Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Sprzet
Goto page 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Wed May 09, 2007 1:17 pm    Post subject: Sprzet Reply with quote

Wszystko o modułach GPS i telefonach
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Thu May 10, 2007 9:43 am    Post subject: Reply with quote

O ile wybór telefonu jest raczej rzeczą oczywistą - bo jest jaki jest Smile - o tyle wybór modułu GPS pozostaje sprawą otwartą.
"Jaki mam wybrać moduł ?" - to dosyć częste pytanie wsród miłośników nawigacji.
Postaram się skupić na modułach przydatnych do użytku z telefonem, jakkolwiek taki moduł może być również używany z przenośnym komputerem PC czy PDA.
Starając się odpowiedzieć na tak postawione pytanie każdy GPS-owy guru zapewne odpowie:
"Zależy do czego". Rzeczywiście niewiele jest modułów na tyle uniwersalnych, że sprawdzają się równie dobrze podczas pieszych wędrówek, jazdy rowerem czy samochodem. Na większości opakowań czy w prostych instrukcjach nie znajdziemy też stosownej, a przecież podstawowej informacji, do jakiego rodzaju nawigacji dany moduł został przystosowany. Można się tego domyślać pośrednio, np. jeżeli moduł jest dostarczany wyłącznie z ładowarką samochodową to zapewne służy do nawigacji na drogach. Nawet w ramach forum TrekBuddy częściej znajdziemy informację, że jakiś moduł działa z TB, ale brak wskazania dla jakiego rodzaju nawigacji to sprawdzenie miało miejsce.
Zachęcam do dzielenia się wiedzą nt. własnego modułu, może to być cenna wskazówka dla innych użytkowników.

Zacznę od dosyć popularnego u nas modułu Nokia LD-3W. Jest to typowy moduł do stosowania w samochodzie, w większości sytuacji sprawdzi się również na rowerze. Natomiast bez specjalnych zabiegów nie nadaje się do użytku do wędrówek pieszych, również na jachcie przy słabym wietrze zachowuje się zabawnie.
Rozwiązaniem jest zmiana trybu pracy modułu polegająca na wyłączeniu trybu samochodowego (Static Navigation) przy pomocy specjalnych programów jak SirfDemo(PC) lub MMSiRF(PDA). Na razie nie ma odpowiednika tych aplikacji do użytku bezpośrednio w telefonie.
Poniżej jak to wygląda z wyłączonym SN=OFF (piesza wędrówka od 6,7 km) oraz skutki działania trybu samochodowego SN=ON modułu Nokia LD-3W w trakcie pieszej wędrówki (od 19 do 22 kilometra).

LD3-W_SN_ON.PNG
 Description:
 Filesize:  12.35 KB
 Viewed:  68666 Time(s)

LD3-W_SN_ON.PNG

LD3-W_SN_OFF.PNG
 Description:
 Filesize:  15 KB
 Viewed:  68278 Time(s)

LD3-W_SN_OFF.PNG

Last edited by Ranger on Mon Jun 11, 2007 5:14 pm; edited 3 times in total
Back to top
RoboD

PostPosted: Thu May 10, 2007 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Navibe GB732

Moduł kupiłem na Allegro za 247 PLN. Zastanawiałem się nad Nokią, ale ze względu na ładowarkę sieciową wybrałem Navibe (w pudełku jest też ładowarka samochodowa). GB732 posiada gniazdo anteny zewnętrzej, port mini USB (tylko do ładowania), standardowao trzy diody kontrolne. Odbiornik bez żadnego problemu współpracuje z telefonem Sony Ericsson k510i. Bez problemów nawiazuje połączenie bluetooth, przy czym warto dodać - ani razu nie doszło do zerwania komunikacji GPS - SE. Najwięcej testów przeprowadziłem na oprogramowaniu:

- TrekBuddy
- NaviExpert.

Testowo uruchamiałem:
- GPS Track
- Nav4All
- MobiTrack
- J2MEMap
- GPS-J trial

Jako, że jest to mój pierwszy GPS, nie mam za bardzo porównania, ale muszę napisać, że sprawuje się świetnie. Z łapaniem fixa jest podobnie (lektura netu) jak w innych odbiornikach. Najszybciej zdarzyło mi się uzyskać pozycję ~ 45 sekund. Podobnie też, jak w inych odbiornikach z chipem SiRF Star III, w odczycie występuje pływanie lokalizacji. Jednak jak można zobaczyć na zdjeciu niżej jest całkiem nieźle (track zapisywany podczs pochmurnego nieba z odbiornikiem położonym na parapecie od strony pomieszczenia). Aplikacją zapisującą ślad był GPS Track: http://www.qcontinuum.org/gpstrack/index.htm

Myślę, że moduł doskonale nadaje się zarówno do samochodu jak i do wędrówki pieszej / rowerowej. Włączony nie przechodzi do trybu stand-by i jest cały czas gotowy do komunikacji. Czas pracy na baterii z zestawu około 11 godzin. Dołączonym akumulatorem jest jakiś klon BL5C, więc myślę, że na oryginalnej Nokii wynik będzie zdecydowanie lepszy. Czas ładowania około 3-3,5 h.

Last edited by RoboD on Tue May 15, 2007 10:17 am; edited 3 times in total
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu May 10, 2007 11:34 am    Post subject: Reply with quote

Warto by zmienić
"Myślę, że moduł doskonale nadaje się zarówno do samochodu jak i do wędrówki pieszej / rowerowej." na pewność, że tak jest.
Najprościej to sprawdzić rejestrując pełny ślad, czyli gpx z opcją raw lub log nmea dla poszczególnych typów nawigacji. Uniwersalny odbiornik rejestruje płynny ślad zarówno w trakcie pieszej wędrówki, jazdy rowerem czy samochodem. Stosowanie logowania nmea ma tę zaletę, że ślad można odtworzyć bezpośrednio w telefonie używając opcji Simulator w ustawieniach.
Z dostępnych informacji od użytkowników modułu Navibe GB732 wynika, że ma domyślnie włączony tryb samochodowy (SN=On)
Back to top
RoboD

PostPosted: Thu May 10, 2007 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Witam

Cały czas uczę się czegoś nowego w temacie... Pisząc o nadawaniu się modułu do konkretnych zastosowań nie miałem nawet pojęcia o sprawach, które poruszyłeś w swoim poście! Tak jak pisałem w innym temacie, postaram się zrobić w wolnym czasie testy i opublikować wyniki na forum.

Ranger wrote:
Z dostępnych informacji od użytkowników modułu Navibe GB732 wynika, że ma domyślnie włączony tryb samochodowy (SN=On)

Czy rejestracja śladu gpx z opcją raw jest metodą na wyłączenie tego domyślnego trybu SN?

Back to top
Ranger

PostPosted: Thu May 10, 2007 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Niestety nie. Zarejestrowanie śladu to tylko pomiar jak się odbiornik zachowuje. Zmiana trybu pracy wymaga użycia jednej z podanych wcześniej aplikacji, użycie tej dla PDA jest proste, przy SirfDemo nie można popełnić błedu, bo grozi to utratą komunikacji z modułem.
Właściwie to najlepiej byłoby poskładać midlet na telefon, biblioteki i kod są na forum, nie się tym kto zająć. Może pewnego dnia ...
Back to top
RoboD

PostPosted: Mon May 14, 2007 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Pierwsza porcja... ślad rejestrowany Navibe GB732 w trybie GPX RAW. Rowerowy, od 19:43:57 pieszy. Anomalia na końcu śladu spowodowana jest prawdopodobnie słabym zasilaniem (odbiornik wyłączył się na ostatnim punkcie) więc chyba nie należy jej brać jej po uwagę. Jaki jest komentarz do tracku?

tb-gpx-raw-2007-05-11-19-32-09.zip
 Description:

Download
 Filename:  tb-gpx-raw-2007-05-11-19-32-09.zip
 Filesize:  20.82 KB
 Downloaded:  60 Time(s)

Back to top
Ranger

PostPosted: Mon May 14, 2007 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Widać to, czego można się było spodziewać.
Pierwsza część śladu to prawdopodobnie rower, prędkości pomiędzy 20-30km liczone z czasu i przebytej drogi (GPS trochę zaniża pokazując prędkość). Następnie przechadzka z charakterystycznymi dla trybu samochodowego odcinkami bez zmiany pozycji, zakończonych skokiem odległości o kilkadziesiąt metrów z szybkością 50km/godz. I wreszcie ostatni fragment trasy, pokonany z prędkością 6-7km/godz, gdzie GPS pracuje płynnie.
Truchcik ? Smile
Back to top
RoboD

PostPosted: Mon May 14, 2007 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Truchcik ? Smile

W Ozim średnią marszu wyznaczyłbym na 5,5 km/h, tak jak na rysunku, więc raczej normalny masz (co odpowiada rzeczywistości). Nie napisałem wcześniej, ale skok w miejscu zmiany roweru na marsz może wynikać z tego, że na czas parkowania włączyłem w TB pauzę. Co do prędkości, to wykres podczas jazdy pokrywa się prawie co do kilometra z licznikiem rowerowym. Piki podczas marszu wiązałem ze słabym zasilaniem, ale jak piszesz, że to norma... powtórzę jednak dla pewności.

wykres.gif
 Description:
 Filesize:  10.83 KB
 Viewed:  69082 Time(s)

wykres.gif

Back to top
Ranger

PostPosted: Mon May 14, 2007 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

U mnie to wygląda tak. Widoczne po prawej szpilki to skutek działania trybu samochodowego (Static Navigation=ON).
Zjawisko nasila się dla prędkości poniżej 4 km/godz.

Track_RoboD.PNG
 Description:
 Filesize:  8.04 KB
 Viewed:  69075 Time(s)

Track_RoboD.PNG

Back to top
RoboD

PostPosted: Mon May 14, 2007 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

U mnie wyglada tak samo Smile Zrobiłem tylko wycinek z trasy pieszej. Tak mnie zastanawia cel innego zapisu dla różnych prędkości. Przecież co jakiś interwał czasowy rejestrujemy punkt i koniec. Jakie znaczeniem ma z jaką prędkością się poruszamy. W jakim celu tryb samochodowy "optymalizuje" track w taki sposób.

Last edited by RoboD on Mon May 14, 2007 5:48 pm; edited 1 time in total
Back to top
Ranger

PostPosted: Mon May 14, 2007 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Optymalizuje ? Owszem, ale dla samochodu, gdzie jazda rzadko odbywa się w zakresie prędkości do 4 km/godz. No chyba że korek Smile
Chodzi o to, by wyeliminować skoki pozycji w trakcie kiedy samochód stoi, np. na skrzyżowaniu. Głupio byłoby zobaczyć, że stoi i ... jedzie.
Stąd dla wspomnianych prędkości sprawdzana jest również zmiana pozycji i wszystko do 40-50 metrów zamieniane jest na zero.
Dla piechura powoduje to następujący efekt - głównie stoję, a jak przebyta droga >50m zmusza GPS do aktualizacji pozycji, to okazuje się że najpierw stałem, a potem w ciągu sekundy przeskoczyłem 50m z prędkością 50km/godz.
I taki problem z modułami sygnalizowałem rozpoczynając tą dyskusję.
Back to top
RoboD

PostPosted: Mon May 14, 2007 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Optymalizuje ?

Na znak celowości takiej optymalizacji dla piechura dałem wyraz w "". Co do pozostałej części odpowiedzi, wszystko jasne.

Back to top
krzysiekz

PostPosted: Mon May 28, 2007 9:20 am    Post subject: Reply with quote

Nemerix BT GPS

Uzywam tego odbiornika od ponad roku, wczesniej byla 'mysz' na chipsecie sirf II, ktorej dokladnos pozostawiala wiele do zyczenia...
Jak napisalem wyzej odbiornik dzial na bazie nemerixa, a nie sirfstar, co ma swoje zalety i wady. Ustalenie pozycji nastepuje po ok 40 sek, czasem gubi ja w gestym mokrym lesie, ale przez wiekszosc czasu jest ok.
Nie ma tendencji do naglych przeskokow przy niskiej predkosci poruszania sie, jak widac na ponizszym wykresie:

Nie wiem jak jest w nim ze statyczna/dynamiczna nawigacja, ale stojac w miejscu pozycja nie skacze po okolicy, tb pokazuje punkty skupione w jednym miejscu.
Jako zasilanie dziala aku o pojemnosci 1050mah, wystarcza na ok 30h dzialania. Nie ma samoczynnego wylaczania sie! Jesli sie go nie wylaczy to bedzie pracowal do rozladowania (po calkowitym rozladowaniu start trwa 2-3min).
Jest mozliwosc podlaczenia zewnetrznej anteny zeby poprawic jakosc sygnalu.
Z laptopem przez klucz bt i sterowniki widcomma dziala bez problemu, tak samo jak z moja nokia (6230i).
NIE DZIALA z tel. SonyEricsson (nie mialem okazji tego sprawdzic)
NIESTABILNIE dziala z Siemensami (sprawdzone na s65, zwykle blad btspp po jakims czasie, rekord dzialania to 40min).

Podsumowujac, w miare dobry, tani i oszczedny odbiornik dla posiadaczy nokii. Nadaje sie zarowno do pieszych wycieczek jak i do samochodu. Moj wytrzymal juz pare upadkow z 1.5m na beton, dziala w plecaku, ale spada troche jakosc sygnalu.
Back to top
guest

PostPosted: Thu Jul 26, 2007 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Witam !!!

Mam problem z k750i + Nokia LD-3W. Wszystko chodzi dobrze do momentu gdy nie wyłączy się ekran (czyli ciemność na ekranie). Po kilku minutach w tym stanie telefon traci komunikację z modułem GPS i konieczne jest zrestartowanie odbiornika i śledzenia w TrekBuddy. Znalazłem opis tego samego problemu (nie w kontekście TrekBuddy, ale innych aplikacji do GPS) na jednym z czeskich for. Identyczny problem zauważyłem przy używaniu Naviexperta. Problemu nie ma z innym programem do nawigacji Nav4all - program ten cały czas podtrzymuje obraz na wyświetlaczu, przy wyłączonym podświetleniu. Dodam,że włączenie podświetlenia na stałe (zarówno w TerkBuddy i Naviexpercie) rozwiązuje problem lecz odbywa się to kosztem szybkiego rozładowania telefonu. Wiem, że problem powinien zostać skierowany bezpośrednio do Kruch'a, ale nie czuje się na siłach by opisać go po angielsku, więc po cichu liczę na pomoc Ranger'a Smile w przekazaniu problemu. Ideałem byłoby identyczne działanie TrekBuddy jak Nav4all (czyli ciągły obraz przy wygaszonym podświetleniu) TrekBuddy to świetny program i jak nic się nie da z tym zrobić to prędzej zmienię telefon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Next
Page 1 of 27

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum