Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Planowanie tras
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 6:08 pm    Post subject: Planowanie tras Reply with quote

Projektowanie tras do TrekBuddy przy użyciu GoogleMaps

1. Należy wyposażyć przeglądarkę internetową w dodatek konwertujący instrukcje do jazdy do formatu GPX
Wtyczkę do przeglądarki Internet Explorer (lub Firefox) można pobrać pod adresem
http://www.elsewhere.org/journal/gmaptogpx
dodając ją do ulubionych (lub pasek narzędziowy bookmark w przypadku Firefox)
2. Uruchomić w przeglądarce GoogleMaps
http://maps.google.pl/
3. Po załadowaniu strony wybrać Pokaż trasę.
Pojawią się dwa pola, górne na adres startowy, dolne na adres docelowy.
W nie wpisujemy adresy, w kolejności ulica nr, miasto, (kraj).
Naciskamy przycisk Pokaż trasę i w lewej części ekranu pojawią się instrukcje do jazdy.
(jeżeli któryś z adresów jest nieznany, skracamy go do miasto, kraj)
4. Konwersja do pliku trasy.
Uruchamiamy z ulubionych GMapToGPX. Otworzy się dodatkowe okno, a w nim zawarty tekst opisujący trasę.
Należy go skopiować w całości do programu Notatnik i zapisać w pliku trasy z rozszerzeniem GPX.
Plik, w zależności od modelu telefonu powinien być zapisany w formacie UTF-8.
Skopiowany do telefonu plik trasy nadaje się bezpośrednio do użytku.

Miłego planowania tras i nawigacji w TB !

Uwaga dla zaawansowanych użytkowników.
Jeżeli standardowo generowana przez GM trasa nie satysfakcjonuje, najdokładniejszy jej przebieg daje opcja FULL dla śladów w GMapToGPX.
Niemniej, wymaga to dodatkowej obróbki, typu dopasowanie punktów do własnych potrzeb na mapie i ręczna konwersja śladu do trasy, np. GPSBabel.

Last edited by Ranger on Mon May 31, 2010 5:21 pm; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Tojfi

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Dzieki za szczegolowy opis, 5 min i trasa zrobiona Wink

/Edit Fajna opcja w nowej wersji przy planowaniu trasy jest mozliwosc dodania do WPT dzwieku AMR (juz znalazlem pare dzwiekow na podmiane tego niezbyt ciekawego AMR`a) I tak sobie pomyslalem, ze ciekawa opcja bylo by mozliwosc przypisania do kazdego WPT innego dzwieku lub uruchamianie danego AMRa na okreslone nazwy WPT np RIGHT, LEFT itd
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Planowanie trasy bezpośrednio w TrekBuddy.
Kolejnym ze sposobów przygotowania trasy jest jej zrobienie bezpośrednio w telefonie.
W tym celu należy:
1. Wybrac odpowiednią mapę
2. Przesunąć znacznik pozycji w wybrany punkt
3. Wprowadzić punkt na listę korzystając z menu Waypoint, Enter Custom. Więcej, Add
4. Jeżeli chcemy zapamiętać trasę w pliku na pytanie Persist custom waypoint? wybieramy Yes.
5. Kroki od 2 do 4 należy wykonać kolejno dla wszystkich punktów trasy.
6. Gdy trasa jest gotowa, wybieramy ją do użycia z Waypoint Store i uruchamiamy Route Along.
Wprowadzanie punktów trasy trzeba wykonać bez błędów, nie ma w TB możliwości edycji punktów.
Poniżej przykład zaplanowanej tym sposobem trasy w TB.

Plan_trasy_w_TB.png
 Description:
 Filesize:  33.33 KB
 Viewed:  62860 Time(s)

Plan_trasy_w_TB.png

Back to top
VVilku

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Czyli nie ma mozliwosci usunac jakis waypoint w TB?
Mozna jakos szybko przelaczac sie pomiedzy kolejnymi (nie przez menu)?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 31, 2007 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Usuwanie punktów w TB jest możliwe.
Jest możliwość (przy pomocy menedżera plików telefonu) usuwania lub przenoszenia plików punktów w inne miejsce niż folder wpts. W ten sposób można jakoś panować nad jego zawartością.

Edit:
Od wersji 0981 możliwa jest edycja punktów trasy lub ich usuwanie bezpośrednio w TB. Plik może być poprawiony z zapisem lub bez kopii.
Przykład poniżej.

Edycja_usuwanie_punktow_w_TB.png
 Description:
 Filesize:  11.24 KB
 Viewed:  53893 Time(s)

Edycja_usuwanie_punktow_w_TB.png

Last edited by Ranger on Sun Sep 21, 2008 9:09 pm; edited 2 times in total
Back to top
Festo

PostPosted: Sun Sep 02, 2007 2:09 pm    Post subject: Re: Planowanie tras Reply with quote

Ranger wrote:
Projektowanie tras do TrekBuddy przy użyciu GoogleMaps

Uwaga dla zaawansowanych użytkowników.
Jeżeli standardowo generowana przez GM trasa nie satysfakcjonuje, najdokładniejszy jej przebieg daje opcja FULL dla śladów w GMapToGPX.
Niemniej, wymaga to dodatkowej obróbki, typu dopasowanie punktów do własnych potrzeb na mapie i ręczna konwersja śladu do trasy, np. GPSBabel.

Czy byłbyś w stanie przybliżyć jak dokonać konwesji w opcji Full ?? Próbuję to zrobić ale nie bardzo mi wychodzi i potzrebuję rady jak użyć do tego celu GPSBabel.

Pozdr
Back to top
Ranger

PostPosted: Sun Sep 02, 2007 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Już o tym pisałem przy okazji pojawienia się nowej bety GPSBabel.
Zarejestrowany opcją Full ślad (a nie trasa) wymaga wykonannia konwersji.
W tym celu należy, oprócz wskazania jak zwykle plików do konwersji, włączyć w filtrze GPSBabelGUI konwersję ze śladu do trasy
(track->route) i uruchomić konwersję.
Back to top
Ranger

PostPosted: Sun Sep 02, 2007 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

VVilku wrote:
Mozna jakos szybko przelaczac sie pomiedzy kolejnymi (nie przez menu)?

W TB 0959 szybkie przełączanie jest dostępne. Jeżeli trasa (lub zestaw POI) został uaktywniony, pod klawiszem "1" uaktywnia się lista punktów zamiast zawartości WaypointStore.
Back to top
VVilku

PostPosted: Wed Sep 05, 2007 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:

Kruch pracuje obecnie nad pewnymi zmianami mającymi uprościć niektóre operacje, możliwe że pojawi się taki sposób przełączania. Cudów nie należy oczekiwać, bo już brakuje wolnych klawiszy do prostego wywoływania tak przydatnych funkcji.

Chwała Kruchowi tak czy siak. Pisałem kiedyś w Javie, brrrr Smile
Może jeden z klawiszy np * powienien być do przelączania trybu (MODE:) np. MOVE, DISPLAY, WAYPOINT, itp? I wtedy reszta do obsługi?
Back to top
tomasz111

PostPosted: Fri Oct 26, 2007 6:52 am    Post subject: Reply with quote

Nie wiem czy jest to gdzieś opisane, ale podzielę się sposobem planowania tras rowerowych, który używam.

Potrzebne oprogramowanie:
(1) Garmin Training Center (potrzebne jeśli ktoś nie posiada oprogramowania Garmin) - do ściągnięcia na stronie firmowej Garmin;
(2) MapSource - właściwy program;
(3) zestaw routowalnych map np. UMP-pcPL lub Topo_PL_100+Topo_PL_Szlaki.

Właściwe planowanie w MapSource:
po wyborze zestawu map - wybieramy narzędzie "trasa", wskazujemy kolejne punkty a zakończoną trasę zapisujemy jako "Format GPS eXchange". Plik z rozszerzeniem gpx wgrywamy do telefonu i jazda.

Last edited by tomasz111 on Fri Oct 26, 2007 10:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Oct 26, 2007 9:03 am    Post subject: Reply with quote

To samo mozna wykonac korzystajac z roznych programow komputerowych, uzywajac w komputerze tych samych map co w TB, np.:
- MapCalibrator -wersja bezplatna
- OziExplorer - wersja zarejestrowana
itp.
Metoda jest taka sama, trase nalezy "wyklikac" i zapisac do pliku gpx.
Zaleta TB polega na mozliwosci uzywania tych samych map i w komputerze, w telefonie, a nawet identycznych wersji map papierowych.
Dla przykladu, jezeli nie przygotuje sie tras uzywajac w tym celu komputera w domu, mozna bedac juz w terenie, skorzystac np. z tej samej mapy w wersji papierowej i latwo wpisac trase bezposrednio w telefonie (co zostalo opisane wyzej).
Back to top
tomasz111

PostPosted: Fri Oct 26, 2007 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
To samo mozna wykonac korzystajac z roznych programow komputerowych, uzywajac w komputerze tych samych map co w TB, np.:
- MapCalibrator -wersja bezplatna
- OziExplorer - wersja zarejestrowana
itp.
...
Zaleta TB polega na mozliwosci uzywania tych samych map i w komputerze, w telefonie, a nawet identycznych wersji map papierowych.
.

Można oczywiście. Chciałem tylko podzielić się swoim sposobem, gdyż (1) pozwala to na korzystanie z dobrej jakości map bezpłatnych (ciągle uzupełnianych - oba projekty UMP), co moim zdanien rozwiązuje dla wielu kwestię "potrzebuję mapy - skąd ściągnąć", (2) te same mapy używam w TB i na komputerze z możliwością wyboru skali map przesyłanych do TB (3) mapy te można też wydrukować, jak każde inne.

Pewnie nie odkryłem Ameryki, ale sposób wydaje mi się godny uwagi i mam nadzieję, że dla niektórych użyteczny. Moim zdaniem trasy są bardziej precyzyjne (przy mniejszym wysiłku) niż te z GM, mapy dokładniejsze (np. w Topo są warstwice) dla pieszej/rowerowej turystyki) oraz legalne.
Back to top
Ranger

PostPosted: Sat Oct 27, 2007 9:54 am    Post subject: Reply with quote

Mysle, ze poruszyles kilka roznych spraw, czesc o ogolnym charakterze.
Co do opisanego przez Ciebie sposobu - kazdy sposob pozwalajacy skutecznie przygotowac trase jest dobry Smile I ja nie mam nic przeciwko temu.
Natomiast co do map - uzytkownikowi potrzebny jest wybor, taki jak mapy bezplatne, ale i gotowe mapy komercyjne. Jezeli poczytasz troche teksty na forum, to dojdziesz do tego samego wniosku.
Z jednej strony sa uzytkownicy, ktorzy potrafia zaadoptowac dowolna mape, z drugiej tacy, ktorzy chca gotowe mapy/atlasy kupic, bo koncentruja sie na uzytkowaniu, a traktuja przygotowanie map jako proces zbyt trudny i niepotrzebny. Oczywiscie, majac material elektroniczny mozna zrobic prawie wszystko, tylko po co ? Czy nie mozna tego zrobic raz a dobrze ? I czy nie moga sie tym zajac profesjonalisci ?
Moge to juz powiedziec, efektem tego typu przemyslen bedzie wkrotce mozliwosc zakupu gotowych map do TB z serii Galileos. I to nie za rok czy dwa, tylko za kilka tygodni. Na Gwiazdke, a nawet na Mikolaja Wink
I dla czesci uzytkownikow ten problem przestanie istniec.
Natomiast co do map UMP - pomimo ze sa bezplatne, nie zauwazylem, zeby gdzies powstala skladnica tych map juz zaadoptowanych dla TB. Powodow jest kilka, jednym z nich jest oczekiwanie, ze powstanie wersja TB korzystajaca z map wektorowych bezposrednio.
Co do map GM nie zmienilem zdania, to mapy drogowe, ktore maja ograniczone zastosowanie w turystyce, lub jak kto woli w outdoorze. I brakuje na nich drog, ktore sa na innych mapach, nawet tych sprzed 70 lat. Natomiast sprawdzaja sie jako plany miast, lub jako ogolna mapa drogowa.
Co do legalnosci i wysilku przy projektowaniu tras - GM pozwala lepiej lub gorzej zalatwic sprawe trasy dojazdowej. Funkcjonalnosc instrukcji dojazdu jest udostepniona przez GM w postaci opisu.
Jezeli ktos woli, mozna sobie taka trase rowniez "wyklikac".
Podsumowujac, jezeli efektem takich dyskusji bedzie np. skladnica gotowych tras dla uzytkownikow TB (czyli ciekawych wycieczek) to super. Sam kiedys napisalem o mapach pocztowkach, jako przykladzie nowoczesnej i gotowej do uzytku informacji turystycznej.
Back to top
Scarlet

PostPosted: Sat Oct 27, 2007 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Przepraszam za śmieszne pytanie, ale gdy stworzę sobie trasę, mam ją w formacie GPX to gdzie właściwie mam ją wsadzić do telefonu? I jak ją otworzyć poprzez TrekBuddy?
Back to top
tomasz111

PostPosted: Sun Oct 28, 2007 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
[...] Co do opisanego przez Ciebie sposobu - kazdy sposob pozwalajacy skutecznie przygotowac trase jest dobry Smile I ja nie mam nic przeciwko temu.

Miło, bo z poprzedniego postu wywnioskowałem błędnie, że masz. Miast komentarza "OK to dobry sposób" napisałeś "To samo można zrobić inaczej", co zinterpretowałem "Nie wychylaj się"
Ranger wrote:
[...] Natomiast co do map - uzytkownikowi potrzebny jest wybor, taki jak mapy bezplatne, ale i gotowe mapy komercyjne. Jezeli poczytasz troche teksty na forum, to dojdziesz do tego samego wniosku.

Poczytałem, doszedłem do tego wniosku i dlatego podzieliłem się sposobem, który znalazłem.
Ranger wrote:
Oczywiscie, majac material elektroniczny mozna zrobic prawie wszystko, tylko po co ? Czy nie mozna tego zrobic raz a dobrze ? I czy nie moga sie tym zajac profesjonalisci ?

Oczywiście, jak sam napisałeś znajdą się użytkownicy, którzy chętnie skorzystają z tego co zrobią profesjonaliści. Tylko czy napewno wśród użytkowników TB. Czytając różne fora dochodzę do wniosku, że system telefon i odbiornik GPS do zastosowań drogowych lepiej sprawdza się z np. Naviexpertem (płatnym owszem, ale tanim i aktualizowanym na bieżąco (czy mapy do TB z serii G.......s też będą aktualizowane online?). W zastosowaniach turystycznych "miliony ludzi nie mogą się mylić". System Garmin prawie zmonopolizował rynek. Dlatego sądze, że mapy tworzone w tym systemie w zastosowaniach turystycznych są OK (por. "kultowa" strona turystyki z GPS - GPSManiak)
Ranger wrote:
[...] Natomiast co do map UMP - pomimo ze sa bezplatne, nie zauwazylem, zeby gdzies powstala skladnica tych map juz zaadoptowanych dla TB.

Taka składnica chyba nie jest potrzebna. Wielokrotnie opisywałeś jak za pomocą np. TBcuttera stworzyć atlas. A mapy UMP i Topo (ciągle aktualizowane) są w sieci.
Ranger wrote:
[...] Co do legalnosci i wysilku przy projektowaniu tras - GM pozwala lepiej lub gorzej zalatwic sprawe trasy dojazdowej. Funkcjonalnosc instrukcji dojazdu jest udostepniona przez GM w postaci opisu.
Jezeli ktos woli, mozna sobie taka trase rowniez "wyklikac".

Nie do końca rozumiem. W dyskusji z innym forumowiczem udowadniałeś, że automaty do tworzenia tras wymagają ręcznej korekcji. Piszę o sposobie, który IMHO jest bardziej funkcjonalny, dokładniejszy i nie wymaga kolejnej korekcji.

Podsumowujac, nie wiem czy na tym forum jest miejsce do dzielenia się własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że tak.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum