Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker - moved to github.
Trekbuddy github repository

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Podstawowe pytania dotyczace zasad nawigacji w TB

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kjezyna9

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 7:57 am    Post subject: Podstawowe pytania dotyczace zasad nawigacji w TB Reply with quote

Witajcie

Mam dwa bardzo podstawowe pytania dotyczące Treka.

Czym różni się trasa (menu=>Punkty/Trasy) od śladu (menu=>Ślady) ? W obydwu przypadkach, po wczytaniu pliku *.gpx na mapie odkładane są punkty i w obydwu przypadkach można wybrać opcję "Nawiguj po Trasie". Czy działanie nawigacji w obydwu tych trybach jest inne ?

Drugie pytanie dotyczy strzałek , które wyświetlane są podczas nawigacji. Jedna pokazuje aktualny kierunek, natomiast mam pytanie co tak naprawdę pokazuje druga?
Rozumiem, że w trybie nawigacji do punktu pokazuje azymut na punkt docelowy, jednak jak to działa w przypadku nawigacji po trasie, gdy po wczytaniu nie wybiorę żadnego punktu, tylko od razu wybiorę opcję "Nawiguj po Trasie"?
Zauwałen np. że podczas jazdy strzałka ta przez większą część jazdy pokazywała mi kierunek zgodny z przebiegiem trasy, aż w pewnym momencie obróciła się o 90 stopni, by potem znowu wrócić i pokazywać kierunek trasy.

Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Mówiąc najprościej, menu Punkty/Trasy pokazuje zawartość katalogu wpts Treka i zawiera to, co tam kto sobie w gpx-ach wrzucił Smile
Z kolei menu Ślady pokazuje gpx-y ze śladami zapisanymi przez Treka (te są w folderze tracks-gpx).
Obsługa typowych śladów w sensie nawigacyjnym jest identyczna niezależnie od katalogu, z którego dany ślad zostanie przez aplikację wczytany.
W rozróżnieniu tych dwóch miejsc chodzi o coś innego, np. gdy się chce użyć śladu zapisanego przez Treka do nawigacji powrotnej, to od razu wiadomo gdzie go szukać - jest na końcu listy w menu Ślady (o ile został włączony zapis śladu).
Jeżeli do NawigujPoTrasie nie wskaże się żadnego punktu, to jako cel jest wybierany pierwszy z listy (nota bene wskazywany znacznikiem, jeżeli w Ustawienia, Pulpitu wybierze się wyświetlanie Typu listy ze znacznikiem).
Strzałka kierunku do punktu wskazuje zawsze na aktywny nawigacyjnie punkt (o ile taki został wybrany do nawigacji).
Druga pokazuje po prostu bezpośrednio wskazania bieżącego kierunku ruchu z odbiornika gps, jakie by tam chwilowo nie były Smile
Poniżej dwa przykłady - na lewym ekranie widać nawigację do punktu z widocznym również niebieskim śladem jako plan trasy (punkty i ślad w jednym pliku gpx, wczytane poleceniem Punkty/Trasy) oraz bieżący ślad malowany na fioletowo; na drugim obrazku jest widoczny ten sam aktywny punkt, a kwadracik kierunku ruchu i bieżący ślad świadczą o jakiejś chwilowej zmianie planu Wink
Kastomizacja aplikacji jest nieco odmienna od standardowej, jak widać nie wszystko pokazują strzałki Smile

Nawigacja_rozne_przyklady1.png
 Description:
 Filesize:  176.23 KB
 Viewed:  6684 Time(s)

Nawigacja_rozne_przyklady1.png

Back to top
kjezyna9

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger , dziękuję bardzo za tak fajne wytłumaczenie.

Chciałbym jeszcze dopytać i upewnić się że dobrze zrozumiałem.

W momencie gdy wybieram trasę to jako aktywny punkt wskazywany jest pierwszy na liście ? A czy jeśli tak jest to czy nie dałoby się ustawić jakoś tak by aktywny punkt "wędrował" wzdłuż trasy i jeśli zostanie osiągnięty jeden to jako aktywny ustawiałby się następny ? Dzięki temu widać byłoby "kierunek" przebiegu trasy, czyli kierunek narastania indeksu punktów.

Bo załóżmy że chciałbym przejechać trasę która jest pętlą zaczynającą się i kończącą w jednym punkcie i chciałbym jechać wzdłuż kolejnych punktów, w kierunku narastania indeksu punktów śladu. Jeśli jako aktywny będę miał ustawiony pierwszy punkt trasy to jadąc prosto strzałka aktywnego punktu przez połowę trasy będzie wskazywała mi za plecy.

Czy w przypadku gdyby TB nie dało się ustawić na tryb dynamicznej zmiany aktywnego punktu to czy jest jakiś sposób by po śladzie odrysowanym na mapce dało się poznać kierunek przebiegu trasy ?
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 2:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ale to dokładnie tak działa, jeżeli chce się zaliczać automatycznie kolejne punkty trasy Smile
W Ustawienia, Nawigacji masz Promień do punktu (aktywnego), który jest standardowo ustawiony na 50 m. Jeżeli znajdziesz się, w/g gps-u, w tej odległości od takiego punktu, to jest on zaliczany jako osiągnięty i aplikacja wybiera automatycznie kolejny punkt z listy do zaliczenia.
Odpowiedź na drugie z pytań jest widoczna powyżej Smile
Jeżeli np. przygotujesz sobie w gpx-ie punkty, które uważasz za "kamienie milowe" swojej trasy, a oprócz tego w tym samym pliku gpx dołożysz ślad z dokładnym jej przebiegiem, to masz tego typu efekt jak na pierwszym obrazku powyżej. Czyli ślad dokładnie odwzorowujący trasę do przebycia jako widoczną linię i równocześnie punkty wskazujące kolejne cele do zaliczenia w nawigacji na tej trasie. Skończą się punkty, skończy się trasa. Może być to również trasa dookólna.
Niektórym się wydaje, że trzeba koniecznie nawigować po śladzie, bo to jest najdokładniejsza z możliwości. Ale ten kij ma dwa końce, dokładnie odwzorowany ślad oznacza w nawigacji setki punktów do zaliczenia, a to po prostu jest męczące, jak odbiornik stale coś tam pika Smile
Te i inne możliwości nawigacyjne aplikacji są opisane w temacie:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=827
Reszta to inwencja użytkownika w przygotowaniu własnych tras.
Back to top
kjezyna9

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Kurcze to u mnie działa to trochę inaczej... ale to pewnie dlatego że mam niepooznaczane te punkty stanowiące kamienie milowe. Po prostu pierwszy raz przejechałem trasę z włączonym śladowaniem, a potem mając gpx - y wczytuję je jako trasę i włączam nawigację po niej. Po wczytaniu pliku z trasą mam około 800 punktów. Jako punkt aktywny rzeczywiście ustawia się pierwszy punkt trasy i przy pętli przez połowę drogi strzałka wskazuje do tyłu. Nie zauważyłem tego "przełączania" punktów aktywnych...

Czy mógłbym poprosić Cię o rzucenie okiem na mój plik z zapisem trasy ? Może uda Ci się stwierdzić brak jakiegoś istotnego elementu. A jeśli nie miałbyś na to czasu to może mógłbyś udostępnić mi taki wzorcowy plik z trasą, który jest tak przygotowany, że TB będzie w stanie przełączać się pomiędzy kolejnymi punktami aktywnymi.

Jeszcze raz dziękuję - spróbuję jeszcze poeksperymentować z przygotowaniem trasy Smile

trasa-las-kabacki.zip
 Description:

Download
 Filename:  trasa-las-kabacki.zip
 Filesize:  9.72 KB
 Downloaded:  2 Time(s)

Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Masz problem z poprawnością pliku gpx trasy jako takim.
To raczej nie jest normalne, że w środku jednej zapisanej trasy czas nagle stanął na kilka godzin (od 6:44:26 do 16:09:05).
Wczytałem to do edytora gpx-ów i nawet nie potrafi się przesunąć dalej z tej dziury, czyli nie pokazuje jednego fragmentu trasy.
Nie pozostaje nic innego, jak najpierw dokładnie sprawdzić poprawność pliku.

Last edited by Ranger on Thu Jul 30, 2015 3:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
kjezyna9

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Masz problem z poprawnością pliku gpx trasy jako takim.
To raczej nie jest normalne, że w środku jednej trasy czas się nagle cofa o pół godziny wstecz.
Tego właściwie nie jest w stanie strawić żadne standardowe narzędzie do obsługi gpx-ów Smile

ok, dziękuję za weryfikację

To pewnie dlatego że wczoraj bawiłem się mergowaniem kilku tras w jedną i widocznie coś poszło nie tak.

Wydaje mi się że wiem dlaczego TB nie przałączał mi punktów. Trasę wczytałem nie od razu, tylko wtedy gdy GPS złapał mi fixa, a więc ok. kilometra od punktu startowego. Przy wczytywaniu nie wskazałem punktu, więc zapewne ustawił się startowy. Ponieważ jechałem do przodu, tak naprawdę nigdy nie osiągnąłem pierwszego punktu aktywnego, ponieważ się od niego oddalałem, a TB słusznie wskazywał mi za plecy. Teorię zweryfikuję wieczorem.

Dziękuję serdecznie za cenne wskazówki.
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

Trek pomaga wybrać najbliższy punkt, jeżeli coś pójdzie nie tak.
Wystarczy posortować punkty w/g odległości i wybrać najbliższy jako aktywny, po czym się upewnić, czy najbliższy nie jest przypadkiem za plecami Smile
Back to top
kjezyna9

PostPosted: Thu Jul 30, 2015 6:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Trek pomaga wybrać najbliższy punkt, jeżeli coś pójdzie nie tak.
Wystarczy posortować punkty w/g odległości i wybrać najbliższy jako aktywny, po czym się upewnić, czy najbliższy nie jest przypadkiem za plecami Smile

O faktycznie Smile jest Smile

Teoria zweryfikowana, rzeczywiście po prawidłowym ustawieniu punktu którego się jeszcze nie minęło wszystko działa dokładnie tak jak opisałeś.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za bezcenne wskazówki.

Pozdrawiam
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum