Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.
Trekbuddy is on Github now

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Wyznaczanie trasy - prosze o pomoc

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
guest

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 1:15 pm    Post subject: Wyznaczanie trasy - prosze o pomoc Reply with quote

Hej, robię kolejne podejście do TB i znów mam problem.

Otóż w skrócie kupiłem w wydawnictwie mapę interesującej mnie okolicy w formacie .tar
Pytanie tylko czy mogę w jakikolwiek sposób zaplanować sobie na tej mapie trasę? Chodzi mi o taką funkcję, aby na mapie była np. kolorową linią zaznaczona trasa, którą chcę podążać - potrzebuję takiej funkcji do wycieczek rowerowych i nie wiem jak się od tego zabrać. W Endomondo można ustawiać sobie trasy, ale tam z kolei mapy nie zawierają wielu interesujących mnie szlaków.

Przeglądałem już podklejone wątki, ale jest ich tyle, że mimo 2-3h lektury nie natrafiłem na nic konkretnego jeśli chodzi o edycję takich rzeczy.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ranger

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Podobnie jak w Endomondo możesz sobie ustawiać trasy bezpośrednio w Treku, używając funkcji Dodaj punkty, np. z włączoną opcja Punkty w jednej sesji.
Rodzaj użytego narzędzia, jeżeli chodzi o planery komputerowe (np. TrekView), jest właściwie bez znaczenia, ważne by umożliwiało uzyskanie trasy w standardowym pliku gpx. Taką trasę po prostu wrzuca się do folderu wpts Treka, można ją w aplikacji obejrzeć czy użyć do nawigacji.
Back to top
View user's profile Send private message
guest

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za odpowiedź. Tylko właśnie ja już kilka aplikacji pobrałem (np. MapCalibrator) i nie mogę otwierać w nich gotowych map, a jedynie zazwyczaj jpg/png czy importować mapy z Google- chciałbym natomiast pracować na zakupionej mapie gotowej, którą mam w formacie .tar (czyli już te pocięte obrazki na kafelki itd).
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

Zaraz zaraz, coś tu kręcisz Smile
Kupiłeś mapę do Treka ? Możesz z niej korzystać w Treku ?
Po co Ci MapCalibrator ? Przecież ta mapa jest już skalibrowana.
Jeżeli chodzi o narzędzia komputerowe, które potrafią operować na mapach kafelkowych, to przecież już podałem przykład - TrekView. Nieczytaty, tylko pisaty ? Smile
Natomiast jeżeli chodzi o narzędzia komputerowe operujce na całej sklejonej mapie, to trzeba sobie kafelki skonwertować do całego obrazka, np. TBMapperem z użyciem Eksport to TB i rozmiarem kafla większym od posiadanej mapy. No i wtedy się bawić w MapCalibratory, OziExplorery i tym podobne Smile
Back to top
guest

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

To może zacznę od początku, bo nie do końca może wszystko zrozumiałem ;-)

Kupiłem gotową, skalibrowaną itp mapę z wydawnictwa TopMapa, dokładniej mapę okolic Poznania. Na telefonie oczywiście działa, GPS wskazuje moją aktualną pozycję itp.

I teraz właśnie używając tej mapy chciałbym narysować sobie trasę do pokonania rowerem. Trasa około 100km więc chciałbym to zrobić na komputerze nie na telefonie. Idea jest dla mnie w miarę zrozumiała - że mszę wyklikać punkty gps i zapisać plik, ale jako podkładkę do klikania chciałbym użyć właśnie tej zakupionej mapy, a nie np. mapy google, na której nie ma wielu szlaków.

Używałem różnych programów, bo często z tego co widzę mają one oprócz kalibracji także funkcję zapisywania ścieżek, ALE nie mogę znaleźć kombinacji programu, która potrafi zapiać ścieżkę i jednocześnie otworzyć tą moją nieszczęsną mapę.

Jeśli ta aplikacja TrekView to potrafi, to byłbym wdzięczny za link do pobrania, bo Google wyrzuca mi jakiś czeski serwis, ale to chyba nie o to chodzi?
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Wyrzuca bardzo dobry link, TrekView to aplikacja yearling-a, tu można o niej poczytać na forum
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2213
Jeżeli to zbyt skomplikowane, bo np. wymaga opanowania nowego narzędzia, to trzeba skorzystać z jakiejkolwiek aplikacji odczytującej mapy w formacie OziExplorera, a posiadaną mapę do takiego formatu doprowadzić (jak już podałem). Inna opcja to skoczyć do sklepu po tani androidowy tablet i na nim uruchomić Treka Wink O kupieniu sobie do planowania odpowiednika w postaci papierowej mapy nawet nie wspomnę Smile
Back to top
atmn

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

Chyba nie o to chodzi...
Ja do wyklikania trasy na kupionych do TB mapach używam aplikacji TrackOnMapEditor - http://www.fi.muni.cz/~xsnajdr/trackEditor/
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

E tam, nie załapałeś, różnych mapowych narzędzi jest wiele. I tyleż formatów zapisu map Smile
Jesteś pewny, że wskazana aplikacja obsługuje wszelkie odwzorowania map które można kupić ?
Jeżeli nie, to po prostu nie siej zamętu Smile
Kolega domniemuje, że jak kupił mapę do Treka, to kupił też mapę do peceta. Nie czytał co kupił ?
Back to top
atmn

PostPosted: Wed Jul 24, 2013 5:42 am    Post subject: Reply with quote

Spokojnie, jakiego zamętu Smile pomóc chciałem, sam przez to przechodziłem.
Co czytał i co domniema niech sam lepiej napisze bo właśnie nieprecyzyjne pytania i domniemane odpowiedzi najwięcej mieszają Smile

Ja do klikania po tarowanych mapach treka znalazłem aplikację jak napisałem, a czy się podoba i czy obsługuje odwzorowania to sobie sprawdzi albo zapyta autora.

Swoją drogą TrekView też pozwala podłożyć jakieś swoje mapy, ale jeszcze tego nie sprawdzałem.
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Jul 24, 2013 7:21 am    Post subject: Reply with quote

Nadal nie rozumiesz Smile
Ta aplikacja stosuje uproszczone transformacje, autor sam pisze że jeszcze musi nad tym popracować.
Dlaczego tego nie napiszesz wprost, podobnie jak autor ?
W odróżnieniu od Treka, nie została podana lista obsługiwanych odwzorowań map, ogólne stwierdzenie o obsłudze map Treka to nie wszystko. Kierunek jest dobry, ale na dzień dzisiejszy są po prostu dostępne lepsze narzędzia.
Choć zazwyczaj wymagają wykonania konwersji formatu mapy.
Back to top
atmn

PostPosted: Wed Jul 24, 2013 10:20 am    Post subject: Reply with quote

No i właśnie o to chodzi Smile jakie to narzędzia ?
Pewnie Ozi, ale na moje, niewielkie potrzeby nie opłaca się go kupować. Wersje darmowe zaś posiadały graniczenia ilości punktów z tego co pamiętam...
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Jul 24, 2013 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Chociażby OziExplorer, bo tu rzecz jest wyjątkowo prosta. Ale można poszperać i po programach open source jak np. QLandkarte GT, dających od razu również obsługę map z serwisów (i trochę więcej roboty adaptacyjnej).
Problem nie był chyba dotąd zbyt wielki, skoro np. w przydatnych narzędziach mało kto takie programy PC-towe w ogóle zgłaszał.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum