Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Nove funkce TB - namety uzivatelu
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radegast

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 7:43 pm    Post subject: Nove funkce TB - namety uzivatelu Reply with quote

Zdravím,
když tak procházím toto fórum hledajíc nové informace o TB často narážím na dotazy a náměty různých uživatelů na nové funkce TB.
Vzhledem k tomu, že tyto jsou různě roztroušené po celém fóru, dříve či později zapadnou v zapomnění bez povšimnutí, hlavně autora programu Smile .
Napadlo mně tedy, nějakým způsobem tyto dotazy a náměty soustředit na jednom místě.
Tímto nechci nijak tlačit na Krucha, určitě i jemu samému se honí po hlavě spousta myšlenek jak už tak skvělý program vylepšit, ale myslím si, že takový jednoduchý přehled nových postřehů by nebyl na škodu Smile .
Moje představa je taková, že kdokoliv si na něco vzpomene tak to sem napíše a já bych to postupně pak dopisoval tady do prvního postu ať to máme pěkně pohromadě.
Postupem času, jak budou nové funkce přidávané, bych je tady pak označil jako implementované.
Tak tedy bych s dovolením začal první. Nejsou z mé hlavy, ale autoři myšlenek mi snad odpustí Embarassed

1. Podsložky ve složce wpts. Myslím, že prvně se o tom kdysi dávno tady zmínil vinco.nr.
Prostě možnost mít waypointy ještě v podsložkách, pro větší přehlednost. Ono z postupem času těch souborů přibývá a seznam se tak stává nepřehledný.

2. Rychlé přepínání vrstev atlasu. Kolektivní myšlenka hlavně Kliford-a, MrKev-a, pavelh-a.
Bylo několik variant, například:
dlouhý stisk 7 - výběr vrstev - stávající
dlouhý stisk 9 - výběr map - stávající
krátký stisk 7- zoom out - nové
krátký stisk 9 - zoom in - nové

3. Sjednotit některé volby v nastavení do jedné kategorie - Michal.K
Tady šlo o položky: bez zvuku a bez vibrací aby byly někde u sebe.

4. "On-line" načítání souborů CMS programem. Vím, že na to někdo ptal, ale nepamatuji si už kdo. Sorry Embarassed
Příklad: Řekněme, že si tvořím nebo upravují nějaké CMS. No a každou provedenou změnu (ne vždy se všechno podaří napoprvé, že?) uvidím vždy až po restartu TB.
Mohlo by to fungovat tak, že TB by si vždy po přepnutí #-kem z mapy do CMS načetl ty soubory znova. Tj: z CMS se přepnu do mapy, vyměním upravený soubor, přepnu do CMS a vidím změny.

Tak, zatím tolik. Kdo si na cokoliv vzpomenete, pište.

HTC Desire S, SDHC 16GB,
TB vždy nejnovější,
Back to top
View user's profile Send private message
MrKev

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

ad 2.) Rychlé přepínání vrstev atlasu.
nevím jak to vyřešit, ale líbilo by se mi zachovat vybírání vrstvy na krátké stisknutí nějaké klávesy (teď je to '7'). Používám ji celkem často a zdržovat se dlouhým stiskem… nevím. Na tohle bude mít 100 lidí 100 názorů, takže to nechat konfiguraci na nich?

Prošel jsem můj starý thread a tady je výcuc co by šlo udělat. Prakticky se bez toho ale asi obejdu:

ikonku zámku severu v obrazovce s kompasem
"neprojíždět" trasu po probuzení
poloha slunce v kompasu
pokračovat v logu po pádu aplikace
jedna položka v menu na načítání atlasů a map
odhadnout čas příjezdu z délky trasy (pokud se naviguji podle .gpx souboru), ne vzdušnou čarou
průměrovat aktuální rychlost pro rychlosti menší jak řekněme 5 km/h z více bodů (za poslední minutu, za posledních 50 metrů, nějak inteligentně) a dát to vědět i uživateli ikonkou, případně tuto možnost úplně vypnout pro geocaching
chyby zobrazovat do nějakého "StatusBaru" nebo souboru, ať nepřekáží (vcetne "neni nahled fotky" nebo "podsviceni zapnuto")?
po startu dat volby "Cisty start" a "Obnovit relaci", pricemz kdyz 3 sec nic nevyberu tak se obnovi predchozi relace vcetne nactenych bodu, zobrazene cesty, mapy...
pripadne volbu, kdy mapu vubec nenacitat (nabehnout ve "stavu nouze") dokud nebude potreba. Treba pak dýl vydrží baterka..

I v poslední verzi TB mi hodiny neukazují spolehlivě čas a zpožďují se o náhodnou dobu. Proto když zjišťuji čas, dívám se na hodiny "spořiče obrazovky". TB ale zdržuje jeho spuštění, nešla by taho doba zkrátit? Jak zhasne podsvětlení, tak nechat mobil usnout?

pavelh

PostPosted: Thu Nov 12, 2009 10:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ahoj. Jsem rád, že někdo nakousl toto téma Smile TrekBuddy je sice už teď super, ale přeci jen sem tam by se ještě dalo něco zlepšit.

Tady je můj seznam:
1. Rychlé přepínání vrstev atlasu - Tohle už se probíralo mockrát. Asi by nebylo na škodu udělat tady na fóru nějaké hlasování, jak mají ty zkratky vypadat. Také jsem navrhoval, že by bylo dobré třeba doplnit TrekBuddy o funkci mapování kláves. To znamená, že by si uživatel pomocí úpravy konfiguračního souboru mohl vybrat funkci při krátkém stisku klávesy 1, při dlouhém, atd.

2. Podsložky v seznamu souborů s waypointy - Toto téma je také už docela staré. Myslím, že většina z nás se shodne na tom, že už tam máme tak trochu bordel a bylo by dobré to rozdělit do složek Smile

3. Zobrazovat ikony waypointu v mapě - Užitečná funkce hlavně pro geocaching. Na mapě by se zobrazovaly ikony podle toho, o jaký typ cache se jedná. Ale dalo by se to samozřejmě použít i jinde. V současnosti je možné změnit ikonu waypointů, ale jen všech. Tady by se jednalo o to, že u každého waypointu by bylo uvedeno, jakou má mít ikonu. Také už se to někde probíralo a Kruch byl myslím pro.

4. Zobrazovat polohu slunce a měsíce u kompasu - Jde o to, že některé (hlavně interní) GPS dodávají naprosto nesmyslná data o směru pohybu, takže kompas je prakticky k ničemu. Takhle by šlo zorientovat se podle slunce nebo měsíce. Na internetu jsem našel knihovnu, která to dokáže počítat, takže si myslím, že s implementací by nemělo být moc práce. Ta knihovna umí i další užitečné věci, např. čas východu a západu slunce (vrátím se z výletu ještě za světla, nebo už za tmy?).
Původní téma je tady: http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2939&highlight=sun+moon

5. Vlastní algoritmus pro výpočet rychlosti a směru pohybu - Důvod je stejný, jako minule. Některé GPS dodávají úplně nesmyslná data. Stačil by velice jednoduchý algoritmus a zaškrtávátko v nastavení, jestli se mají použít data dodaná GPS, nebo jestli je má TB spočítat sám.

6. Různá zjednodušení pro začátečníky - Tohle už asi ostřílení uživatelé neocení, ale vzpomeňte si na dobu, kdy jste zrovna nainstalovali TB. Různé chybové hlášky při volbě otevřít mapu, místo otevřít atlas. Také si vzpomínám, že jsem tehdy omylem zavadil o klávesu 1 a objevilo se nějaké záhadné menu, tehdy ještě anglické (kam jsem se to dostal?). Zkrátka navrhoval bych sloučit volby načíst mapu a načíst atlas a dále přidat do hlavního menu všechny věci, ke kterým se jde zatím dostat jen klávesovou zkratkou (Body a trasy, Vybrat vrstvu/Mapu). Pomůže to těm, kteří nečtou manuály a jsou zvyklí si prográmek prozkoumat tak nějak sami. Dále by sem měla patřit ikonka při zamknutí severu u kompasu (kdo to zapne omylem, ten se jenom diví, co se děje). A samozřejmě by se daly najít i volby v nastavení, které by mohli být přesunuty, nebo pojmenovány trefněji.
Back to top
Swejzi

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Já bych se s dovolením přidal taky Very Happy
Sakra jak to napsat stručně a pochopitelně.... Very Happy
Autonavigace - mám nastaveno, že mi to bude hlásit směr odbočení 100 m před křižovatkou. Jedu 30 km/h = je to zbytečně moc. Jedu 130 km/h po dálnici = je to zatraceně málo. Takže by bylo fajn kdyby se ta vzdálenost od bodu měnila vzhledem k rychlosti. Třeba podle jednoduchého vzorce RYCHLOST * X, kde si X uživatel dosadí podle potřeby. Já bych dosadil třeba X=2. Pojedu 30 km/h, bude mi to hlásit 60 m před křižovatkou. Pojedu 80 km/h, bude mi to hlásit 160 m před křižovatkou atd. I když to je taky málo. Tak jinak. Very Happy
Tato volba by se nastavovala třeba třikrát. První položka by byla "do 50 km/h" zadám potřebnou hodnotu. Druhá položka "do 90 km/h" a třetí položka "do 130 km/h" jak už tu někdo navrhoval. Možností je spousta, ale něco by to s tím udělat chtělo, takhle je to zatím do auta nepoužitelné.
Back to top
radegast

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

JJ, tak to se tu: http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3273
už taky probíralo a úplně jsem na to zapomněl. Dokonce i Kruch měl nápad jak by se to mohlo chovat:
kruch wrote:
co treba jednoducha formulka

proximity = uzivatelsky nastaveni + (rychlost > 50 ? rychlost * 1.5 : 0)

takze napr pro vychozi nastaveni 50 m

- chuze: 50 m
- pri 50 km/h porad 50 m
- pri 90 km/h 185 m (50 + 135)
- pri 130 km/h 245 m (50 + 195)

čili:
Komik1000 wrote:
Význam výrazu:
pokud je rychlost vyšší než 50 přičti 1,5 násobek rychlosti k uživatelskému nastavení proximity,
pokud je rychlost nižšší než 50 přičti 0 k uživ nastavení...

a MrKev to chtěl ještě modifikovat:
MrKev wrote:
nebo nechat uživatelsky nastavených 50m jak je to teď a zavést k němu ještě extra pípnutí podle uvedené formule. Před každým waypointem při rychlosti nad 50 km/h by to píplo 2x.

Říkejme tomu dynamická změna proximity Smile

HTC Desire S, SDHC 16GB,
TB vždy nejnovější,
Back to top
caesar1987

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

co sa tyka toho casu, tak by podla mna bolo dobre pridat moznost do nastaveni ze o kolko sa ma posunut cas.
co sa tyka ukladania relacie pri pade, podla mna to je super napad.

michal7

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Moje tipy kromě uvedeného:
1. Nastavení čáry plánované trasy obdobně jako u trasy zaznamenávané (zvýraznění)
2. Dočasná změna navigačního bodu na pozici kurzoru, kvůli rychlému měření vzdálenosti při pohybu kurzoru a rychlé aktivaci jednoduché navigace. An option "waypoints -> navigate to cursor postion"
3. Rozšíření funkčnosti kláves: Vzhledem k zaplněné funkčnosti klávesnice by šel rozšířit princip fungující nyní pro klávesu "0", která mění vzhled kříže nebo řídí popisy bodů. Je to obdoba Caps Lock ovládaná klávesou "*", šlo by to nazvat třeba Star Lock a zapnutý stav indikovat hvězdičkou vlevo dole na displeji (u měřítka). Funkčnost kláves by šla až zdvojnásobit, v kombinaci s krátkým a dlouhým stiskem teoreticky možné 4 funkce pro jednu klávesu.
4. Redukovaný ConWPT v mobilu, i jako samostatná Java aplikace. Pro dotvoření autotras tvořených bez PC. Šlo by kontaktovat autora ConWPT?
5. SciFi TB 3D Na http://www.alena.ilcik.cz/gps/oziexplorer.php je popsáno rošíření Oziexplorer 3D, které umožňuje rozšíření map o nadmořskou výšku. Data pro celou ČR mají několik desítek MB při rastru 90x60 m (3"). Při pohybu kurzoru by se v druhém řádku mohla zobrazit nadmořská výška.

K podobnému účelu jako tato větev slouži Wish List na Wiki. Zde může snadno dojít k analogickému růstu přání, bylo by dobré stanovení priorit.
Z čerstvějších inovací nejvíc využívám výběr souboru pro zápis nového waypointu.
Back to top
druzicka

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 7:32 am    Post subject: Reply with quote

6. Implementace field notes pro geocaching - zaznam nalezeni cache do textoveho souboru na karte(radek obsahuje gccode, datum, cas, poznamka), ktery lze potom uploadnout na gc.com server a phodolne logovat. V podstate by stacilo pridat volbu k jednotlivym polozkam gpx souboru neco jako - zalogovat.

struktura souboru: (GC12345;YYYY-MM-DD;HH:MM;COMMENT)
Back to top
ir

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 9:04 am    Post subject: Reply with quote

radegast wrote:
......

- chuze: 50 m
- pri 50 km/h porad 50 m
- pri 90 km/h 185 m (50 + 135)
- pri 130 km/h 245 m (50 + 195)

čili:
Komik1000 wrote:
Význam výrazu:
pokud je rychlost vyšší než 50 přičti 1,5 násobek rychlosti k uživatelskému nastavení proximity,
pokud je rychlost nižšší než 50 přičti 0 k uživ nastavení...

a MrKev to chtěl ještě modifikovat:
MrKev wrote:
nebo nechat uživatelsky nastavených 50m jak je to teď a zavést k němu ještě extra pípnutí podle uvedené formule. Před každým waypointem při rychlosti nad 50 km/h by to píplo 2x.

Říkejme tomu dynamická změna proximity Smile[/quote]

Hojte chlapi,
jsu přesvědčený, že podobné úvahy o rozšíření funkcí TB vedou do navigačních pekel. Vede nás k tomu touha využívat efektní hlasovou navigaci. Éliška nám 200 m na dálnici před WPT řekne, že máme odbočit, my ji poslechneme a je to.
Jenže - modelová situace:
1. Máme nastaveno přiblížení 200m
2. Jedeme po dálnici, sjezdem máme odbočit, jet kruhovým sjezdem (a defakto se vzdušnou čarou následně přibližovat aktuální pozici na dálnici) a po 100 metrech máme přijet na křižovatku, kterou máme projet rovně.
3. Co na to Éliška? O sjezdu z dálnice nestačí ani pípnout a zahuláká na nás, že máme pokračovat rovně. A je vymalováno, další dálniční sjezd je po dvaceti kilometrech.
4. Řešení?
a) Zamáčknout slzu v oku, rezignovat na hlasovou navigaci a navigovat se důsledně podle šipek na displeji.
b) Přiblížení k WPT nastavit NAOPAK na co NEJMENŠÍ vzdálenost (třeba 30m)
c) A tady přichází můj návrh na vylepšení:
úprava ConvWPT tak, aby se nezobrazovala PŘEDCHOZÍ ŠIPKA (při nastaveném malém přiblížení není potřeba), ale NADCHÁZEJÍCÍ.
Vyřeší - nebo aspoň velmi potlačí - se tím zmatky v navigaci, když máme někdy ve městě kličkovat po padesáti metrech mezi domy, nebo předcházející příklad z dálnice.
A navíc by bylo příjemné na displeji vidět, že po 150m odbočuji vlevo a pak budu zatáčet doprava.
Back to top
Swejzi

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 11:37 am    Post subject: Reply with quote

ir: Ahoj. Nevím co používáš za verzi (já tu poslední), ale mě se ještě nikdy nestalo, že by mi druhá hláška utnula tu první. Vždy se to přehrálo hezky po sobě. A šlo prakticky o stejnou situaci. Měl jsem nastavenou velkou vzálenost od bodu, byla křižovatka a za ní hned další a přehrály se mi obě hlášky celé, ta druhá sice možná předčasně,ale vše co jsem potřeboval slyšel jsem slyšel.
Back to top
ir

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Swejzi: hoj, řešilo se to například tady:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=1980&postdays=0&postorder=asc&start=180
Když máš vzdálenost mezi dvěma WPT kratší, než je nastavená hodnota přiblížení, pak hlasové povely nestíhají, přehraje se Ti jen větší, či menší část, podle toho jak rychle ujedeš vzdálenost, která se rovná vzdálenosti mezi oběma WPT.
Jestli máš naplánovanou nějakou trasu z domova, tak si to můžeš vyzkoušet v extrému i doma u televize Smile.
Zapni si GPX, v TB si nastav velikost přiblížení třeba až na konec cesty a spusť navigovat podél.
Přehrají se Ti "způsobně" Smile všechny zvukové povely?
Back to top
Swejzi

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

ir: Máš pravdu. To asi ne. Ale myslím,že by nebyl problém udělat, aby se zvukové soubory přehrály postupně. Prostě by se jakoby naházely do pomyslného playlistu.
On je taky problém v tom,že pokud mám přiblížení k bodu nastavené třeba na 200 metrů, tak pokud se pohybuji kdekoliv v okolí 200 metrů od bodu,tak to TB bere, že už jsem ten bod projel a už automaticky hledá další bod v okolí toho prvního, i když jsem do něj ve skutečnosti ještě vůbec nedojel. Takže pokud je hodně křižovatek blízko sebe,tak se mi spustí to pomyslné domino. Embarassed Ono by bylo dobré, aby to TB nebral tak ,že už jsem toho bodu dosáhl,ale pouze, že jsem v jeho blízkosti a další události by zatím ignoroval až do úplného vjetí do bodu. Tam by samozřejmě musela být taky nějaká tolerance kvůli nepřesnosti GPS. Pak už by s tím problém být nemusel.
Back to top
ir

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Swejzi wrote:
... Ono by bylo dobré, aby to TB nebral tak ,že už jsem toho bodu dosáhl,ale pouze, že jsem v jeho blízkosti a další události by zatím ignoroval až do úplného vjetí do bodu. Tam by samozřejmě musela být taky nějaká tolerance kvůli nepřesnosti GPS. Pak už by s tím problém být nemusel.

No vidíš... Jinými slovy říkáš úplně to samé, co já. Smile A protože tato geniální aplikace asi nikdy nebude interaktivně komunikovat s načtenou mapou, musíme se držet jen a pouze předem naplánované a vygenerované trasy.
Shodli jsme se na tom, že vyšší nastavená hodnota přiblížení k bodu zvyšuje nebezpečí "zauzlování" navigačních povelů.
Proto rezignuji na hlasové povely (které samozřejmě musí zaznít v dostatečném předstihu), nastavuji nízkou hodnotu přiblížení k bodu a orientuji se podle šipek.
Proto bych velmi rád oželel symbol předcházejícího WPT, kterým jsem projel před pár vteřinami a uvítal bych symbol WPT následujícího.
(Ideální by bylo, kdyby se šipky z CMS zobrazovaly přímo na první obrazovce s mapou).
Back to top
Swejzi

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ale TB (zatím) nemusí interaktivně komunikovat s mapou. Mapa v TB je jen obyčejný obrázek čistě pro naši orientaci. Pro TB jsou důležité pouze data z GPS, souřadnice a jednotlivé, námi definované body. A to stačí. Jde jen o to aby TB jinak přistupoval k daným bodům. Toť vše.
Back to top
ir

PostPosted: Sat Nov 14, 2009 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

Swejzi: Ale v tom vůbec nejsme ve sporu, to je o něčem jiném, já jen dnes varoval před automatickými funkcemi TB ve stylu "...jedeš stotřicítkou, automaticky nastav přiblížení k bodu na 200m" a k tomu jsem připojil malilinkaté Smile přání ke generování "next" symbolu v ConvWPT. Nic víc Smile,
hoj
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
Page 1 of 11

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum