Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker - moved to github.
Trekbuddy github repository

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Samsung Solid B2710
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Thu Jul 26, 2012 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Witaj,
Zadaleś szereg pytań ogólnych, na które przy odrobinie wysiłku można znaleźć odpowiedzi w sieci.
No to jak w pigułce Smile
Rejestracja trasy to nie jest nawigacja jako taka, Nawigacja polega na docieraniu do z góry założonego miejsca, czasem po określonej trasie. Jeżeli się do tego wykorzystuje odbiornik gps, to można mówić o nawigacji gps. To raz.
Gdybym miał problem taki jak go opisałeś, to prawdopodobnie zamiast zawracać sobie głowę szczegółami jak co działa w telefonie albo co nie działa, zakupiłbym tzw. loger gps, uprzednio sprawdzając, czy zapisuje wymagane dane. Obsługa uproszczona do minimum, w porywach ze dwa guziki, czasem prosty wyświetlacz, program do komputera służący do pobrania danych z urządzenia i najczęściej zawierający od razu możliwość wyświetlania śladu przebytej trasy w Google Earth. Instrukcja urządzenia też najczęściej do znalezienia w sieci, można ją przeczytać zanim się pójdzie na zakupy.
To był wariant 1. Wariant 2 - skorzystanie z telefonu, który ma odbiornik gps wbudowany plus aplikacja zapisująca dane. Jeżeli masz już taki telefon (B2710 też może być), to rzecz się sprowadza najczęściej do znalezienia najprostszej aplikacji, bo te wbudowane standardowo w telefon coś tam pokazują, a jak już coś zapisują to najczęściej tylko współrzędne i nic więcej, często w postaci niestrawnej do dalszego wykorzystania. I tu jest trochę aplikacji, które są przeznaczone głównie do zapisu danych takich, jakie odbiornik gps telefonu jest w stanie dostarczyć. Obsługa trochę bardzie skomplikowana niż w wariancie 1.
Wariant 3 - program taki jak TrekBuddy, który jest programem przeznaczonym głównie do nawigacji z użyciem map, choć posiada również wbudowaną możliwość działania bez nich. Ma również możliwość zapisywania śladów w standardowych formatach (gpx, nmea), które na wprost nie pasują do Google Earth, bo tam się używa plków kml.
Ale to nie jest problem, bo są bezpłatne programy, które pozwalają wyświetlić ślad np. na mapie, czy obejrzeć sobie różne wykresy po wycieczce. Obsługa podobna jak w wariancie 2, a dane o które pytasz możliwe do uzyskania.
Dane o wysokości czy predkości z systemu gps nie są zazwyczaj tak dokładne jak z wyspecjalizowanych urządzeń, bo głównym zadaniem systemu gps jest podawanie położenia, a nie pomiary innych parametrów. Są mierzone, choć nie tak precyzyjnie jak przy pomocy innych metod.
Back to top
View user's profile Send private message
guest

PostPosted: Fri Jul 27, 2012 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Kiedyś miałem nawigację samochodową za....200zł !
To był mój pierwszy (i jedyny dotąd) zakup takiego urządzenia.
Najtańsze z możliwych, żeby popatrzeć co to daje i co z tym można robić.
Zupełnie naturalnie można było tam wejść w moduł GPS wcisnąć przycisk REC i od tej pory nagrywała się trasa do ponownego wciśnięcia przycisku REC.
Plik był w formacie KML, zapisywany na karcie, którą można było zupełnie naturalnie wyjąć z nawigacji i podłączyć do komputera a tam znaleźć ten plik i zupełnie naturalnie i bezpośrednio wyświetlić w google Earth. Nawigacja oczywiście pokazywała zupełnie naturalnie prędkość, kompas, wysokość.

Ale się spaliła.
Zacząłem szukać czegoś w zastępstwie i okazało się, że już nic nie jest tak...bezpośrednio i naturalnie.
Trzeba szukać (wśród tych droższych) i trafić na jakąś, która rejestruje ślad w formacie KML z wysokością :/

W końcu ktoś mi poopowiadał o nowych telefonach i ich możliwościach. Bo mnie wkurzało, że na jakąś "eskapadę" biorę osobno kompas, wysokościomierz, termometr, prędkościomierz i jeszcze ostatnio klinometr (pochyłomierz) i wyglądam jak choinka, a koledzy się ze mnie śmieją, że to wszystko zastąpił by telefon z adroidem i GPS'em.

Jak usłyszałem, że w telefonach są GPS to rzeczywiście pobudziło to mój entuzjazm, że skoro jakaś tam nawigacja za 200zł miała wszystko czego mi potrzeba to tym bardziej taki nowoczesny telefon.

A tu okazuje się, że nic wcale nie jest tak naturalne i bezpośrednie :)

To jeszcze raz wracając do mojego pytania. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale gdzieś tam chyba zawarłeś odpowiedź, że TrekBuddy zrealizuje te moje potrzeby poza wyświetlaniem w GoogleEarth ? Inne programy mnie nie interesują bo chodzi również o to, żeby innym pokazać tą trasę itd., a przecież nie będę wysyłał trasy z lilnkami do programów jakie musi sobie ściągnąć, zainstalować, nauczyć się obsługi - żeby przez 5 min. oglądnął sobie moją trasę. GEarth wydaje się bardziej 'naturalnym i bezpośrednim' standardem :)

Czy na takie telefony jak ww. Samsung, które nie posiadają androida (korzystają z Javy), też można znaleźć mnóstwo różnych aplikacji, a wśród nich znalazł bym jakiegoś -jak to nazwałeś - 'logera GPS' ?

PS
Co do wysokości zazwyczaj używam urządzeń mierzących wysokość na podstawie ciśnienia, a to wydaje mi się bardziej 'zawodne' niż pomiar wysokości z GPS :/ Byle zachwianie pogody i wszystkie pomiary można sobie wsadzić.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ranger

PostPosted: Fri Jul 27, 2012 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

No to tym razem od końca Smile
Pomiary gps, ze względu na metodę, do super dokładnych nie należą. Dodatkowo sprzęt konsumencki jest przeznaczony do potrzeb cywilnych i więcej się z tego nie wyciśnie.
Z tym mnóstwem aplikacji gps na telefony z Javą to bym nie przesadzał - zainstalowanie aplikacji jako zaufanej, tak by miała dostęp do karty pamięci B2710 gdzie się zazwyczaj zapisuje ślad, czasem wymaga różnych sztuk, włacznie z obchodzeniem systemu zabezpieczeń telefonu. Nie śledzę zbyt dokładnie, co jest teraz aktualnie popularne w tej kategorii aplikacji, więc nie będę się rozpisywał.
Co do bycia obwieszonym jak choinka - a niech się śmieją Smile
Masz przynajmniej świadomość, co uzyskujesz stosując taki sprzęt, stąd łatwiej będzie się odnieść do tego co można wycisnąć z gps-u Wink
Można spróbować wziąć trochę bardziej "pancerny" model z Androidem, na tą platformę jest masa różnych aplikacji, najlepiej na poczatek coś z oferty za 1PLN (Motka Defy Mini ?) I tu spokojnie coś znajdziesz do GE, bo to w końcu ten sam producent co platforma. Jeżeli uznasz że "choinka" była lepsza, to zostanie coś do gadania Smile
Back to top
m2marek

PostPosted: Fri Jul 27, 2012 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Poczytaj o dokładności GPS przy pomiarach wysokości - wydaje mi się, że zależy Ci na tym.
Zewnętrzny loger wydaje się lepszym rozwiązaniem, choćby ze względu na prostą możliwość uzyskania plików *.KML (z TB wcale tak trudno nie jest, może nawet już jest jakaś wtyczka), ale też oferuje zwykle "wyższą" dokładność i może działać dużo dłużej od każdego (wszystko na to wskazuje) "smartfona".
Jednak może najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowany odbiornik GPS (barometryczny wskaźnik wysokości ma swoje zalety), ale za złotówkę go nie dostaniesz Sad.
Są też telefony z barometrem.

mpanki

PostPosted: Mon Jul 30, 2012 11:10 am    Post subject: Reply with quote

"XmnemoniC"

Solid 2710 bardzo dobrze współpracuje z TrekBuddy. Zaktualizuj telefon poprzez "Kies" jesli to nie pomoże to przyczyny przełaczania pamięci szukaj w kablu lub komputerze.
Back to top
XmnemoniC

PostPosted: Wed Aug 08, 2012 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

mpanki wrote:
"XmnemoniC"

Solid 2710 bardzo dobrze współpracuje z TrekBuddy. Zaktualizuj telefon poprzez "Kies" jesli to nie pomoże to przyczyny przełaczania pamięci szukaj w kablu lub komputerze.

Ja nie twierdzę, że Solid ŹLE współpracuje z TB. Ja napisałem, że w Avili i Solidzie po odłączeniu od kompa muszę ustawić z powrotem pamięć zewnętrzną jako domyślną - a to dwie różne sprawy Smile

andmar

PostPosted: Wed Aug 08, 2012 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

mpanki z tą bardzo dobrą współpracą to nie przesadzaj. Wszystkie mapy które miałem pocięte na 500x500 (albo i większe) musiałem przerobić na mniejsze. Zapis gpx bardzo zubożony w informacje. brak współpracy z kompasem wbudowanym. Ale nie ma co narzekać, Dobrze, że chociaż tak działa.
Back to top
Fujik

PostPosted: Sat Aug 18, 2012 5:11 am    Post subject: Reply with quote

Witam,
czy ktoś próbował obejść w Solidzie to wieczne pytanie o dostęp do danych przez program? Jeżeli tak, to z jakim efektem i czy soft się od tego nie skaszanił.
Back to top
tunio

PostPosted: Sat Aug 18, 2012 10:07 am    Post subject: Reply with quote

Fujik wrote:
Witam,
czy ktoś próbował obejść w Solidzie to wieczne pytanie o dostęp do danych przez program? Jeżeli tak, to z jakim efektem i czy soft się od tego nie skaszanił.

dwie linijki niżej pisze jak to zrobić http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=5796
Back to top
Fujik

PostPosted: Sat Aug 18, 2012 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki, ale znam tę instrukcję. Chodzi mi o to, czy usunięcie tych plików nie skaszani softu w Solidzie, no i czy komuś w/w instrukcja lub inna pomogła.

PS (1). Czy wie ktoś jak włączyć autostart Treka?
PS (2). Jakie powinny być ustawienia w Treku do odbioru/wysyłki SMS-a z aktualną lokalizacją? (ustawienia/nawigacji/sms z pozycją)
PS(3). Czy może ktoś doradzić jakieś dobre mocowanie (uchwyt) na Solida do roweru?
Back to top
guest

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 10:11 am    Post subject: Reply with quote

Czesc, nie moge sie zalogować na konto, więc korzystam z ogólnodostępnego guest-a.
Chciałem się z Wami podzielić uwagami dotyczącymi korzystania z b2710 i treka.
Otóz:
- uzywam treka od dłuższego czasu. Tworzę atlasy przeróżnej wielkości. W poprzednim modelu solida - b2700 nie było z tym żadnego problemu. Telefon działał bez problemu. Niezależnie od wielkości atlasu i ilości plików - karta wczytywała się bez problemu. W tym jest inaczej. Ta ilość plików (80.000 i więcej) powodowała zawieszenie się telefonu. Skutek tego był taki, ze odnosiłem telefon do serwisu i po dwóch tygodniach dostawałem nowy, ewentualnie zostawało wgrane nowe oprogramowanie. Po włożeniu karty z atlasem - sytuacja się powtarzała. Telefon się zawieszał->serwis->nowy tel. W efekcie telefonik był przez jakieś 3 miesiące non stop w serwisie. Zgłosiłem tą sprawę bezpośrednio do Samsunga: wysłałem im telefon wraz z kartą. Używałem kart różnej wielkości, różnych producentów.
Odpowiedź od Samsunga, jaką dostałem brzmi następująco: problem lezy w strukturze plików. Karta była testowana w Samsungu na kilku modelach i żaden z nich jej nie odczytał.
Moim zdaniem to niedoróbka w oprogramowaniu producenta. Ale na chwilę obecną jest taki problem, jak opisałem.
Spotkaliście się z tym?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Tyle plików ? To jakiś cud że 2700 to wytrzymał Smile
Nie prościej było spakować mapy do plików tar/tmi ?
Back to top
guest

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 10:53 am    Post subject: Reply with quote

nie dość, że cud, to wytrzymywał dużo więcej. Mało tego, jeden z sony ericssonów (żaden super model, któryś z tych za 1pln z abonamentem) również to łykał bez mrugnięcia okiem. :)
Poza tym, może i prościej, ale skoro 2700 to wytrzymywał, to czemu 2710 tego nie wytrzymuje?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Nie bardzo rozumiem ideę takiej dyskusji Smile
Telefon jest jaki jest i się w jakiś cudowny sposób nie zmieni.
Zawsze masz wybór - używać dalej telefon, gdzie problemu z tym co sobie przygotowałeś nie ma, albo spróbować dostosować to co masz do możliwości nowego urządzenia.
Tym bardziej że spakowanie map na karcie nie jest aż tak trudne Smile
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3566&start=15
Back to top
guest

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger, nie jestem typem pieniacza :) Oczywiscie, spakowanie plików to nic skomplikowanego. Ale moim zdaniem tego typu uwagi od konsumentów, którymi przecież jesteśmy, są akurat dość cennym źródłem info dla producentów. W tym konkretnym przypadku, produkt zamiast się rozwinąć - to się nieco cofnął.
Poza tym - jest to dobry telefon.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Next
Page 19 of 21

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum