działania. Smile

atlas_tar.zip
 Description:
Do rozpakowania i uzytkowania w atlasach.

Download
 Filename:  atlas_tar.zip
 Filesize:  53.07 KB
 Downloaded:  40 Time(s)

Ranger

PostPosted: Tue Nov 11, 2014 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

O tajemnicach atlasów TrekBuddy słów kilka Smile
Tocząca się na jednym z forów dyskusja o przygotowaniu przedwojennych map WIG do gps-owego użytku skłoniła mnie do napisania tekstu o trochę szerszym wymiarze, a mianowicie o "tajemnicach" Trekowych atlasów Smile
Żeby zrozumieć przyjęte w Treku rozwiązania, trzeba się cofnąć jakieś 8 lat wstecz. Wtedy doszło do opracowania obsługi zestawów map na wzór atlasów, a u nas do opracowania pewnego jednolitego standardu wykonania map elektronicznych dla aplikacji, z którego użytkownicy skutecznie korzystają do dziś.

Zagadka pierwsza - czy mapa elektroniczna w urządzeniu i drukowana na stole to ta sama mapa ?
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie prostsza dla użytkowników posługujących się mapami w różnych formach.
Bo zalety różnych form mapy w różnych sytuacjach istnieją, np. w planowaniu mapa papierowa pokazuje zalety wynikające z szerokości przeglądu sytuacji, z kolei ta sama mapa w formie elektronicznej na małym ekranie, z widoczną na niej bieżącą pozycją i wskazaniem celu stanowi w terenie praktyczne ułatwienie nawigacyjne.

Zagadka druga - czy Trek rzeczywiście nie przetwarza map ? (niektórzy tą czynność nazywają skalowaniem) Smile
Ależ oczywiście że to robi, przetwarza nawet całe atlasy różnych map i to w sposób jednolity.
U nas mamy dziś do czynienia np. z kilkuset przeznaczonymi dla aplikacji, gotowymi produktami turystycznymi wykorzystywanymi w tym celu, wykonanymi identycznie (inne mapy mogą być do tej formy doprowadzone przez użytkownika).
Do czego taki standard wykonania map służy ?
Np. użyte w aplikacji mechanizmy skalowania map realizują dzięki temu kilka celów:
- poprawne wyświetlanie map posiadających odpowiedniki drukowane, z zachowaniem ich pierwotnych cech kartograficznych
- minimalizacja efektów ubocznych zmian obrazu map elektronicznych na ekranach o dużym rozrzucie parametrów (tzw. fragmentacja)
- możliwość podglądu detali używanej mapy, itd.
Stąd trudno jest porównywać użyte w Treku mechanizmy z innymi aplikacjami, dla których w ogóle standaryzacja map nie występuje (lub jest jakimś przypadkiem).
Jaki jest efekt takiego podejścia w Treku do map i czym się wyraża praktycznie ?
Skalowanie map w zakresie 100-270% z krokiem 1%, realizuje równocześnie dwa pierwsze cele.
Czyli dostosowuje jednocześnie obraz wszystkich standardowych map do poprawnego ich wyświetlania na dowolnym ekranie.
Wystarczy raz ustawić w aplikacji ten parametr dla danego urządzenia i właściwie zapomnieć o poprawnym wyświetlaniu map.
Cel trzeci realizuje mechanizm lupy x2, czyli pokazuje detale czasem tak dobrze schowane jak na mapach taktycznych WIG.
Choć niektórzy chcieli by w nim widzieć sposób na ... stworzenie warstwy nieistniejących map Smile
Od wielu lat korzystam z aplikacji po prostu przekładając kartę z atlasami do nowych urządzeń, zmieniam skalowanie i to po prostu działa Smile
Poniżej po lewej mapa WIG (przygotowana do Treka wiele lat temu), po prawej standardowa mapa turystyczna do Treka.
Czyli praktycznie współpracujące ze sobą 80 lat mapiarstwa, w jednym Trekowym atlasie Smile

Tajemnice_atlasow_WIG.jpg
 Description:
 Filesize:  112.78 KB
 Viewed:  9225 Time(s)

Tajemnice_atlasow_WIG.jpg

Back to top
bartwer

PostPosted: Thu Oct 29, 2015 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ogólnie jestem stałym użytkownikiem Treka lecz trochę niedouczonym. Swego czasu przygotowałem sobie mapy z geoportalu do poruszania się motocyklem w terenie. Moja wiedza i czas był dość ograniczony więc zrobiłem sobie mapy jak umiałem i w sumie jestem z nich nadal zadowolony ale chciałbym lepsze. Z geoportalu ściągałem kiepskim (często zawieszającym się) programem MapoTero, mapy te tarowałem w również zawieszającym się często programem przy obróbce dużych map TBMapperem.
Robiłem to tak:
- Wybierałem dany obszar (w sumie to praktycznie województwo pomorskie.
- Dany obszar ściągałem w 3 różnych skalach najczęściej 100, 50, 25.
- Metoda prób i błędów na testowych kawałkach wybierałem najlepszy stosunek jakości do wagi metry na piksel
- W TBmaperze sklejałem to do kupy jako 3 oddzielne mapy ale w jednej warstwie bo inaczej nie umiałem.
I tu właśnie pojawiał się problem. Przy dużej dokładności map, program się wieszał. Jeśli nawet robiłem kilka mniejszych map również ilość MB zabijała ten program.

No i teraz tak czytam o nowej strukturze tworzenia atlasów ale nie bardzo kumam co i jak. Czy w mojej sytuacji czyli mapy geoportalowe szło by to jakoś łatwiej ogarnąć ? Czyli do istniejących już moich pseudo atlasów powrzucać sobie jeszcze jakieś kawałki dokładniejszych map. Marzy mi się parę mapek w skali 10. I to jeszcze najlepiej tak zrobić żeby np w jednej warstwie 10 było kila map żeby odciążyć Treka i Solida B2710.

I jeszcze jedno pytanko bo jestem nie na bieżąco. Czy powstał jakiś lepszy program do rysowania śladów na mapach TrekBudowych. Trochę bawiłem się TrackOnMapEditor ale beznadziejnie się tam rysuje. I rysowałem zawsze w MapSource na Garminowskich mapach, a jechałem na mapach geoportalowych ?

Tak to u mnie wygląda:
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Oct 29, 2015 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

Nie tak dawno odpowiadałem na podobne pytanie, dotyczące atlasu zawierającego mapy z Mobaca Smile
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=7921
Jak widać różne narzędzia mapowe się w pytaniach zmieniają, a pytanie w gruncie rzeczy to samo.
Z tego co napisałeś wynika, że korzystasz z atlasu jednowarstwowego, zawierającego w jednej warstwie (Default) mapy o różnych skalach.
A można trochę inaczej Smile
Po pierwsze jeden uniwersalny nagłówek dla atlasu z mapami w plikach tar
http://www.trekbuddy.net/forum/download.php?id=5471
który powoduje, że aplikacja sama wykrywa mapy.
Korzyścią jego stosowania jest m.in. to, że można w dowolnym momencie zmienić zawartość atlasu i nie trzeba wytwarzać nowego nagłówka dla nowej zawartości.
Skutkiem czego nie są konieczne żadne specjalizowane narzędzia do budowy/modyfikacji atlasów, wystarczy menedżer plików.
Sprawa druga - rodzaj atlasu. Wielowarstwowe mają tą zaletę, że przy wielu mapach grupują je w oddzielnych warstwach i pozwalają je uszeregować w/g wybranego kryterium, np. skali.
Czyli w tym konkretnym przypadku:
Pomorskie (folder atlasu z nagłówkiem j/w), a w nim uporządkowane foldery warstw
1_100
2_50
3_25
4_10
które dają możliwość grupowania map w/g kryterium skali, właściwie dla dowolnego terenu.
I krok ostatni - foldery map zawierające pliki tar/tmi map, które wrzuca się do wybranej warstwy atlasu.
Skutek - użytkownik przestaje się zastanawiać nad tym jak obsługiwać atlas kolejnym narzędziem mapowym, a skupia na tym jak najlepiej zestawić posiadane mapy w atlasie (lub atlasach). Jest to niejako powrót do korzeni, bo atlasy map niespakowanych tak dokładnie były w aplikacji obsługiwane.
Wtedy jakby gama różnych mapowych narzędzi z różnymi pomysłami była wyraźnie skromniejsza.
Co to ma za znaczenie, czy ktoś mapy do atlasu kupił w sklepie, zrobił MapoTero czy Mobacem. Mapy to mapy, a atlas to atlas Smile
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum