Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Trek na windows phone
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fik1

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 7:08 am    Post subject: Trek na windows phone Reply with quote

Witam.
Od 2 dni mam Nokię Lumię 530.
Zainstalowałem Treka i mam kilka pytań.
1. Jak i skąd wgrać takie ustawienia jak pokazane są tu - http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?p=55446#55446 czyli tą customizację?
2. Czy da się zrobić by trek za każdym razem nie żądał hasła do konta microsoftu by zsynchronizować się z OneDrive?
Próbował ustawienia w menu "bez pytań" i z "pytaniami" i za każdym razem żąda hasła a czasem i podania również całego maila co jest uciążliwe.
3. Czy oprócz map z Mobaca są jakieś inne ogólnodostępne, które po konwersji lub wprost da się wgrać i korzystać z nich typu openstreetmap , mapy Lumii z nawigacji itp?

pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Witaj
1. Kastomizacja, którą widać w linku pochodzi z TrekBuddy 4.0 PL (z innym kursorem).
Użytkownik może zmieniać wygląd aplikacji, korzystając z tego co jest dostępne w sklepach, na forum, czy z tego co zrobi sam.
2. Synchronizację z kontem OneDrive można w trakcie uruchamiania aplikacji pominąć i wtedy nie ma innych pytań.
Jeżeli jest potrzeba zsynchronizowania danych, wtedy podaje się to co jest niezbędne do zalogowania się w serwisie.
Ustawienie bez pytań służy do innych celów, nie związanych z obsługą serwisu.
W przypadku modeli wyposażonych w kartę microSD (a taki masz), można np. powielić na karcie strukturę folderów aplikacji z OneDrive (mając telefon podpodłączony jako dysk do komputera) i synchronizować wyłącznie zapisane w trakcie nawigacji ślady czy punkty, gdy chcesz z nich skorzystać poza telefonem. Resztę, czyli mapy, CMS-y czy elementy graficzne aplikacji można umieścić na karcie micro SD, którą aplikacja obsługuje (obecnie z ograniczeniem do odczytu z niej danych). A jeżeli masz kartę z danymi aplikacji z innego telefonu, można ją po prostu przełożyć do Lumii, jedyna różnica jest taka, że CMS-y i elementy graficzne powinny zostać dodatkowo spakowane do plików w formacie tar (takim samym jak mapy).
Ad.3
Ogólnodostępne są np. mapy turystyczne, tematyczne, historyczne, itd.
Jeżeli chodzi o mapy z Mobaca - to jest narzędzie do przygotowania sobie map samodzielnie, w/g własnego uznania, z tego co ta aplikacja oferuje. A oferuje np. polskiego UMP-a, czy europejskiego OSM-a.
Co do map "z nawigacji Lumii" - mapy Here są przecież natywnie obsługiwane przez aplikacje producenta, po co przenosić je do innej aplikacji ?
Jesteś od dwóch lat na forum i zastanawia mnie skąd tego rodzaju podstawowe pytania dotyczące map ?
Fakt zmiany platformy przecież nie oznacza wielkich zmian, można korzystać z tego co się używało dotychczas Smile
Back to top
fik1

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Czyli:
Ad 1. Ta customizacja ( akurat ta dokładnie ) jest tylko dla płatnej wersji jak rozumiem?

Ad 2. Synchronizacja, taka ustawiona na stałe z zapamiętanym hasłem byłaby wygodna, bo chcę przerzucać tracki gpx do komputera poprzez OneDrive, w przeciwnym przypadku muszę każdorazowo podłączać do kompa kabelkiem 2 x dziennie co nie za dobrze przysłuży się gnieździe micro usb.

Możesz więcej napisać o tych elementach graficznych - dlaczego pakowanie do tar i jak to zrobić?

Ad 3. Co do map to używałem do tej pory starego i dawno utworzonego atlasu z warstwą z OSM właśnie.
Ale po tych 2 latach sporo się zmieniło w OSM, a w Mobac nie da się obecnie takiego atlasu zrobić.
Warstwa UMP nie jest tak dokładna , dlatego zależałoby mi na jakiejś innej opcji stąd pytanie.

OSM europejskie - które dokładnie działa?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

1. Ta kastomizacja nie jest dla, lecz pochodzi z Smile
Z tego co mi wiadomo, widoczne ikony zostały zakupione przez producenta polskiej wersji Treka i są licencjonowane.
2. Taki jest plan, by obsługa OneDrive była dla użytkownika zupełnie przezroczysta.
Jak wiadomo serwis ten przechodził różnego rodzaju zmiany i tak to obecnie działa.
Ze względu na izolację danych aplikacji, dziś właściwie nie ma innego sposobu przerzucania śladów czy zapisanych przez aplikację punktów jak przez OneDrive.
3. Elementy graficzne czy CMS-y powinny być spakowane do plików tar, jeżeli mają być czytane z karty micro SD (dla czytania ich z One Drive wręcz nie powinny). Wynika to z pewnych ograniczeń systemu co do rodzaju obsługiwanych plików, znajdujących się na wymiennej karcie (rodzaj rozpoznawanych plików i sposób ich obsługi).
Spakować zawartość folderów resources czy ui-profiles do pliku tar można programami archiwizacyjnymi, np. 7zip, itp.
Po takiej operacji w folderze resources jest jeden plik tar zawierający wszystkie umieszczane w nim elementy, podobnie w folderze ui-profiles jest jeden plik tar zawierający wszystkie cms-y, itp.
Jeżeli to dla kogoś jest za trudne, można te elementy bez pakowania umieścić w OneDrive i też zostaną przez aplikację pobrane do telefonu.
4. Z OSM-a na pewno są np. dostępne warstwy Bike/Hike DE obejmujące Polskę, więc z tym zupełnym brakiem aktualnych map OSM w Mobacu to bym nie przesadzał. Mapy z serwisów są udostępniane (bądź nie) przez właścicieli tychże serwisów, stąd nie bardzo rozumiem czego oczekujesz. Zostały zrealizowane projekty, pozwalające na dostęp do różnych gotowych dla aplikacji map, mają swoich autorów i oferują co oferują.
Back to top
fik1

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za odpowiedzi.

Co do 4. to próbowałem Bike/Hike DE i w Mobac nie wczytywały się, jedyna warstwa OSM która się wczytuje to Quest.

A teraz wracając do samego treka na WP to ciągle , mimo stworzonego folderu Trekbuddy na karcie i w środku struktura katalogów jak na OneDrive to z kartą nie chce się również synchronizować.
Wywala coś takiego:

03000028.png
 Description:
 Filesize:  67.17 KB
 Viewed:  13905 Time(s)

03000028.png

Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Obrazek powyżej pokazuje tyle, że plik lub katalog nie istnieje.
Stąd by nie bawić się w zgadywanki, czy coś na pewno istnieje gdzie powinno, proponuję
1. Włączyć logowanie błędów (wywołać menu główne Treka, następnie Informacje, "...", set loglevel na Debug
2. Zrestartować aplikację i wlogować się do OneDrive
3. Doprowadzić ponownie do błędu
4. Wysłać log do OneDrive (wywołać menu główne, Informacje, "...", send log
5. Przesłać log do autora opisując w jaki sposób doszło do błędu i załączyć uzyskany log.
To jest przyjęta procedura zgłaszania błędów dla WP.
Krok 5 można też wykonać załączając log i opis na forum w sekcji polskiej, jeżeli ktoś się nie czuje językowo na siłach. To się przekaże Smile
Natomiast co do hikebike rzeczywiście już nie działa, widać kolejny właściciel serwisu OSM stwierdził że mu Mobac nie pasuje. Bywa.
Back to top
fik1

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za instrukcję zgłaszania błędów, na pewno sie przyda, bo nie wszystko chyba chodzi jak powinno.

Problem synchronizacji z karta teoretycznie zniknął , po restarcie fona, ale tylko teoretycznie.

Otóż już nie wyskakuje żaden komunikat, ale jest inny problem.
Miałem wgrane na OneDrive kilka cms-ów w tym małe o rozdziałce jeszcze z Solida i wszystkie po kolei wczytywały się i działały.
Skopiowałem 2 o rozdziałce 480x800 na kartę i spakowałem, jak napisałeś.
Po czym skasowałem wszystkie cms-y z onedrive.
Po kolejnym restarcie apki i synchronizacji zarówno z kartą jak i OneDrive mimo, że na OneDrive nie ma cms-ów a na karcie są spakowane tylko 2 w rozdziałce 480x800 to nadal wczytują się te stare w mniejszej rozdziałce.

Pytanie - gdzie w systemie są te pliki i dlaczego nie są czytane z karty ani OneDrive tylko ciągle z pamięci telefonu.

Tracki gpx też są zapisywane gdzieś w systemie.
Do czego więc ta karta skoro wszystko jest w pamięci fona?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Jan 16, 2015 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Otwórz w aplikacji menu główne, Informacje, "...", file manager i pooglądaj sobie system plików widoczny dla aplikacji.
Tam też można usunąć z folderów aplikacji to co zbędne.
Nie wszystko jest przenoszone do pamięci telefonu, np. mapy z karty nie.
Rzeczywiście struktura folderów jest taka sama w OneDrive, pamięci wewnętrznej aplikacji i na karcie, pliki już niekoniecznie są wszędzie te same.
Ale to dłuższa historia Smile
Back to top
fik1

PostPosted: Sat Jan 17, 2015 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Baaardzo żmudna robota za pomocą tego file managera, w dodatku występują przy większej ilości plików w folderze błędy - przy którymś razie źle wybiera plik , tzn. podświetlam jakiś do skasowania wywołuję "usuń" i wypisuje, ze usuwa jakiś inny, który kasowałem wcześniej a tego nie rusza.

Ale chyba faktycznie to jedyna metoda na pozbycie się "śmieci".

Z moich obserwacji wynika, ze karta jest potrzebna w sumie przede wszystkim do map i ewentualnie grafiki, bo reszta i tak zapisuje się w pamięci telefonu.

Żeby zapamiętać daną warstwę atlasu, to tak jak poprzednio w menu należy odznaczyć opcję "bez pytań", po czym wybrać atlas i warstwę i wtedy pojawi się pytanie czy użyć jako domyślny.
Na plus Lumii w stosunku do Solida jest natychmiastowe lokalizowanie pozycji nawet w budynku - zajmuje to sekundę, góra dwie, oczywiście po włączeniu w menu polecenia "start" ( można dać na nienagrywanie ścieżki a i tak ustala pozycję błyskawicznie).
Back to top
Ranger

PostPosted: Sat Jan 17, 2015 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

Wyobraź sobie, co można zrobić z własnymi danymi bez tej protezy. Odinstaluj/zainstaluj.
No ... po prostu masz swoje dane i nie masz Smile
Menedżer plików wbudowany w aplikację nie jest jeszcze skończony, ale nie oczekuj że będzie bardziej genialny niż np. własna aplikacja producenta platformy o nazwie Pliki. Spróbuj, to się trochę uspokoisz Smile
To nie jest wymysł autorów aplikacji, raczej łatanie pomysłów tej platformy.
Karta rzeczywiście się nadaje wyłącznie dla odczytywanych plików, i to co ma taki charakter może na niej być. Głównie to co się przenosi zmieniając telefon.
Opcja bez pytań dotyczy mapy domyślnej, zakończenia pracy aplikacji i chyba niczego więcej.
Podobnie jak na innych platformach, rzecz opisana w wiki.
Back to top
fik1

PostPosted: Fri May 08, 2015 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Nokia Lumia 530 , system WP Cyan core build 8030.50.

Takiego buga zauważyłem w samym menadżerze plików w treku.
Otóż usuwając pliki ( ja konkretnie usuwam stare tracki .gpx) zawsze za 3 razem, tzn. usuwając trzeci plik pojawia się błąd i plik ten nie jest usuwany.
Back to top
fik1

PostPosted: Fri May 15, 2015 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Od dziś nareszcie ( przynajmniej w moim przypadku) jest automatyczna synchronizacja podczas uruchamiania treka z onedrive.
Do tej pory mimo ustawienia wszelkich pozwoleń dla onedrive za każdym razem trzeba było wpisywać konto i hasło.
Dziś wystarczyło potwierdzić synchronizację i tyle Very Happy
Back to top
tarn0

PostPosted: Fri Nov 13, 2015 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ja sam mam od kilku dni lumie 625 i trochę się zdziwiłem że nie można w prosty sposób podpiąć komputera do telefonu i kopiować pliki do i z treka.
O ile synchronizacja map mi działa ( gdy wybiorę mapę z onedrive) O tyle nie dam rady zgrać wcześniej zapisanego śladu gpx. Przy włączeniu treka za każdym razem następuje jakaś synchronizacja ale plików gpx na onedrive nie ma
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Nov 13, 2015 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

Podpiąć telefon do komputera można, kopiować pliki swobodnie z/na kartę SD też. Ale dla aplikacji karta jest tylko dostępna do odczytu.
Nie ma za to bezpośredniego dostępu z komputera do izolowanej pamięci aplikacji, czyli tam gdzie aplikacja zapisuje własne ślady czy punkty.
Te pliki trzeba przenosić przez OneDrive, w którym powinna być typowa dla Treka struktura folderów, czyli folder TrekBuddy, a w nim typowe foldery aplikacji, m.in tracks-gpx czy wpts.
Zerknij do tematu, gdzie jest to widoczne
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=7618
Back to top
tarn0

PostPosted: Fri Nov 13, 2015 4:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ale ja nie widzę w tym temacie rozwiązania problemu. Podczas synchronizacji jedyna rzecz jaką wykonuje to kopiuje strukturę katalogów z trekbuddy do onedrive. Jest też możliwość ściągania map. Natomiast nie udało mi się niestety zsynchronizować plików gpx (ani z urządzenia ani do urządzenia)
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum