Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Planowanie tras
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Do TBMappera, po to by pocieta nie była. Dostajesz wtedy mapę w formacie OziExplorera i możesz korzystać z niej do planowania. Niestety planowanie w Ozim nie jest za darmo. Można mapę skonwertować do jpeg-a, skalibrować w MapCalibratorze i w nim planować. To za darmo.
Niestety aplikacji do planowania tras korzystającej z gotowych map czy atlasów w formacie Treka nadal brak Sad
Back to top
View user's profile Send private message
pab2

PostPosted: Tue May 05, 2009 8:18 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki za odpowiedź. A jak mam wyeksportować w TBmapperze mapę w jednym kawałku by wczytać ją do Oziego?
Back to top
Wolverine

PostPosted: Tue May 05, 2009 8:24 am    Post subject: Reply with quote

Zaznaczasz opcję "Single map" po czym wpisujesz taką rozdzielczość kawałka, że będzie on stanowił powierzchnię całej mapy Smile
Możesz np podać 5000 x 5000 pikseli... wtedy program "potnie" mapę na 1 część.

Holux M-1000c
Back to top
darlin

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Po wgraniu trasy i uruchomieniu "route along" Trasa pojawia się jako cienka czerwona kreska (słabo widoczna). Czy jest jakaś możliwość pogrubienia jej?
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

W planach Smile
Jedna uwaga - trasa w rozumieniu trekowym to miejsca (punkty) do ktorych się dociera i np. zmienia kierunek. Nie jest to równoważnik śladu, który pokazuje kształt. Jeżeli połączy się prostą linią kolejne punkty trasy, to wcale nie oznacza, że dociera się do kolejnego punktu na wprost Cool
Back to top
roberto6610

PostPosted: Wed May 12, 2010 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Witam wszystkich ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.
Chciałbym zapytać bardziej wtajemniczonych o taką kwestię a mianowicie w Ozim zaplanowałem sobie trasę, którą następnie przekonwertowałem do gpx za pomocą GPSBabel. Postanowiłem sobie ponadto zrobić gadającą trasę przy pomocy ConvWPT. W powyższym programie jest opcja "filter route", która w moim wypadku ograniczyła ilość punktów trasy z około
300 do 30. Zapewne jest to dobry pomysł ale po ponownym wczytaniu takiej trasy na mapę widzę że owe punkty po filtrowaniu połączone są z sobą na skróty czyli najkrótszą możliwą drogą (niekoniecznie dokładnie tak jak sobie zaplanowałem). I teraz pytanie czy Trek będzie mnie prawidłowo prowadził a jeśli nie to czy można użyć innego sposobu na użycie filtrowania punktów?
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed May 12, 2010 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Witaj,
Nastukałeś 300 punktów w Ozim ? No, no.
Jezeli zrobiłeś to dobrze, to po co redukcja ?
Back to top
roberto6610

PostPosted: Wed May 12, 2010 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Mam nadzieję, że zrobiłem to dobrze a robiłem to według porad Bartka w tym wątku:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=324&start=60
Dlatego interesuje mnie czy jest sens takiej redukcji? w ConvWPT zdaje się można to też zrobić ręcznie ale to już raczej benedyktyńska praca Smile
Jak widzę w Ozim też jest opcja Track Filter Control ...ale nie bardzo wiem co można zyskać lub też stracić zwiększając parametr filter index?

Last edited by roberto6610 on Wed May 12, 2010 4:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed May 12, 2010 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

Nadal nie rozumiem, dlaczego chcesz upraszczać trasę. Jeżeli robi się trasę ręcznie, to przy pewnym doświadczeniu niczego się z niej nie redukuje.
ConvWPT eliminuje odcinki proste (prawie) lub odcinki o długości mniejszej od promienia do punktu.
Jeżeli chcesz zredukować trasę inaczej to możesz:
- ustawić ilość punktow w trakcie konwersji z plt w GPSBabel
- użyć narzędzi, które stosują inne sposoby redukcji śladów/tras, jak np. GPX Editor (link w przyklejonym wątku o przydatnych narzędziach do Treka).
Jeżeli jesteś z trasy zadowolony, to używasz ConvWPT tylko do dodania strzałek skrętów czy komunikatów głosowych; filtrowanie nie jest obowiazkowe Smile
Back to top
roberto6610

PostPosted: Wed May 12, 2010 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ok rozumiem ...jedyne to chciałem osiągnąć to ograniczenie ilości komunikatów (strzałek, głosów) powtarzających się tam gdzie nie jest to niezbędne np. na prostym odcinku trasy. Ale jeśli twierdzisz, że nie ma z tym problemu to chyba najlepiej będzie po prostu wypróbować jak to działa w terenie Smile
Back to top
RoTa

PostPosted: Sat Jun 12, 2010 1:55 pm    Post subject: Pare pytan odnosnienie punktow i tras Reply with quote

Od nie dawna używam TB (w zasadzie to się nim bawię) - i wyszło mi parę pytań:

1. Jak rozumiem zbiór punktów (POI) np lista zabytków w okolicy i trasa do nawigacji to technicznie (format pliku) jest taka sama. Czy TB używa tylko formaty "gpx" złożonego ze znaczników "wpt"?

2. Czy jest możliwość wznowienia nawigacji wzdłuż trasy po ominięciu jakiegoś punktu?

3. Czy możemy wczytać kilka plików z punktami (POI) naraz (wczytując kolejno), żeby się wyświetlały na mapie jednocześnie.

4. Czy można przypisać ikonkę (która będzie wyświetlana na mapie) do danego pliku POI? (Czytałem że coś takiego było kiedyś planowane) - ewentualnie czy można jakoś użyć znacznika "sym" (tu nie bardzo zrozumiałem opisy na forum)

5. Czy jest możliwe aby komunikat głosowy wydał punkt który nie jest składową aktualnie nawigowanej trasy? Np w z innego pliku POI który wczytamy - o ile jest w ogóle taka możliwość.

6. Czy da się posortować punkty zgodnie z polską pisownią?

Pozdrawiam bardziej zaawansowanych i doświadczonych TB-użytkowników licząc oczywiście na pomocne wyjaśnienia.
Back to top
Ranger

PostPosted: Sat Jun 12, 2010 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

1. TB używa punktów, śladów i tras. Choć potrafi np. potraktować uszeregowane punkty <wpt> jako trasę do nawigacji. Używa się <wpt>, <trkpt> i <rtept> w plikach gpx.
2. Jest. Punkty ominięte są pokazywane na czerwono, na zielono zaliczone, te do zaliczenia na żółto. To tak standardowo. Można też np. łatwo odnaleźć najbliższy punkt śladu czy trasy, sortując punkty po odległości.
3. Nie. Możemy nic nie wczytać, a użyć POI funkcją IdźDo po wskazaniu z listy wybranego pliku. Można otworzyć jeden plik do nawigacji (NavigateTo, RouteAlong, RouteBack) a równocześnie używać pliku POI do skakania po mapie i vice versa.
4. To w planach. Już wkrotce,
5. Komunikat dotyczy zawsze punktu aktywnego nawigacyjnie, może to być co bądź - POI, punkt trasy itp.
6. A co, nie sortuje się po polsku ? Smile
Sortowanie po nazwach jest zgodne z UTF-8, czyli najpierw duże litery, potem małe.
Również pozdrawiam.
Back to top
RoTa

PostPosted: Sun Jun 13, 2010 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za odzew Smile

Ranger wrote:
1. TB używa punktów, śladów i tras. Choć potrafi np. potraktować uszeregowane punkty <wpt> jako trasę do nawigacji. Używa się <wpt>, <trkpt> i <rtept> w plikach gpx.

Czyli tak dla zasady (jak przewidział Twórca) dla nawigacji należy używać gpx ze znacznikami <rtept>?

Ranger wrote:
2. Jest. Punkty ominięte są pokazywane na czerwono, na zielono zaliczone, te do zaliczenia na żółto. To tak standardowo. Można też np. łatwo odnaleźć najbliższy punkt śladu czy trasy, sortując punkty po odległości.

I co dalej, zaznaczamy ten ominięty lub ostatni z pominiętych (czy też ten następny) jako aktywny - i nawigacja pójdzie dalej po trasie? Czy musimy jeszcze wybrać polecenie RouteAlong?

Ranger wrote:
5. Komunikat dotyczy zawsze punktu aktywnego nawigacyjnie, może to być co bądź - POI, punkt trasy itp.

A czy jest jakieś narzędzie które wrzuci POI (wybierze te które leżą na trasie z jakąś tolerancją np 50 m) i innego pliku do pliku trasy we właściwe kolejnościowo dla tej trasy miejsce?

Ranger wrote:
6. A co, nie sortuje się po polsku ? Smile
Sortowanie po nazwach jest zgodne z UTF-8, czyli najpierw duże litery, potem małe.

No nie bardzo. Telefon to SE K770i. Nazwy punktów na "Ł" są po Z. Jak zajrzałem do Informacji TB to jest tam "l18n: ISO-8859-1"
Back to top
Ranger

PostPosted: Sun Jun 13, 2010 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

RoTa wrote:
Dzięki za odzew Smile
Czyli tak dla zasady (jak przewidział Twórca) dla nawigacji należy używać gpx ze znacznikami <rtept>?

Twórca definicyjnie przewidział trasy, fakt. Ale nawigować można i po śladzie, a nawet mając zapisane punkty tak jak wspomniałem. W praktyce używam różnych gpx-ów (np. trasy zapisane jako ślady gpx) i jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza co za znaczniki siedzą w pliku.

RoTa wrote:
I co dalej, zaznaczamy ten ominięty lub ostatni z pominiętych (czy też ten następny) jako aktywny - i nawigacja pójdzie dalej po trasie? Czy musimy jeszcze wybrać polecenie RouteAlong?

Nie musimy używać RouteAlong. Wystarczy któryś z kolejnych punktów wybrać jako aktywny.

RoTa wrote:
A czy jest jakieś narzędzie które wrzuci POI (wybierze te które leżą na trasie z jakąś tolerancją np 50 m) i innego pliku do pliku trasy we właściwe kolejnościowo dla tej trasy miejsce?

To sprawa możliwości serwisów do planowania tras i kolekcjonowania POI.
Podawałem swego czasu na forum przykład czeskiego serwisu, który włącza automatycznie punkty w trasę. I to ma sens, mnie wiedza o obiektach leżących w jakiejś odległości od zaplanowanej trasy nie interesuje (po co mi to, skoro tam nie idę).
RoTa wrote:
No nie bardzo. Telefon to SE K770i. Nazwy punktów na "Ł" są po Z. Jak zajrzałem do Informacji TB to jest tam "l18n: ISO-8859-1"

Jakie kodowanie w UTF-8 - takie sortowanie Smile
To format zapisu pliku gpx o tym decyduje (wymieniony w nagłówku xml), a nie to co pokazuje o stronie kodowej aplikacja. Telefony są językowo mocno elastyczne, np. język telefonu jako taki, język pisania, itd. Im więcej możliwości - tym więcej problemów Wink
Back to top
RoTa

PostPosted: Sun Jun 13, 2010 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:

Twórca definicyjnie przewidział trasy, fakt. Ale nawigować można i po śladzie, a nawet mając zapisane punkty tak jak wspomniałem. W praktyce używam różnych gpx-ów (np. trasy zapisane jako ślady gpx) i jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza co za znaczniki siedzą w pliku.

Z tego stwierdzenia wnioskuję, że dla TB też nie ma to znaczenia i sama nawigacja nie będzie lepiej przeprowadzona ze względu na występujące znaczniki i żaden z nich nie daje jakiś specjalnie większych możliwości czy też dodatkowych opcji do wykorzystania.

Jeszcze jedno od czego może zależeć istnienie opcji Edycja punktu w pliku gpx? Czasami jest, a w innych plikach jej nie ma.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 4 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum