Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.
Trekbuddy is on Github now

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Geocaching pomoci TrekBuddy???
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ManyP

PostPosted: Sat Sep 06, 2008 9:31 pm    Post subject: Geocaching pomoci TrekBuddy??? Reply with quote

Zdravim

jakym zpusobem vyuzivat TrekBuddy k Geocachingu??? Kde to ukazuje vzdalenost k bodu a kde ukazuje kterym smerem jit a kde je sever a kde jih atd???? nejak sem tomu zcela nepochopil. Pokud mozno vysvetlit i pro CMS s thematem Geo???

Dik moc predem za vsechna infa
Back to top
View user's profile Send private message
Mollar

PostPosted: Sat Sep 06, 2008 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

Geocaching znam uz pomerne dlouho, ale aktivne hledat jsem zacal az vcera Smile a to pouze s pomoci TrekBuddy (dále jen TB). Tak tedy se pokusim odpovedet na dotazy (teda aspon podle toho, jak jsem to pochopil ja) a pak se nejspise sam jeste na neco zeptam. Predne jeste doporucuji CMS digi od leneka.

1. Obrazovka s mapou
Pokud si cache ulozis jako waypoint a pri jeho hledani das k nemu navigovat, vzdalenost k nemu se ukazuje v horni casti obrazovky (musi byt v menu "Desktop" zapnuta volba "OSD extended" (myslím, že "OSD rozšířené" (nevim přesně, používám en verzi)).

2. HPS - Obrazovka s kompasem
Zde je to v pravem dolnim rohu zlutym pismem. Kompas by mel slouzit k urceni severu, ktery znaci cervena strelka. Jeho funkcnost nebo presnost jsem vsak neoveroval a radsi bych se spolihal na mechanicky kompas.

3. CMS - "Palubní počítač" Smile
V CMS jsou veskere udaje tykajici se waipointu (v nasem pripade cache) oznaceny vlajeckou.

Zalozka NAV
Tady to ukazuje pomerne dost udaji co se waipointu tyce. Cislo s vlajeckou v okynku s

- tachometrem ukazuje rychlost vzhledem ke cachi (tvoje rychlost muze byt treba 20 km/h, ale ke cachi se muzes pohybovat treba jen 10 km/h)
- kompasem ukazuje azimut vzhledem ke cachi
- tremi prekryvajicimi se sipkami ukazuje vzdalenost ke cachi
- pohorim ukazuje nadmorskou vysku cache (osobne tento udaj pri tvobe waypointu vyuzivam k informaci o slozitosti terenu a obtiznosti nalezeni cache
- s presypacimi hodinami predpokladany cas dorazeni ke cachi

Zalozka NAV
Tady mi to prijde trochu jako navrat k textovym GPS, kdyz si chce clovek zkusit dorazit na misto, kdyz vidi jenom svoje souradnice a souradnice cile Smile. Zkratka a dobre je tu jenom tvoje poloha a poloha (souradnice) cache. vlevo dole je opet vzdalenost ke cachi a vpravo dole azimut ke cachi.

Zalozka ALL
Okynko s

- vlajeckou (dole) ukazuje vzdalenost ke cachi
- tachometrem ukazuje male cislo u vlajecky rychlost vzhledem ke cachi
- N/S v kolecku ukazuje azimut vzhledem ke cachi

Co se tyce zkusenosti s hledanim, tak v prvni fazi jdu podle mapy (vice mene vylet), pak prepinam na kompas, kde se snazim orientovat podle "stopy" (kolecek), kterou zanechava stred kopasu. A tady onen muj dotaz. Nevi nekdo, jaky je rozdil mezi modrym a zelenym koleckem? Prijde mi, ze zeleny kolecko ukazuje jakoukoliv zmenu okamzite, kdezto modre kolecko se snazi drzet urcity smer a ma mozna trochu i setrvacnost. Tak by me zajimalo, jaky je rozdil ve skutecnost Smile?

Tak snad nejak moje rady pomuzou a nebranim se i dalsi vymene poznatku.

ManyP

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 6:19 am    Post subject: Reply with quote

ahoj

děkuji ti moc za tak podrobné info o využití trekbuddyho k geocachingu.
Co jsem jeste nepochopil je

= jestli se ti ta střelka jež by ti měla určovat sever i otačí kolem své osy? nebo jak podle ni vůbec najdeš sever a jih???? dle toho že by to měl být klasický kompas tak kdybych otočil mobil vzhůru nohama měla by se střelka přeci otočit kolem středu ne?

= jak využíváš právě ty zelené a modré body pač mi přijde že ty body značí tvoji uraženou trasu a ne směr (cestu) k waypointu ne? a jak dle nich teda hledáš ten waypoint (cach) a směr cesty???

= a jak využíváš zobrazený azimut v CMS vzhledem ke keši???

s kompasem a podobnýma hledáníma určitých míst sem skončil v mládí na posledním táboru tak těď se do toho zase ale už těžko vracím ale právě bych se rád věnoval geocachingu!

Děkuji moc za jakoukoli informaci moc mi to pomáhá se vrátit do děckých let a nějak si na tyto systémy hledání polohy vzpomenout ikdyž si přijdu že sem teď na toto horší jak 5leté dítě.

Dík moc
Back to top
Michal.K

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 7:29 am    Post subject: Reply with quote

Co se týče kompasu, točí se kolem osi => červena strelka se vždy natoči na Sever a černá je Jih.
Co se týče otočení mobilu, tak to nejak vliv nemá => je potreba si uvedomit, že signál prijímá GPS prijímač a že polohu severu určuje podle smeru pohybu (ne staticky) => kompas ukazuje spravne počas chúze určitým smerem, prípadne hned po zastavení, ale pri otáčení na míste, pripadne otáčení mobilem ne...

Last edited by Michal.K on Sun Sep 07, 2008 8:19 am; edited 1 time in total
Back to top
Michal.K

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 7:48 am    Post subject: Reply with quote

A ješte co se týče navigování k bodu-když máš bod aktivní, tak na obrazovce mapy v navigačním kríži ti mimo oranžové šipky, která ukazuje smer pohybu po mape (i vzhledem na svetové strany), se zobrazí i zelený trojuhelník, který zobrazuje smer k danénu bodu => oražová šipka, by mela ukazovat na nej.
Ten samej trojuhelník je i v obrazovce kompasu, kde pri aktivním bode bližším jak 1000m vidíš i červené kolečko toho konkrétního bodu.

Last edited by Michal.K on Mon Sep 08, 2008 6:43 am; edited 1 time in total
Back to top
Michal.K

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 8:16 am    Post subject: Reply with quote

A v te obrazovce kompasu si múžeš nastavovat merítko (vzdálenost k bodu) klávesami 4 a 6 a to v rozmezí od 1000m do 5m. Myšleno je to tak, že z vetší vzdálenosti nepotrebuješ tak citlivé reakce a postupne čím blíž budeš, tak si budeš znižovat vzdálenost, až na tech 5 metru.
Taky je dobré si nastavit Priblížení k bodu, které určuje v jaké vzdálenosti od bodu se bude považovat bod za dosažený (=tolerance). Já napr. mám 10m.

Last edited by Michal.K on Mon Sep 08, 2008 6:44 am; edited 1 time in total
Back to top
Mollar

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 10:11 am    Post subject: Reply with quote

ManyP:
Funkci kompasu v TB už správně vysvětlil David.G, určuje se z pohybu GPS modulu, takže otáčení mobilu nemá vliv. Občas mi ale přijde, že i ta rychlost chůze je na správnou funkci tohoto kompasu nedostatečná. Zkoušel jsem se podívat na ten kompas v autobuse a tam je střelka stabilní (je to logicky, k určení směru (a tedy i severu) se využívá změny souřadnic, která je při rychlejším pohybu pochopitelně větší).

Co se týče bodů které vznikají u kompasu. Asi jsem to špatně vysvětlil, je to samozřejmě tak jak říkáš, je to takovy ocasek, cili "zustavaji" na miste, kde byla pred urcitou dobou tvoje poloha.

Zobrazený azimut v CMS vzhledem ke keši vyuzivam podobne jako napr. pri chuzi s mapu podle kompasu. Azimut obecne popisuje uhel o ktery se musis vychylit od smeru pohybu, abys sel k cili (otacis se po smeru hodinovych rucicek). Kdyz to popisu na ciferniku, tak na 12 je 0°, na 3 je 90°, na 6 je 180° a na 9 je 270°. Podle toho se da pomerne presne určit o to, jak se musim otocit. Priklad: Azimut ke keši je 110°. Takze abych sel ke kesi, otocim se doprava o neco vic nez pravy uhel. Prijde mi to presnejsi nez se snazit pri chuzi umistit jiz zmineny "ocasek" do primky se zelenou sipkou ukazujici na kes (waipoint).

David.G:
Taky mam nastaveny priblizeni k bodu na 10m. Jen nevim, jak udelat, aby mi mobil pri dosazeni bodu nevibroval :/ (kdyz mam zapnuty zvuky v celym telefonu (a tudiz i v Java aplikacich, ty jsou timhle nastavenim prave ovlivneny taky), tak i vibruje. Mam K750i)

Michal.K

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Co se týče vibrací, ty pokud vím, tak v TB jsou jak si ríkal vázány na zvuk, takže vypnout nejdou...

Napadá me sice hardwarový "tuning" té K750i ve stylu PAT a MATa Smile, ale lepší variantu vidím to ignorovat a zvyknou si...

Pripadne se zkusit zeptat Krucha, zda by nešlo udelat pro vibrace samostatnou položku => zvuk a vibrace by se nastavovali samostatne.

PetrX

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Abych taky přispěl svou troškou do mlýna. TB pro geocaching používám už poměrně dlouho a vždy mě dovedl k cíli. Tudíž musím pět jen chválu. Jen jsem pozoroval, že proti HandyGeocaching je méně přesný pokud jsme už hodně blízko keše a prohledávám okolí, tak to tam skáče vzdálenost sem tam, ale pokald vždy nalezen Wink.
Můj způsob hledání je jednoduchý. Přes skrýšotlaš stáhnu souřadnice keší a přenesu do mobilu. Když vyrazím tak si nechám zobrazit keše (body) na normální mapě co mám k TB (v mém případě Shocard 1:50 000) a nechám se dovést tak na 100 - 200 m. Poté se už přepnu a jedu buď pole šipky. Občas přepnu do CMS, abych zkontroloval údaje. Takto jsem našel už něco keší.

Mollar

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

David.G: Dík za info ohledně vibrací

PetrX:
Jo, takhle jsem přesně taky hledal, a mam i ten samy "problem" s poskakováním vzdálenosti - přijde mi, jako by tam existovala jakási setrvačnost pohybu Smile. Prostě jsem šel a dovedlo mě to do totálních houštin asi o 10 - 15 metrů dál.
Ještě se tě chci zeptat. Jakým způsobem získáš do mobilu souřadnice keše? Já jsem to zatim dělal tak, že jsem zkopíroval na geocaching.com ty tučný co jsou hned nahoře v infu o keši. Mám účet "basic", při premiu by se měla otevřít možnost stáhnout .gpx, tak tim by to mohlo byt Smile.

MrKev

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

na ulozeni souradnic do .gpx muzes pouzit aktualne diskutovany Poi4Tb
Back to top
caesar1987

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

Mollar wrote:

Ještě se tě chci zeptat. Jakým způsobem získáš do mobilu souřadnice keše? Já jsem to zatim dělal tak, že jsem zkopíroval na geocaching.com ty tučný co jsou hned nahoře v infu o keši. Mám účet "basic", při premiu by se měla otevřít možnost stáhnout .gpx, tak tim by to mohlo byt Smile.

Skusal si to robit cez http://www.geocaching.sk/ ?
tam je pri kazdej keske odkaz "GPX"
v tom riatku ako su Logy (3) | Pridať log | Diskusia (0)

Co sa tyka CG a presnosti, tak zatial ma TB taktiez zavidol spolu s GPS na presne miesto (+- 0 az 2 m ale to zavisi aj od nameranych suradnic, kazde gps je trosku ine)
Back to top
Mollar

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

MrKev:
dík za tip, tenhle topic jsem už četl a o stránce vím, osobně mi více vyhovuje tato utilitka:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2047
Nejen že umí umístit více waypointů do jednoho souboru (čímž se vytvoří jakási waypointová adresářová struktura), ale také si může člověk (potom co si umístí všechny keše předpokládané k vyhledání) rovnou nechat vytvořit zkalibrovanou mapu pouze oblasti kde se ony keše vyskytují. Škoda že to generuje pouze mapový podklad s ulicemi. Tim GPX mi šlo spíše o stažení přímo GPX ze stránky s infem o keši na geocaching.com

caesar1987:
Tak jsem na to kouknul a tam je nejspíše jen SR. Potřebuji spíše ČR a jednoho dne určitě i zahraničí. Zatím budu ukládat tím mým způsobem (jak jsem zmínil výše). Jinak ale dík za tip.

caesar1987

PostPosted: Sun Sep 07, 2008 11:55 pm    Post subject: Reply with quote

prepac nejak si pri tom citani neuvedomujem ze to nie je po slovensky ale po cesky Smile
Back to top
PetrX

PostPosted: Mon Sep 08, 2008 6:23 am    Post subject: Reply with quote

Mollar wrote:

Jo, takhle jsem přesně taky hledal, a mam i ten samy "problem" s poskakováním vzdálenosti - přijde mi, jako by tam existovala jakási setrvačnost pohybu Smile. Prostě jsem šel a dovedlo mě to do totálních houštin asi o 10 - 15 metrů dál.

Jak píši výše, používám na to utilitku Skrýšotlač http://cacheprinter.bubbles.sk/?action=home&lang=sk. Je velice intuitivní a na stránkách s programem je i návod. Sice tato utilitka není úplně košér s pravidly Grounspeaku, ale je to mnohem jednoduší, než si kopírovat souřadnice jedné keše za druhou. Takhle to má člověk hned a v jednom souboru Wink .
Ohledně toho poskakování to povětšinou řeším tak, že jdu tak na vzdálenost 10 - 20 m co ukazuje aplikace a pak začnu slídit po okolí jestli ji nenajdu. Pokud ne tak zkusím poodejít a znovu se vrátit a pokud ani toto nezabírá beru na pomoc zmíněný HandyGeocaching, který mě dovede skoro až nad keš (ale v rámci možností GPS samozřejmě).

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum