Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Najczestsze pytania i odpowiedzi
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Mon Aug 06, 2012 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Było:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?p=3239&highlight=azymut#3239
Back to top
View user's profile Send private message
bartwer

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 6:52 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki. Zagłębiając się dalej w prowadzenie po śladach natknąłem się na następny problem/pytanie. Mam zrobiony ślad np w MapSource, google map czy nawet zapisany z przebytej trasy na telefonie. Jadę wg śladu do celu no i teraz jak che wracać po tym samym śladzie biorę opcje "nawiguj powrotnie" ale trek i tak prowadzi od początku planowanej czy zapisywanej trasy. Czy opcja" nawiguj powrotnie" służy do czegoś innego i planując powrót po tym samym śladzie muszę sobie go przestawić w jakimś programie ?
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Było, nawet w tym temacie, 3 strony wcześniej
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=325&postdays=0&postorder=asc&start=112
Back to top
bartwer

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 7:46 am    Post subject: Reply with quote

Oj Ranger ale ty ułatwiasz ludziom życie. Wielkie dzięki. Jest jakiś skrót na to żeby przejść na koniec listów punktów ? Bo przewijać 2 tyś punktów to strasznie długo trwa.
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 7:56 am    Post subject: Reply with quote

Dwa tysiące punktów w trasie do nawigacji ?!?! Laughing Dasz radę wykonać nawigację po czymś takim ? Cool
Nie trzeba tych punktów przewijać, czytaj uważniej.
Wczytaj np. ślad na mapie przeglądowej, ustaw kursor w pobliżu końca trasy i użyj opcji sortowania punktów. Najbliższy punkt Ci się pojawi jako pierwszy na liście. Przecież to pisze w miejscu, które wskazałem jako odpowiedź.
Back to top
bartwer

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 8:13 am    Post subject: Reply with quote

Teraz już wiem o co biega. Przećwiczyłem i działa. Jadąc motocyklem z 200 km to troszkę się punktów nabije. Wiem można zadziej nastawić zapis ale wtedy trasa za bardzo się "prostuje". Już w domu można sobie MapSourcem przefiltrować ilość punktów względem czasu, dystansu i liczby punktów. Chociaż trekk i tak jest cwany nie wiem czy to przy większych prędkościach czy jeździe na wprost zadziej zapisuje punkty a jak się jedzie powoli po zakrętach to częściej.
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 8:19 am    Post subject: Reply with quote

Wierne oddanie kształu śladu to jedno, trasa do nawigacji to drugie Smile
Jak szybko jeździsz tym motocyklem ? Punkt co 100 m ? Smile
Przecież nie ma sensu ładować tak gęsto punktów ot tak sobie do nawigacji. Sensowne filtrowanie trasy to jak najbardziej właściwy kierunek Smile
Back to top
bartwer

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 8:38 am    Post subject: Reply with quote

No właśnie z zapisem w "m" miałem problem coś mi to nie działało. Zapisywało i tak co sekundę czy co metr bez różnicy co miałem wpisane. Testując różne opcje najlepiej wychodzi jak mam zapis co 10-15s. W sumie te punkty nie są mi do niczego potrzebne i tak nie za bardzo idzie korzystać z tej nawigacji jadąc bo to mały wyświetlacz, trzęsie, słońce oślepia. Dla mnie ważna jest kreska po której ewentualnie się nawiguje.
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 9:07 am    Post subject: Reply with quote

Narzędzia rzeczywiście potrafią zrobić redukcję różnie, np. dosyć fajnie to robi GPX Editor metodą Douglasa-Peuckera (2D, 3D).
Trek też ma niezgorszą redukcję na ustawieniach domyślnych dla logów gpx.
Ale można sobie eksperymentować, np. zapisać log nmea (co 1 sekundę), po czym wbudowanym symulatorem "przejechać" go do logu gpx przy róznych ustawieniach i wybrać najlepiej odpowiadające zastosowaniu ustawienia własne.
Back to top
bartwer

PostPosted: Mon Aug 13, 2012 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

Mały spamik. Przez weekend nakręciłem 600 km motocyklem przy pomocy trekka. Jestem bardzo zadowolony. Jeździłem po zaplanowanym wcześniej śladzie. W sumie patrząc tylko na ślad. Nawigacja wzdłuż śladu nie zdawała egzaminu ciągle gdzieś pomijałem punktu i dałem se spokój. A teraz pytanko czy da się tylko wyświetlić ślad na mapie ? Aby móc potem po nim jechać lub przeglądnąć sobie w telefonie. Jest opcja pokaż punkty ale nie ma pokaż ślad.
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Aug 14, 2012 8:35 am    Post subject: Reply with quote

Aby wyświetlić ślad na mapie, należy go otworzyć w Treku i ustawić do nawigacji. Wszystko jedno czy będziesz go rzeczywiście używał w takim celu czy nie. I odpowiednio wybrać wyświetlanie trasy w Ustawienia, Nawigacji. Przecież już o tym było powyżej Smile
Oddzielne ustawienia są do wyświetlania śladu w trakcie jazdy (w Ustawienia, Pulpitu), a oddzielne do jego wyświetlania jak do nawigacji.
Na obrazku poniżej widać obydwa - niebieska krecha to ślad ustawiony do nawigacji (czyli trasa), a fioletowa krecha to ślad aktualnie przebytej drogi.
Sprawa druga - zaliczanie punktów trasy Smile
To też jakaś kompletna niespodzianka. Standardowo promień do punktu, który decyduje o jego zaliczeniu lub nie jest ustawiony na 50m. Jeżeli punkt nie jest zaliczony to oznacza, że nie znalazłeś się przynajmniej w takiej odległości od właściwego miejsca. Więc albo odbiornik pokazuje co chce i dlatego nie trafiasz tam gdzie trzeba by zaliczyć punkt, albo trasa jest gps-owo licha, albo majstrowałeś przy tym ustawieniu. A jeżeli celowo zjechałeś z trasy, to zazwyczaj wiadomo od jakiego miejsca chce się na nią wrócić, wtedy można najbliższy punkt wskazać. Można też zwiększyć promień do punktu, pamietając w jakiej odległości zostanie zaliczony. Innych możliwości nie ma Smile

Back to top
Asadorn

PostPosted: Thu Aug 23, 2012 6:04 am    Post subject: Reply with quote

Witajcie.
Mam takie pytanie i problem.
Posiadam Treka w wersji 1.1.1
Niedługo wyjeżdżam na wyjazd rowerowy za granicę. Zrobiłem już sobie mapę Atlas Creatorem.
Następnie wytyczyłem trasę po jakiej będziemy jechać przy użyciu strony ridewithgps czyli mam pliki *.gpx
Mogę je otworzyć w programie i trasa mi się rysuje na mapie ale każdy punkt na trasie ma swoją wysokość nad poziomem morza. Czy można jakoś wykorzystać tą informację i stworzyć sobie wykres wysokości i w trakcie jazdy program będzie pokazywał gdzie jestem i ile jeszcze będzie podjazdu lub zjazdu?

A jeżeli nie można zrobić tego w TB to może w jakimś innym programie też z mapami offline
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Aug 23, 2012 7:18 am    Post subject: Reply with quote

Takie dane o wysokości punktów trasy są zazwyczaj wyświetlane na ekranie komputera nawigacyjnego (CMS). Jaki używasz ?
CMS-y są też programowalne w hecl-u i różne dodatkowe obliczenia wykonują (zależy od rodzaju jaki sobie wybierzesz), zerknij do sekcji Themes na forum.
Back to top
Asadorn

PostPosted: Thu Aug 23, 2012 7:26 am    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Takie dane o wysokości punktów trasy są zazwyczaj wyświetlane na ekranie komputera nawigacyjnego (CMS). Jaki używasz ?
CMS-y są też programowalne w hecl-u i różne dodatkowe obliczenia wykonują (zależy od rodzaju jaki sobie wybierzesz), zerknij do sekcji Themes na forum.

CMS mam taki zwykły podstawowy jak był kiedyś wrzucany
Code:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=4332

Ale widzę, że będę musiał na ten temat poczytać, żeby więcej zrozumieć i zrobić tak żeby dobrze działało.
Ale wtedy pojawią się dane o wysokości z punktów trasy zrobionej czy z aktualnych danych GPS.
I czy w ogóle za pomocą tych CMS-ów można zobaczyć co będzie na trasie w przód, a nie tylko aktualnie.
Back to top
Ranger

PostPosted: Thu Aug 23, 2012 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Zacznij od przeczytania na ekranie CMS co możesz w aplikacji robić - menu główne, Informacje. To powinno sporo wyjaśnić Smile
Do aplikacji w wersji forumowej czy GP żaden CMS nie jest wrzucany, stąd określenia "zwykły podstawowy" nic nie mówią.
Np. standardowy CMS dla piechura w TB 4.0 PL pokazuje równocześnie wysokość punktu docelowego i bieżącą. To jest konkret Smile
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
Page 11 of 12

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum