Ranger
Joined: 12 Dec 2006 Posts: 6030
|
Posted: Tue Oct 27, 2009 9:22 pm Post subject: Co poczatkujacy Trekbajarz wiedziec powinien :-) |
|
|
Mamy wśród użytkowników TrekBuddy wielu "wyjadaczy", mamy też początkujących, dla których tematyka gps-u jest nowa, a którzy giną w gąszczu nagromadzonych na forum informacji.
Uprzedzając - nie będzie to tekst w stylu częstych porad - najpierw szukaj potem pytaj (choć to głupie nie jest), a raczej próba wskazania jakiego rodzaju decyzje mają wpływ na pierwsze trekowe doświadczenia nowego użytkownika.
O tym, że Trek jest prostą aplikacją do nawigacji GNSS w telefonach komórkowych (z Javą lub Dalvikiem) nie muszę specjalnie przypominać. Skoro to czytasz - to to wiesz
Telefon w sensie modelu najlepiej jest mieć sprawdzony i bynajmniej wcale nie najnowszy
Ważnym więc jest, jakiego rodzaju wersje Treka są dostępne. W nagłówku forum są wypisane platformy, na jakich aplikacja działa (lub działać powinna, jeżeli to jest jakaś nowa platforma). Jeżeli masz Symbiana, WM czy BB - przyda się większa wiedza o własnym urządzeniu, a szczególnie o możliwościach Javy (JSR-75, JSR-82 lub JSR-179 to wymóg). Ważny jest też sposób obsługi certyfikatów, Trek ma certyfikat Thawte CA i tylko ten.
Oprócz tego jest istotna wersja aplikacji, mamy dzisiaj użytkowników różnych wersji, powstałych w różnym czasie i o różnej numeracji. Polscy użytkownicy mogą wybierać np. spośród wersji - bezpłatna czy płatna. Wbrew pozorom to dosyć istotna w skutkach decyzja, bo różnice pomiędzy wersjami są i to wcale nie takie małe. Np. instalacja komercyjnej wersji polskiej sprowadza się najczęściej do kopiowania plików aplikacji wraz ze wszystkimi dodatkami (w gotowych folderach) na kartę telefonu, a wersje dostępne na forum najczęściej instaluje się zezwalając aplikacji na utworzenie niezbędnych folderów, do których następnie ładuje się dodatki dostepne np. na forum. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez użytkownika w trakcie instalacji są:
- brak pewności co do możliwości Javy telefonu - spełnia wymagania czy nie ?
- instalacja aplikacji z niewłaściwego pliku (jad, jar)
- brak poprawnych ustawień uprawnień aplikacji (np. dostęp odczyt/zapis do karty pamięci telefonu czy innych funkcji) przed jej pierwszym uruchomieniem, itp.
Niektórzy użytkownicy znajdują gdzieś pliki w internecie, po czym dopiero później trafiają na forum. I tu dowiadują się, że próbują zainstalować wersję, która ma nieaktualny certyfikat (certyfikaty są odnawiane corocznie ale na forum tylko wersje Treka z danego roku je mają, starsze mają certyfikat który już wygasł).
O różnicach pojawiających się w trakcie korzystania z aplikacji też można napisać, że jest ich wiele. To fakt, że starsze wersje aplikacji mają mniej dostępnych funkcji, ale czasami działają poprawnie w nie najnowszych modelach telefonów, lub tych które mają mniejsze możliwości sprzętowe. Ale to nie wszystko - można np.powiedzieć, że wersja komercyjna ma szlif turystyczny (funkcje ekranów komputera nawigacyjnego dla rowerzysty, piechura, geocachera czy dla gps-owych przewodników) a do wersji dostępnej na forum trzeba sobie coś wybrać, można np. wrzucić profile dla paralotniarza czy o charakterze samochodowym (z tym że należy je sobie odpowiednio dobrać do modelu telefonu).
Ale są też inne rożnice - np. wersja TB PL ma ściśle określoną listę telefonów dla której była sprawdzana, i zdarza się, że nie ma na niej modeli które się niedawno pojawiły w sprzedaży czy u operatorów, albo ktore nie są zgodne z jej wymaganiami. To typowa wersja na popularne telefony z Javą lub Javą na Symbianie czy Dalvikiem na Androidzie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z wersji dostepnych na forum.
Następna kwestia to dokumentacja funkcji Treka - dla wersji dostępnych na forum dokumentacja jest prowadzona w formie wikipedii
http://wiki.trekbuddy.net/index.php/Main_Page
głównie w języku angielskim, i z wybranymi artykułami dostępnymi w kilku językach. Oprócz tego kopalnią wiedzy są dyskusje użytkowników, czy napisane przez nich różne poradniki. W przypadku wersji TB PL - dokumentacja jest do niej dostosowana, opisuje korzystanie z funkcji aplikacji wraz z jej dodatkowymi funkcjami, np. co oznaczają poszczególne parametry ekranow komputera nawigacyjnego czy jak obslugiwać dołączony w niej gps-owy przewodnik. Dla nabywców tej wersji jest też świadczona pomoc techniczna jej producenta.
Kolejnym problemem przed którym staje użytkownik jest wybór odpowiednich map. Z innych map korzysta turysta na szlaku, a z innych ktoś, kto jeździ rowerem po szosie albo spaceruje po mieście. I tu wybór jest dzisiaj już dość spory, są i "gotowce" map z serwisów, są tez gotowe komercyjne mapy turystyczne (ponad 350, patrz linki Partners powyżej), a pojawiają się również przewodniki z własnymi mapami.
Oprocz map, dla tych co chcą z Trekiem rzeczywiście nawigować, potrzebne są różnego rodzaju dane nawigacyjne. Trek korzysta z takich danych zapisanych w plikach gpx. Można je znaleźć i na forum i w różnych internetowych serwisach tematycznych np. opencaching.pl; stanowią też np.składnik dzisiejszych gps-owych przewodników do Treka.
I tyle tytułem wstępu - witam w gronie Trekbajarzy i zapraszam do korzystania z forum.
 |
|