Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Automatyczne tworzenie map z GeoPortalu.
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sir_emak

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 10:27 am    Post subject: Automatyczne tworzenie map z GeoPortalu. Reply with quote

Witam,
szukalem programu, ktory tworzylby automatycznie mapy z serwisu GeoPortal. Niestety nie znalazlem takiego wiec go stworzylem. Wystarczy wskazac wspolrzędne lewego dolnego i prawego gornego naroznika interesujacego nas terenu(w ukladzie 1992, czyli te wspolrzedne, ktore sa pokazywane w serwisie GeoPortal) a program automatycznie pobierze ten fragmen, podzieli go na male czesci i dokona kalibracji. Tak wiec nie trzyba juz uzywac dodatkowo OziExplorer-a ani TB Cutter-a.

Link do programu:
GPmaper v1.0

Zapraszam do testowania!

Last edited by Sir_emak on Sat Mar 05, 2011 10:02 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
szambonur

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 10:59 am    Post subject: Reply with quote

takie programy są nawet dostępne tutaj na tym forum [przynajmniej do niedawna jeszcze były], potestujemy także ten stworzony przez Ciebie... na pierwszy rzut oka wygląda całkiem OK...
Back to top
sirmicho

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 11:18 am    Post subject: Reply with quote

Taki program napisany w Excelu był na tym forum dostępny. Ale baza piardła kruchowi i wcięłoSad

Mam nadzieję, że pioorko nie będzie miał nic przeciwko i podepnę się w tym temacie wstawiając nieco zmodyfikowaną wersję jego pracy.

Edit: nie mogę przesłac załącznika, jakiś błąd wyskakuje:(

A program Sir_Emaka mi się zwiesza po pobraniu 20/35 części mapy. Wyskoczył status: łączenie.
Topograficzna 1:10000 5m/piksel
Back to top
Sir_emak

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

sirmicho wrote:
A program Sir_Emaka mi się zwiesza po pobraniu 20/35 części mapy. Wyskoczył status: łączenie.
Topograficzna 1:10000 5m/piksel

Rzeczywiscie taka sytuacja moze wystapic. Jest to spowodowane tym, ze serwer GeoPortalu czasami ma jakies przestoje. Ale program bedzie probowal pobierac fragment az do skutku. Przewaznie taka przerwa w pracy serwera nie trwa dluzej niz kilka minut. Dzieki za trafna uwage! Pozdrawiam.
Back to top
szambonur

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

problem z łączeniem pojawiał się we wszystkich tego typu aplikacjach i z pewnością będzie się nadal pojawiać, mnie program dopiero też po jakimś czasie zaczął pobierać dane i ściągną bez problemu 900 kawałków
Back to top
sirmicho

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 6:08 am    Post subject: Reply with quote

OK, już działa.
Załączam więc skrypt napisany w Excelu, pierwotnie zamieszczony przez pioorko. Moja wersja zmienia tylko generowany link (bo w międzyczasie geoportal zmienił).

geoportal2.rar
 Description:

Download
 Filename:  geoportal2.rar
 Filesize:  21.95 KB
 Downloaded:  340 Time(s)

Back to top
guest

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 6:06 am    Post subject: Reply with quote

GPmaper v1.0 to w tej chwili chyba najlepsze narzędzie do korzystania z WMS Geoportal.
Nie zawsze jednak współpraca odbywa się bezproblemowo. Zdarzają się dłuższe przestoje ( ponad godzinę ) , czy też błędy - prawdopodobnie z winy serwera Geoportalu.
Przydałoby się , aby w takim przypadku (po anulowaniu pobierania i po ponownym rozpoczęciu pobierania), GPmaper uwzględniał pobrane już fragmenty map i i rozpoczynał pobieranie od ostatnio poprawnie pobranego fragmentu mapy.
Ma to szczególnie znaczenie przy większych mapach.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jackt

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

wszystko fajnie, rzeczywiście dobry programik, ale dlaczego nie da się wpisać rozdzielczości terenowej np 1,8 ? dla układu 10 92 przy rozdziałce 2 pixele na metr mapy nie wyglądają ładnie :( chciałem wpisać np 1,8 ale (przy użyciu kropki i przecinka) program nie łyka. co począć? poza tym jest naprawde super

EDIT: a przepraszam, nie jest. znak wodny geoportalu na każdym kafelku mapy? bleh :( a zapowiadało się pięknie!

EDIT 2: ale żeby nie było że tylko narzekam: jeśli nie da się zupełnie wyeliminować znaków wodnych ( czytałem gdzieś że się da, ale to inna bajka ) to polecam trochę przeprogramować program : niech pobiera jak największe kawałki mapy a dopiero potem je dzieli. dzięki temu ilość znaków wodnych spadnie baaaaardzo mocno. Bo programik sam w sobie jest naprawdę super :)

nukslim

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 9:20 am    Post subject: Reply with quote

jackt wrote:
znak wodny geoportalu na każdym kafelku mapy

U mnie niestety to samo. Szkoda Sad(.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pajakt

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Też stworzyłem sobie excelowe makro do tego celu.

Aplikacja tworzy w pełni działające pliki georeferencyjne - nie ma potrzeby otwierania i zapisywania każdego pobranego segmentu w Ozim. Jednak potrzebny jest do tego "Kalkulator Zadorskiego 1_1.xls". Dostępny jest on na stonie pana Syryjczyka.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam do:
http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=12894&start=0

geociąg 4.0.rar
 Description:

Download
 Filename:  geociąg 4.0.rar
 Filesize:  54.5 KB
 Downloaded:  147 Time(s)

Back to top
jackt

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

łoł dość mocno rozbudowane ;o może parę słów wyjaśnienia? bo nie każdy ma czas na rejestracje na nowym forum i czytanie wątku od początku...

pozdrawiam!

sirmicho

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Mapa Polski w Excelu mnie po prostu zabiłaSmile

Jestem w szoku. Tak, zdecydowanie przydałaby się jakaś drobna instrukcja, start-up:)

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Jak ktoś nie ma ochoty śledzić wątku, to niech nie liczy, że ja będę miał ochotę siedzieć i płodzić instrukcje. No bez jaj! Wątek jest dostępny bez rejestrowania się na forum, nie można pobrać pliku, ale ten wrzuciłem i tutaj.
No chyba, że rzeczywiście start up. Wrzucę kilka instrukcji z tamtego forum. Są one powyrywane z szerszych kontekstów, więc nie patrzcie na urwane myśli itp.

Quote:

Skrypt to nic innego jak tylko lekko zautomatyzowane podstawianie odpowiednich wartości do ciągu znaków.
X i Y dla lewego dolnego i prawego górnego rogu obszaru odczytujemy z przeglądarki
rodzaj mapy - bez komentarza
rozmiary w pix - wielkość obrazka jaki uzyskamy. Jeśli przesadzimy serwer się zbuntuje i trzeba rozmiar zmniejszyć. Rozmiar ten obliczany jest automatycznie i stanowi różnicę X-ów i Y-ów obu definiowanych rogów. Zatem jeśli wybierzemy mnożnik 1, to (jeśli nic mi się nie popierniczyło) 1m terenu równa się 1 pix na mapie.

Po ustawieniu tych parametrów klikamy przycisk i mapa otwiera się w przglądarce. Wtedy już tylko prawoklik i "zapisz jako".

Skalibrowanie pliku .map wymaga podania docelowej ścieżki dostępu do pliku z obrazkiem mapy. Zostanie ona zapisana w pliku .map i jeśli będzie nieprawidłowa może spowodować niemożność odnalezienia pliku przez Oziego.
Druga wymagana ścieżka dostępu, to miejsce, w którym zostanie zapisany tworzony właśnie plik kalibrujący - .map.

- schematyczna mapka Polski, na której kliknięcie wpisuje automatycznie koordynaty kwadratu 8x8 km

8x8 km dla mapy 1:25.000 i 2 m/pix daje obrazek 4000x4000 pikseli. Tę bowiem wartość uważam za bezpieczną, możliwą do bezproblemowego pobierania.
Wprowadzenie danych wybranego kwadratu do formularza powoduje zmianę koloru kwadratu na ciemnozielony, co ułatwi wykonywanie map segmentowych tą metodą (łatwo sprawdzić, które mapy już mamy).

Mapka jest narazie niezbyt dokładna, a położenie miejscowości raczej schematyczne (tylko dwie zaznaczone czerwoną czcionką są sprawdzone i poprawione). Jeśli komuś chciałoby się wykonać pracę dla ogółu i wpisać nazwy miejscowości w prawidłowe kwadraty byłoby fajnie.

Pracując nad mapą Jury Krakowsko-Częstochowskiej dokonałem małem poprawki, która dosyć wyraźnie ułatwi pracę z segmentami map.
Przed przystąpieniem do ściągania map najlepiej ponumerować wszystkie kwadraty, które nas interesują. Potem tylko kolejno (albo i nie) ściągamy mapy, a wpisane przez nas numery (lub inne identyfikatory) są dopisywane do nazwy pliku.

- możliwe jest zwiększenie rozmiaru pobieranego kwadratu do o 2, 3 lub 4 razy (daje to kwadraty 16x16, 24x24, 32x32km)
- możliwa jest zmiana koloru którym zostaną oznaczone kwadraty, które już pobrano
Dwie powyższe opcje to górny lewy róg arkusza MAPKA
I tu trochę szerzej o tych opcjach:
Zmiana rozmiaru pobieranego kwadratu
Umożliwia pobieranie map o większej skali i o rozsądnych rozmiarach.
Dla map o skali 1:25.000 nie ma sensu używanie tej opcji, jeśli nie chcemy otrzymać plików o monstrualnych rozmiarach, których i tak serwer geoportalu raczej nam nie zechce wykonać.
Ale jeśli chcemy zrobić sobie mapkę 1:100.000 to czterokrotne powiększenie boku kwadratu daje nam 32x32km, a przy zachowaniu 8 metrów na piksel rozmiar obrazka utrzymuje się na założonym przeze mnie poziomie 4000x4000 pikseli.

Zmiana koloru podświetlania pobranych fragmentów mapy
Czasem może się przydać. Szczególnie jeśli mamy już jakiś fragment mapy pobrany, ale chcemy na nim podziałać jeszcze raz, na przykład pobieramy ten sam rejon, ale w innej skali. Bez tej opcji łatwo byłoby się pogubić.

Inna metoda radzenia sobie z pobieraniem różnych map dla tych samych regionów to kopiowanie arkusza "MAPKA". Kopiom tym można nadawać różne nazwy nawiązujące do ich ustawień itp. Zmiana nazwy arkusza "MAPKA" i jego kopiowanie nie wpływa w żaden sposób na jego działanie.

Można jednocześnie ściągać trzy warstwy, które ściągną się już złożone. Ważna jest kolejność. Z tego, co zauważyłem mapy czarno-białe zachowują przezroczystość, kolorowe nie.

- dowolnie zdefiniowany (samodzielnie, albo z wykorzystaniem arkusza "MAPKA") obszar można podzielić na mniejsze kwadraty o podanej przez użytkownika długości boku w metrach. Kliknięcie klawisza "podziel mapę na fragmenty" powoduje utworzenie schematu tych fragmentów (kwadratów) w arkuszu "FRAGMENTY". Podwójne kliknięcie jednego z nich powoduje wpisanie jego danych do formularza.

Prawoklik na segmencie w arkuszu "FRAGMENTY" powoduje otwarcie okienek z zapytaniem o ilość wierszy i kolumn, które chcemy ściągnąć.
Mapy z wybranego zakresu otwierają się wierszami od lewej do prawej i od góry do dołu.

-dodatkowo otwiera się okienko pytające o ilość sekund pomiędzy wysłaniem kolejnych zapytań do serwera

należy stąd:
http://www.syryjczyk.krakow.pl/ObliczenieFNiFE.htm
pobrać plik:
Mapy_Pol_GPS_1_4.zip
a po rozpakowaniu wgrać bezpośrednio na dysk C: plik:
Kalkulator Zadorskiego 1_1.xls
i tak go poustawiać (potem już nie dotykać):
dane wejściowe - 1992 - 21 - 18
dane wyjściowe -BL WGS 84 - 21 - 18

Back to top
kwicol

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:36 am    Post subject: Re: Automatyczne tworzenie map z GeoPortalu. Reply with quote

za postem http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196
pajakt wrote:
http://www.mapy.blink.pl/geo/program/download/PFEgeo.rar

Pod tym linkiem znajdziecie nową wersję programu do ściągania map z geoportalu. Program nie wymaga excela do pracy. Ale kalibrowanie wciąż jest oparte na "kalkulatorze Zadorskiego", który należy, tak jak i poprzednio, umieścić bezpośrednio na dysku C:\
Program ma poszerzone nieco możliwości.
1. sam zapisuje segmenty mapy na dysku (nie wymaga już ciągłego klikania)
2. nakłada na siebie segmenty map ściągnięte z różnych serwerów (np dane katastralne na ortofotomapę)

Do czasu dopracowania posiada ograniczenia co do ilości segmentów i ich rozmiaru.
Namawiam do testowania, ale nie wrzucam żadnego howto. Jeśli pytania nie będą trywialne, będę odpowiadał na nie tutaj.
Back to top
m2marek

PostPosted: Thu Nov 05, 2009 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Całkiem przydatny ten program.
Niestety ma mały błąd (a może geoportal zrobił podmiankę): wpisując współrzędne punktów skrajnych należy zamienić X z Y. Działa powoli, ale to wina serwerów.
Świetny program, gdyby go skrzyżować z TBAC lub z ZB, byłby porządny kombajn.
Polecam

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum