Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
TrekView - online mapovy prohlizec a planovac tras
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
yearling

PostPosted: Thu Feb 19, 2009 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

No přiznám se, že zatím sám nevím. Nové API jsem viděl jen "z rychlíku" Smile a kromě toho je zatím pouze ve stadiu zrodu a dokud nebude v ostré verzi (což může trvat klidně rok), nebudu na něj rozhodně přecházet. Nové API je navíc natolik jiné, že by si vyžádalo v podstatě kompletní přepracování TrekView k čemuž momentálně nemám ani chuť ani čas Sad .
Co se nových funkcí týká, to zatím nedokážu odhadnout - spíš si myslím, že tam některé věci půjdou oproti stávající verzi udělat jednodušeji.
Bohužel první dojem je takový, že stejně tak jako předchozí verze ani nová betaverze nesahá API Google ani po kolena.
Zejména bych si ale přál, aby byla k novému API zpracována pořádná podrobná dokumentace a podstatně více praktických ukázek (zejména složitějších). Paskvil, tedy dokumentace ke stávajícímu API je jedním slovem katastrofa a spoustu věcí jsem tam řešil metodou pokus-omyl. Sice jsem prostřednictvím diskusního fóra i přes mail komunikoval přímo s vývojáři API (tímto ještě jednou děkuji za ochotu), ale tento způsob je poněkud neoperativní (spoustu lidí i odradí) a kromě toho by se zpracováním kvalitní dokumentace spoustě takovýchto dotazů předešlo.
Takže abych to shrnul, v současnosti (a pravděpodobně celý letošní rok) neočekávám, že by nové API mělo na TrekView nějaký vliv.
Tím samozřejmě nechci říct, že je vývoj TrekView ukončen - v dohledné době bude přidána funkce, kterou využijí "plánovači" Very Happy - měla by to být integrace databáze kempů v ČR do map v TrekView.
Back to top
View user's profile Send private message
Balu

PostPosted: Thu Feb 19, 2009 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Díky za odpověď,

příspěvek k API jsem sem hodil spíš pro to, "aby řeč nestála" a čekal jsem, že poodkryješ nějaké plánované vlastnosti TrekView. Very Happy

P.S.
Chtěl bych se zeptat, jestli umí TrekView zobrazit v mapě fotky které v TB pořídím. Vyzkoušel bych to, ale nemám zrovna žádný vhodný záznam trasy.
Back to top
yearling

PostPosted: Thu Feb 19, 2009 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

No TV tohle neumí a umět nebude - ne že by to nešlo, naopak technicky to není až takový problém, ale spíš jde o velikost prostoru na www - jakmile někde povolím veřejné ukládání fotek, začne potřeba prostoru růst do astronomických hodnot, které jsou pro mne nedosažitelné. V tomhle případě musíš použít třeba www.panoramio.com (provozuje Google, fotky se zobrazují i v Google Earth - např. http://www.panoramio.com/user/1580373 Smile, ale myslím, že něco podobného má i Seznam a určitě se najdou i další. S offline programů je možné použít ZonerPhotoStudio, GeoSetter (Freeware), ale třeba i IrfanView (ten umí pouze zobrazit místo fotky na mapě, neumí vkládat souřadnice do EXIF jako předchozí dva).

Jen tak na okraj, co se TV týká, tenhle projekt vznikl právě z takového alba. Jako první jsem vytvořil PHP album (žádný z dostupných systémů mi nevyhovoval) - požadavek byl jednoduché nastavení, přenos fotek přes FTP bez jakýchkoliv úprav přímo z foťáku, automatické generování náhledů, automatické přehrávání zvukových poznámek vytvořených ve foťáku, zobrazení EXIF a samozřejmě 100% kompatibilita minimálně s IE FF a Operou. Teprve po čase když jsem začal experimentovat s TrekBuddy jsem tam dodělal zobrazení fotek v mapě (nejdříve Google, potom Seznam), potom i zobrazení trasy a výškových profilů no a loni na podzim mě napadlo, že by šlo tuhle mapovou část využít i jinak no a vznikl TrekView nejdřív jako prohlížeč trasy a potom i jako editor cesty (pro plánování cest jsem původně používal OZIho, ale jeho ovládání mi někdy př.á dost nešikovné)
Na vzorek albumu sem příležitostně hodím odkaz (momentálně se to nachází někde kde by to být nemělo Smile)
Back to top
Celda

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 8:34 am    Post subject: Reply with quote

TV je perfektní, používám ho často, díky moc.

Měl bych ale dotaz na jednu funkčnost, jestli by to nešlo nějak "zlomit":

A sice - "asociovat pod windows příponu GPX s TV"
Ve windows se dají nastavit asociace - tj. co se stane, když se pokusím "spustit" nějakou obecnou příponu souboru. Myslíte, že by to šlo nějak nastavit tak, že "spuštěním" obecného souboru GPX se spustí dejme tomu FF nebo MSIE s takovým formátem parametrů, že si po spuštění "sám dá" takové URL, které způsobí zobrazení dotyčného souboru GPX v TV dejme tomu v turistické mapě Seznam ?
To bych chtěl asi moc, co ?

Jde mi o to, jak dosáhnout toho, že když pošlu někomu, kdo tomu moc nerozumí (např. rodiče), natrackovaný soubor GPX z GPS ("tady jsme byli na výletě"), aby na jedno kliknutí dosáhli jeho zobrazení v TV. Alternativní možnost je samozřejmě trasu předem do TV vložit, ale to není úplně ono, protože trasa by musela být viditelná pro všechny, zbytečně by tam zabírala místo atd. Možná by pomohl institut "dočasné soukromé trasy v TV" - tj. nahrál bych tam trasu, která je viditelná jen těm, kterým pošlu URL a po nějaké době (? měsíc) se sama vymaže.

mobile: SAMSUNG SGH D880 Duos (dual SIM)
GPS: Qstarz BT-1200 Bluetooth Solar Travel Recorder (MTK chipset)
Back to top
yearling

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

No tak ta asociace GPX souboru s TV by určitě nešla (to je možné pouze u nainstalovaných programů, kde aplikace přímo otevírá soubor na lokálním disku). Sice by šlo donutit operační systém, aby po pokusu o otevření GPX spustil browser na nějaké adrese, ale zcela určitě by ho nešlo donutit aby si aplikace v browseru otevřená sama načetla nějaký soubor v nějaké cestě - to hrubě odporuje všem bezpečnostním zásadám, takže to žádný systém neumožňuje a ani neumožní.

Jinak co se týká dočasných a soukromých tras,... , zatím o tom neuvažuji (z důvodů které popisuješ) - optimální řešení v tomhle případě je poslat GPX soubor mailem a jednoduše popsat způsob práce s ním (Otevřít TrekView, Funkce >> Prohlížený soubor >> Načíst )
Back to top
Celda

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

yearling wrote:
Sice by šlo donutit operační systém, aby po pokusu o otevření GPX spustil browser na nějaké adrese, ...

No vida, první část by šla, to se shodneme Very Happy

yearling wrote:

ale zcela určitě by ho nešlo donutit aby si aplikace v browseru otevřená sama načetla nějaký soubor v nějaké cestě - to hrubě odporuje všem bezpečnostním zásadám, takže to žádný systém neumožňuje a ani neumožní.

Tam by klidně mohl vyskakovat ověřovací dotaz browseru. Taky existují stránky, které se pokoušejí třeba samy sebe tisknout, což zpravidla vyvolá varování browseru, ale potom to jde. Tak proč ne načtení souboru ?

yearling wrote:

optimální řešení v tomhle případě je poslat GPX soubor mailem a jednoduše popsat způsob práce s ním (Otevřít TrekView, Funkce >> Prohlížený soubor >> Načíst )

Ale fuj, to je nečestné a nesportovní Very Happy , to by uměl každý ...

Tak ještě jinak - co kdybych si ten GPX předem nahrál na web do nějakého svého (http nebo ftp) prostoru ? Nešlo by potom předhodit URL na něho TV ve formě nějakého parametru v URL TV ? Tak bych si mohl ve svém webovém prostoru ukládat někde na netu soukromých tras kolik chci a jen vhodným URL přimět TV k jejich okamžitému zobrazení !

Back to top
MrKev

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

ehm.. co brání asociovat .gpx s programem který ve Windows v defaultním browseru otevře adresu
Code:
www.trekview.cz/load.php?f=c:\soubor.gpx
?
yearling

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Celda wrote:
Tam by klidně mohl vyskakovat ověřovací dotaz browseru. Taky existují stránky, které se pokoušejí třeba samy sebe tisknout, což zpravidla vyvolá varování browseru, ale potom to jde. Tak proč ne načtení souboru ?

Jednoduše proto, že není možno do tagu <input type='file'> z bezpečnostních důvodů vložit hodnotu (tedy cestu k lokálnímu souboru) - ten tisk, který uvádíš možná na první pohled vypadá stejně, ale technicky jde o diametrálně odlišnou záležitost.

MrKev wrote:
ehm.. co brání asociovat .gpx s programem který ve Windows v defaultním browseru otevře adresu

Viz výše

Celda wrote:
Tak ještě jinak - co kdybych si ten GPX předem nahrál na web do nějakého svého (http nebo ftp) prostoru ? Nešlo by potom předhodit URL na něho TV ve formě nějakého parametru v URL TV ?

No tohle by možná šlo - soubor by jsi musel uložit někam na www, ale tak, aby byl dostupný přímo na dané adrese (ne například do úschovny typu rapidshare, kde se musíš k souboru proklikat nějakým grafickým rozhraním, čekat,...) - potom by to celé mohlo vypadat nějak takhle:
http://www.trekview.cz/?adr=http://www.uloziste.cz/adresar/soubor.gpx - tenhle odkaz by jsi samozřejmě musel vytvořit sám, protože pouze ty by jsi znal adresu kde je soubor uložen (je pravděpodobné, že by parametr s adresou souboru musel obsahovat zástupné znaky). Kromě toho by samozřejmě platila i další omezení - jednak velikost souboru (max 2MB) a jednak i doba načítání souboru (omezení doby běhu skriptu max 60 sec), tzn. jestli by linka mezi úložištěm souboru a serverem na kterém jede TV byla dost rychlá a soubor v tomto limitu přenesla.
Mám takový pocit, že vzhledem k tomu, že uložení GPX souboru na místo, které by výše uvedené podmínky splňovalo by nezvládl každý, jednalo by se o záležitost pro dost omezený okruh uživatelů.
Měl by o podobnou funkci za výše uvedených podmínek zájem ještě někdo další ??
Každopádně nic neslibuju Rolling Eyes

Last edited by yearling on Fri Feb 20, 2009 2:12 pm; edited 1 time in total
Back to top
MrKev

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

yearling wrote:
Jednoduše proto, že není možno do tagu <input type='file'> z bezpečnostních důvodů vložit hodnotu (tedy cestu k lokálnímu souboru) - ten tisk, který uvádíš možná na první pohled vypadá stejně, ale technicky jde o diametrálně odlišnou záležitost.

ok, pak asociovaný program může otevřít www.trekview.cz/load, kde vyskočí okno "zadejte cestu k souboru na disku", tu automaticky vyplní ten program a teprve pak se ukončí

yearling

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 2:31 pm    Post subject: Reply with quote

No ale ten asociovaný program by byl pouze a jedině prohlížeč (u přípony GPX by jsi zadal třeba asociovat s "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" http://www.trekview.cz/) a ten zcela určitě neumí vyplnit hodnotu formulářového pole input-file (vlastní skript to v případě cesty k souboru nedokáže).
Je potřeba si uvědomit, že v případě načítání souboru z lokálního disku se jedná o naprosto specifickou záležitost - nejde o odeslání názvu souboru jako textu, ale odeslání obsahu souboru!!!
No a pokud máš na mysli ještě nějaký jiný program, musela by to být další normální spustitelná aplikace, ta by spustila prohlížeč a TrekView, potom by klidně vyvolala funkci "Prohlížený soubor", zadala jeho název a odeslala formulář - v podstatě by to simulovalo tvoji činnost jako uživatele (něco jako provádí třeba WebMapSaver) - jenže tu aplikaci by jsi musel mít předem nainstalovanou na svém disku (nejdřív by ji musel někdo napsat). V tom případě je ale možno použít stávající TV - problém se ale přenese na hypotetickou aplikaci Smile
Skript spuštěný prohlížečem z www adresy tohle nedokáže - jak už jsem psal výše nelze zadat hodnotu value u tagu <input type="file"> (kdo nevěří viz třeba http://interval.cz/clanky/xhtml-dalsi-typy-elementu-input/ Smile)

MrKev wrote:
Code:
www.trekview.cz/load.php?f=c:\soubor.gpx
?

- tenhle odkaz by sice skriptu předal hodnotu c:\soubor.gpx , ale kdybych s ní chtěl pracovat jako s cestou k souboru skript by ji při zpracování chápal jako lokální cestu k souboru na serveru na kterém běží TV - ne k souboru na tvém lokálním disku.
Back to top
MrKev

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

yearling wrote:
No a pokud máš na mysli ještě nějaký jiný program, musela by to být další normální spustitelná aplikace, ta by spustila prohlížeč a TrekView, potom by klidně vyvolala funkci "Prohlížený soubor", zadala jeho název a odeslala formulář - v podstatě by to simulovalo tvoji činnost jako uživatele (něco jako provádí třeba WebMapSaver) - jenže tu aplikaci by jsi musel mít předem nainstalovanou na svém disku (nejdřív by ji musel někdo napsat). V tom případě je ale možno použít stávající TV - problém se ale přenese na hypotetickou aplikaci Smile

jo, přesně tohle jsem myslel. Napsat aplikaci která spustí prohlížeč, počká až okno v popředí bude mít ten správný text v záhlaví ("Otevřít soubor"), na místo kurzoru vloží nějaký string a odentruje pro mě není problém.

Celda

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

yearling wrote:
Celda wrote:
Tak ještě jinak - co kdybych si ten GPX předem nahrál na web do nějakého svého (http nebo ftp) prostoru ? Nešlo by potom předhodit URL na něho TV ve formě nějakého parametru v URL TV ?

No tohle by možná šlo - soubor by jsi musel uložit někam na www, ale tak, aby byl dostupný přímo na dané adrese (ne například do úschovny typu rapidshare, kde se musíš k souboru proklikat nějakým grafickým rozhraním, čekat,...) - potom by to celé mohlo vypadat nějak takhle:
http://www.trekview.cz/?adr=http://www.uloziste.cz/adresar/soubor.gpx -

Jo, přesně něco takového jsem myslel !

yearling wrote:

tenhle odkaz by jsi samozřejmě musel vytvořit sám, protože pouze ty by jsi znal adresu kde je soubor uložen (je pravděpodobné, že by parametr s adresou souboru musel obsahovat zástupné znaky).

No to by mohla být funkce TV - kdybych mohl v TV zadat do "Funkce - Prohlížený soubor" nejen cestu na lokální soubor, ale i obecné URL někam do internetu, sám bych si nejprve ověřil, že mám vše dobře a že to funguje. "Ten správný link pro rodiče" bych pak nějak získal přímo z TV -buď bych mohl použít přímo URL z prohlížeče (pokud by to tak šlo udělat) nebo by se to "odněkud" z TV dalo zkopírovat přes clipboard.

yearling wrote:

Kromě toho by samozřejmě platila i další omezení - jednak velikost souboru (max 2MB) a jednak i doba načítání souboru (omezení doby běhu skriptu max 60 sec), tzn. jestli by linka mezi úložištěm souboru a serverem na kterém jede TV byla dost rychlá a soubor v tomto limitu přenesla.

To si myslím, že by nemusel být až takový problém - je to podobné, jestli se soubor stahuje ode mě z počítače nebo někde ze serveru. Naopak servery mají věšinou optimalizovaný download, zatímco upload z PC typického konzumenta internetu bude asi pomalý.
Navíc - nevím jak u ostatních, ale můj typický GPX soubor má velikost do 200 kB.

yearling wrote:

Měl by o podobnou funkci za výše uvedených podmínek zájem ještě někdo další ??

No tak, kde jste všichni, šup, hlaste se !!! Smile

TV je skvělý i tak, jak je. Ale už několikrát jsem narazil na to, že jsem chtěl někomu, kdo tomu nerozumí nebo prostě jen nemá čas, "nějak doručit soubor GPX zobrazený v mapě". Ono je to pro dotyčného fakt trochu vopruz:
1) Číst můj návod jak zobrazení udělat
2) Uložit si z mailu někam přílohu GPX
3) Pochopit, že má kliknout na přiložené URL TV
4) Pochopit, kde že má v TV zadat ten soubor
5) Najít, kam si uložil ten soubor ...
A tohle opakovat pro všechny přiložené GPX ...

Já vím, teď Tě tlačím, abys do TV nacpal něco, na co jsou třeba pro mapy google specializované servery, zkus např.:
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=126863

No a pak budou uživatelé škemrat, aby se dal v URL přednastavit typ mapy a pak, aby se zobrazily rovnou profily a pak ...

Jak to tak pozoruju, možná by nakonec bylo systémově nejsprávnější implementovat to případně takto:
1) Rozšířit TV tak, že na vstupu bere i soubor z obecného URL
2) Povolit přihlášeným uživatelům vkládat do TV i soukromé cesty - tj. nenabízejí se samy v seznamu ostatním. U těchto cest by ale zdrojem GPX muselo být externí URL.
3) Umožnit URL přímo na libovolnou trasu uloženou v TV (veřejnou i soukromou) - což si myslím, že už tam implementováno je, např.
http://www.trekview.cz/trekview/?idat=15#mapa

Back to top
toma.baza

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 8:38 pm    Post subject: PHP ud&#283;látko Reply with quote

Pro ukazování tras jsem si udělal jednoduchý PHP udělátko, které vygeneruje html stránku, ve kterou jsou napevno zadány body trasy.
Otestovat je možno zde.

mapy_gener.zip
 Description:
PHP skript pro generování map z GPX

Download
 Filename:  mapy_gener.zip
 Filesize:  7.1 KB
 Downloaded:  6 Time(s)

Back to top
yearling

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Celda wrote:

2) Povolit přihlášeným uživatelům vkládat do TV i soukromé cesty - tj. nenabízejí se samy v seznamu ostatním. U těchto cest by ale zdrojem GPX muselo být externí URL.
3) Umožnit URL přímo na libovolnou trasu uloženou v TV (veřejnou i soukromou)

ad 1 - no uvidíme
ad 2 - není a nebude (pokud někdo potřebuje zobrazovat cesty jen pro sebe, může skladovat GPX soubory u sebe na disku, pokud je chce zobrazovat pro užší okruh lidí, bude moci případně využít možnost 1)
ad 3 - zobrazit archivní trasu už možné je, soukromé viz výše
Back to top
Celda

PostPosted: Sat Feb 21, 2009 8:23 am    Post subject: Reply with quote

yearling wrote:
Celda wrote:

3) Umožnit URL přímo na libovolnou trasu uloženou v TV (veřejnou i soukromou)

ad 1 - no uvidíme
ad 2 - není a nebude (pokud někdo potřebuje zobrazovat cesty jen pro sebe, může skladovat GPX soubory u sebe na disku, pokud je chce zobrazovat pro užší okruh lidí, bude moci případně využít možnost 1)

No ne, finta by byla právě v tom, že Ti ta soukromá trasa zabere na serveru jen pár bajtíků, protože by tam ten GPX nebyl uložený, ale jen html odkaz na něho a znovu by se stáhl až v okamžiku, kdy chce trasu někdo zobrazit !! Pokud se pro soukromé cesty (jen pro pár lidí - viz moje cesta autem do ELE, kterou jsem pro zajímavost chtěl ukázat kolegům) bude používat ten mechanismus veřejných cest, úplně se Ti to tam zaplevelí !!

Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
Page 3 of 11

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum