Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Znalazlem blad na mapie
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Jestem ostatnią osobą, która nie bierze pod uwagę cen map czy ceny TrekBuddy. Do tego by ceny były niskie jest potrzebna masowość. Tego się nie osiąga po roku, a nawet dwóch. Klient mówi drogo, producent - poniosłem koszty. Tu musi być równowaga, inaczej te produkty znikną. Producenci swoje robią, oferta się rozszerza. Części map jeszcze nie ma, bo są jakie są. Trzeba czasu by były lepsze.
Mówiąc wprost, mapy i ich ceny są dzisiaj takie jakie są. O tym co będzie jutro - zdecydujemy my, Klienci, głosując własnym portfelem. Innej drogi nie ma.
Back to top
View user's profile Send private message
Wolverine

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Gdy idę z mapą papierową, to w pierwszej kolejności obserwuję otoczenie, a następnie to co widzę przenoszę na mapę- widzę zejście z zielonego szlaku, to szukam tego punktu na mapie i dopiero oceniam gdzie jestem. To ja prowadzę mapę.

Gdy idę z Trekiem, widzę na ekranie gdzie jest to zejście i szukam go w rzeczywistości. Wolę to rozwiązanie, bo oszczędzam czas, jaki mógłbym stracić przykładowo na zawracaniu i szukaniu po omacku nowej drogi. To mapa prowadzi mnie.

Marzę o dokładnych mapach w dobrej skali. Marudzę, ale większość map gór np Compassowe 1:50k to mapy bardzo poglądowe. Przy takim stopniu uproszczenia terenu nie ma szans, by odnaleźć precyzyjnie strumień lub ścieżkę.

Tak, to co robią ludzie z Compassu, Planu, czy w przyszłości innych wydawnictw to SUPER sprawa - bezapelacyjnie należy im się duży plus, ale wchodzą na nowe pole map cyfrowych trzeba trochę zweryfikować podejście do tematu Smile Ja osobiście bardzo lubię mapy Wydawnictwa WIT. Cieniowanie, dobre kolory, brak nadmiernego nagromadzenia danych piktograficznych... dobra rzecz. Szkoda że tak małe pokrycie.

Dobra, ja już kończę marudzić! Smile Czekam na sklep Compassu, bo BARDZO mnie ciekawi jak to będzie działało! Smile

Holux M-1000c
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ależ niczego nie kończymy Very Happy
Jeżeli odpowiadają Ci mapy tego wydawnictwa, zapytaj dlaczego nie sprzedają map elektronicznych. Trzeba raz zapytać, by to zrozumieć.
Mapy Galileos to głównie 50-tki, ale nie tylko, są 200-tki, 100-tki, a nawet 25-tki, tam gdzie to jest potrzebne. Choć oczywiście, nie ma wszystkich skal i wszystkich terenów. Wątpię, czy to jest do ogarnięcia siłami jednego czy trzech wydawnictw. Trzeba mieć nadzieję, że pojawią sie następni wydawcy, albo czas zrobi swoje Cool
Back to top
Wolverine

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger, mapy 1:25k (lub lepiej) nie są potrzebne w niektórych miejscach, tylko wszędzie- mówię to jako turysta, który wielokrotnie w ciągu roku wyjeżdża w góry Smile Ale to jest tylko moje zdanie.

Rozumiem, że stworzenie papierowej mapy np. 1:10k jest fizycznie trudne, ale przerobienie 1:50k na mapę 1:10k już jest łatwiejsze- powiększamy, uzupełniamy o nowe dane. Z punktu widzenia turystyki pieszej taka mapa bardziej by mi się przydała.

Nie wiem, jak od kuchni wygląda tworzenie map, ale można chyba przygotowac kilka wersji? Dla włóczykijów, dla Crossowców, dla samochodziarzy... każdy potrzebuje innej mapy dla innych celów.

Gdyby Compass zapenił mi mapę cyfrową (szczegółową) 1:10k Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, byłbym gotów zapłacic za taki komplet nawet 2-3 razy więcej. A tak trzeba kombinować z jakimiś sztabówkami, z jakimiś zlizywaczami i innymi ustrojstwami... Sad

Holux M-1000c
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

Polska to nie tylko góry. A w górach też nie wszędzie 25-tki są potrzebne. Na Orlej nawet 10-tka to za mało. Mapa turystyczna służy do orientacji, a nie do geodezji. W którym kraju widziałeś turystyczne 10-tki z pełnym pokryciem ?
Nie można zrobić z map 50-tek 10-tki, położą to dzieło błędy własne mapy. Można odwrotnie.

@artek
Dzięki za zwrócenie uwagi na brak Stołowych Smile
Back to top
Wolverine

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 2:28 pm    Post subject: Reply with quote

Chyba nigdzie nie widziałem 1:10k dla gór, ale wiem co by mnie satysfakcjonowało Smile Chociaż masz rację - przewertowałem swoje mapy i znalazłem 1:20- to już jest coś. Compass dla przykładu ten sam teren ma 1:30. Dokładnie porównuję mape Tatr WIT oraz Compassu.

A samo powstawanie map? To rastry, w których różne dane są na oddzielnych warstwach a następnie obraz jest spłaszczany i drukowany, czy od razu wszystko jest tworzone pod konkretną skalę?

Holux M-1000c
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Proces produkcji rastra jest dosyć skomplikowany, w głębi jest mapa wektorowa. Skalowanie musi gwarantować czytelność mapy, więc dla określonej skali symbole muszą zachować swój rozmiar. No i trzeba sprawdzić, co na siebie powlaziło na danej skali, czy opisy nie przesłaniają obiektów itp. To dość żmudna robota. Na koniec się to przepuszcza przez rasteryzator i voila. To tak z grubsza, nie zajmuję się produkcja map.
Lepiej niech Cię mapa nie prowadzi, bo skończysz w ... jeziorze.
Prowadź się sam mając oczy szeroko otwarte ... Pomoce tylko z nami wędrują. A jak "pocalujesz płot", to się nie stresuj Wink
Back to top
tycoon

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

artek wrote:
Ranger wrote:
Dla tych terenów mamy do TB dokładniejszą mapę Gór Stołowych, gdzie ten fragment jest OK.

z tego co widzę to jeszcze nie mamy, aczkolwiek dostępna oferta zmienia się z dnia na dzień (właśnie się przedgórze sudeckie pojawiło).
(...)

A tak swoją drogą to ta mapa Gór Stołowych jest chyba z Planu, a nie z Compasa Wink
Back to top
artek

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
Jestem ostatnią osobą, która nie bierze pod uwagę cen map czy ceny TrekBuddy. Do tego by ceny były niskie jest potrzebna masowość. (..)

nie, ja nie mam pretensji do sposobu kreacji cen - idzie o to, że mapa kotlina kłodzka jest dość wyjątkowa, bo zasięgiem obejmuje obszar kilku innych map, dość logiczne więc, ze mając wybór kupuje się jedną mapę a nie trzy w cenie trzykrotnie większej.
niemniej jednak wolałbym kupować mapę pełnowartościową, której w terenie można zaufać - a mapy takie kupuje się m.in. ze względu na dokładność, aktualność i tzw treść turystyczną, głównie aktualne przebiegi szlaków. inaczej w zupełności wystarczyłyby zeskanowane sztabówki czy klony z zumi/google.
zatem niespecjalnie mi pasuje, gdy radzisz kupić mapę gór stołowych zamiast kotliny - bo dokładniejsza żeby po prostu nie rzec - dokładna (to zresztą fakt, dolnośląskie mapy planu są dużo lepsze niż compassu). przy papierowych nawet bym się nie zastanawiał, ale tu koszty są już dużo większe.

niedokładność mapy papierowej zupełnie nie przeszkadza, jestem przyzwyczajony, cóż, wychowałem się na produkcjach ppwk z lat 70/80 przykrojonych przez wojskową cenzurę ...
ale sposób wykorzystania mapy cyfrowej sprzężonej z gps jest zupełnie inny - jazda w górach i skręcenie w niewłaściwą przecinkę (bo źle namalowane na mapie) skutkuje dodatkowymi kilometrami i nużącymi podjazdami - albo wzmożoną uwagą i czasem niepotrzebnie traconym na porównywanie mapy do terenu. nie po to używam gps żeby się musieć domyślać gdzie tak naprawdę jestem - a tak właśnie zdarzało mi się w moich ulubionych górach bardzkich.
cała frajda z wyjazdów w teren to jazda własnoręcznie wytyczoną (często ad hoc) trasą, a tak naprawdę do trekkingu wyłącznie po szlakach turystycznych żaden gps potrzebny nie jest Smile
inna sprawa, że gubienie się i odnajdowanie drogi to też świetna zabawa sama w sobie ...

tycoon wrote:
A tak swoją drogą to ta mapa Gór Stołowych jest chyba z Planu, a nie z Compasa Wink

a to całkiem dobrze rokuje Smile
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

@tycoon
Chyba nie zrozumiałeś - do TB mamy mapy Galileos.
To przedsięwzięcie Compassu, Planu Jelenia Góra, Planu Wrocław.
A potocznie mówi się o mapach Compassu do TrekBuddy, bo w istocie historia turystycznych map elektronicznych rozpoczęeła się w Compassie. Dzisiaj to idzie szerzej, a jak widzisz niektórzy nadal postrzegają te mapy przez pryzmat map Compassu. TB też jest dzisiaj do kupienia i w sklepie grupy i w sklepie Compassu. Skomplikowane ?

@artek
No to prezentujesz pogląd dokładnie odwrotny od kolegi Wolverine, Tobie wystarczają 50-tki. Mapa Góry Stolowe Planu to akurat 30-tka, podobnie jak pozostałe mapy pasm Kotliny Kłodzkiej.
I jak tu wszystkim dogodzić ? Natomiast to nie zmienia faktu, że 50-tka też powinna być dobra a nie zła.
Żeby nie było prosto, tu też są dwie mapy, jedna to Kotlina Kłodzka wydanie 2005, druga to przewodnik 2008, który jest obszarowo inny. Akurat na obu ten fragment jest taki sam, widać nie był wietrzony.
A co do różnic w używaniu mapy w GPS-ie (pokreślam, w GPS-ie a nie z GPS-em) nie musisz mnie przekonywać, często muszę prostować pogląd o odbiorniku z rastrem jako mapniku Smile
...
Raz dobrze a raz źle, Rudawy są niestety skopane i prędko nie wyjdą.
Back to top
artek

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger wrote:
No to prezentujesz pogląd dokładnie odwrotny od kolegi Wolverine, Tobie wystarczają 50-tki. Mapa Góry Stolowe Planu to akurat 30-tka, podobnie jak pozostałe mapy pasm Kotliny Kłodzkiej.
I jak tu wszystkim dogodzić ?

na przykład 1:40000 Wink z poziomem szczegółowości pośrednim pomiędzy 50-ką a 25-ką. byle nie było to zwykłe powiększenie rastru z 1:50 do 1:25 - jak to się zdarzało w kilku wczesnych produkcjach planu.
oczywiście jest to sprawa bardzo indywidualna i bardziej nawet zależna od rozmiaru wyświetlacza w telefonie. mi bardzo odpowiadają okolice wrocławia (w całości - łącznie z doliną baryczy, ziemią wołowską itd) w skali 1:50k bo na ekranie mam obszar ok 1.5 x 2 km, a że na rowerze przejeżdżam 1 km w 2-3 minuty, daje to dość optymalny obszar obserwacji. no i poziom szczegółowości naprawdę niezły - a porównywałem do topograficznych 1:50k i 1:25k (tu przeskalowane do tej samej rozdzielczości tak jak to ładuję do tb):

w górach 1:35k (góry sowie) jeszcze ujdzie, ale np. karkonosze 1:25k są już mocno kłopotliwe przy przeglądaniu dalszej trasy, w planowaniu przejazdu na więcej niż parę km naprzód - tu trzeba się bawić w atlasy i przeskalowywanie mapy. co mi po tym, że mapa bardzo dokładna, skoro widzę ledwie 400 metrów od bieżącego położenia? no, ale to turystyka, nie geocaching czy BnO Smile
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

To jest jasne, Ty jeździsz, Wolverine chodzi, stąd inny poziom "rażenia" i inna dokładność mapy. I dlatego najbardziej popieram to, by wybór takich map był, żeby piechur nie chodził na setkach, a rowerzysta jeździł na 15-tkach (BNO) Very Happy
I dochodzi jeszcze znany element z właściwym doborem DPI pod ekran na który się patrzy. I tu nie ma co myśleć - na szybki rower setka jest jak znalazł (szlaki rowerowe), 50-tka starczy na trudny teren i po wszystkim. Dla tuptusia - zwykle 50-tka i lepiej na trudny teren, np.25-30k. No, jest co robić Smile
Kolejny problem czy pytanie - co robić ze starszymi mapami turystycznymi z korzeniami jeszcze w Pułkowo ? Puszczać i mieszać młodzieży w systemach współrzędnych ? W TrekBuddy takie mapy też chodżą, tyle że to grozi masą pytań typu - a w GM czy GE to to jest w innym miejscu, program źle działa albo mapa jest zła. Takich dylematow jest wiecej, choć z czasem też się pewnie rozwiążą.
Back to top
radegast

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 12:20 pm    Post subject: Re: Znalazlem blad na mapie Reply with quote

Bastech wrote:

Informacje podane przez TB:
Wersja TB: 0.9.93
Map datum: WGS84{WGS 84,0.0,0.0,0.0}
projection: Latitude/Longitude{}

Możesz mi zdradzić skąd masz TB w wersji 0.9.93 gdyż tu jest dostępna dopiero 0.9.83 ?
Dzięki.
R.
Back to top
Bastech

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 12:33 pm    Post subject: Re: Znalazlem blad na mapie Reply with quote

radegast wrote:
Bastech wrote:

Informacje podane przez TB:
Wersja TB: 0.9.93
Map datum: WGS84{WGS 84,0.0,0.0,0.0}
projection: Latitude/Longitude{}

Możesz mi zdradzić skąd masz TB w wersji 0.9.93 gdyż tu jest dostępna dopiero 0.9.83 ?
Dzięki.
R.

Przepraszam, to zwykła literówka, ma być 0.9.83.

radegast

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

uff, już myślałem, że coś przegapiłem Shocked
Ale dumam jeszcze nad wypowiedzią Rangera:
Quote:
Jestem ostatnią osobą, która nie bierze pod uwagę cen map czy ceny TrekBuddy.

Dlaczego brać/nie brać uwagę na cenę TB, gdyż on jest za darmo?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum