Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM...
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Tools
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Trpaslik

PostPosted: Fri Aug 08, 2008 7:51 am    Post subject: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

Neurobil by niekto stahovaci program na letecke mapy (aj obycajne) z www.mapy.atlas.sk?
Back to top
View user's profile Send private message
lacop

PostPosted: Fri Aug 08, 2008 12:44 pm    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

Trpaslik wrote:
Neurobil by niekto stahovaci program na letecke mapy (aj obycajne) z www.mapy.atlas.sk?

Nie som programátor, tak som si v exceli vyrobil generátor adries na sťahovanie štvorcov leteckých snímkov z atlas.sk. Je to pre najväčšie rozlíšenie, 0,58m na pixel.

Slovensko je rozdelené do štvorčekov 250x250 pixelov. Číslované sú po riadkoch a stľpcoch od severozápadu po juhovýchod. Tieto štvorčeky sú pospájané do väčších štvorcov (70x70 štvorčekov). Tie sú tiež číslované po riadkoch a stľpcoch od severozápadu po juhovýchod. Veľký štvorec má teda 17500x17500 pixelov (cca 10x10 km).

obr. od risototh z mtbiker.sk

V generátore adries zadáš čísla pre veľký štvorec a vygeneruje ti 4900 adries (70x70) pre malé štvorčeky. Z týchto adries si urobíš súbor .htm. Ten si otvoríš vo Firefoxe a pomocou jeho rozšírenia DownThemAll stiahneš. Týchto 4900 štvorčekov potom v programe Panavue Image Assembler Enterprise zoradíš do 70 riadkov a 70 stĺpcov (predtým ich treba vhodne preusporiadať - ja som použil FileRenamer) a spojíš do jedného obrázku. Takýto obrázok potom kalibrujem pre OziExplorer pomocou 3 bodov získaných z GoogleMaps programom FrontMap. Vzhľadom na to, že pre OziExplorer je obrázok veľký, zmenším ho na 75% programom OziMapConverter (prepočíta aj kalibračný .map súbor). Neskôr skúsim splodiť nejaký návod, ale dúfam, že ma nejaký programátor predbehne a urobí niečo na štýl Googleak.

GeneratorAdries - atlas.rar
 Description:

Download
 Filename:  GeneratorAdries - atlas.rar
 Filesize:  227.74 KB
 Downloaded:  62 Time(s)

Back to top
Trpaslik

PostPosted: Sat Aug 09, 2008 6:54 am    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

lacop wrote:
Týchto 4900 štvorčekov potom v programe Panavue Image Assembler Enterprise zoradíš do 70 riadkov a 70 stĺpcov (predtým ich treba vhodne preusporiadať - ja som použil FileRenamer) a spojíš do jedného obrázku.

Ako ich treba premenovat a ako pospajat? Mozes to konkretizovat? Tych 4900 obrazkov mam stiahnutych...
Back to top
lacop

PostPosted: Sat Aug 09, 2008 5:42 pm    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

Trpaslik wrote:
lacop wrote:
Týchto 4900 štvorčekov potom v programe Panavue Image Assembler Enterprise zoradíš do 70 riadkov a 70 stĺpcov (predtým ich treba vhodne preusporiadať - ja som použil FileRenamer) a spojíš do jedného obrázku.

Ako ich treba premenovat a ako pospajat? Mozes to konkretizovat? Tych 4900 obrazkov mam stiahnutych...

Admin: Asi by bolo dobré presunúť túto tému do československej sekcie.

Opakujem, je to len taký môj amatérsky postup, nie som programátor a vychádzam len z takých vedomostí, aké mám.

Teraz k veci: Premenoval som ich len kvôli tomu, že na ich spájanie používam PanaVue Image Assembler.

Stiahnuté súbory sú uložené v priečinku a sú zoradené podľa názvu. (Pozri PDF súbor v prílohe 31_10-stiahnute.rar!) V tom priečinku sú súbory zoradené podľa názvu tak, že najprv je stĺpec a potom riadok. PanaVue Image Assembler najprv napĺňa obrázky malých štvorčekov do riadkov a potom do stĺpcov.

Preusporiadanie docielim premenovaním súborov. Použijem File Renamer. Najprv pridám ku koncu mena súboru podčiarknik ( _ ) a za ním štvormiestne číslovanie poradia (0001 až 4900). Toto mi bude nahrádzať číslovanie stĺpcov. Potom už len pôvodné číslovanie stĺpcov (prvé 4 znaky mena súboru) vymažem (aj s podčiarknikom, ktorý je za nimi). Po premenovaní nechám súbory v priečinku zoradiť podľa mena. Výsledok je v prílohe 31_10 - premenovane.rar.

Teraz mám súbory pripravené na spojenie v PanaVue Image Assembler. Návod v obrázkoch je v prílohe Návod-PanavueImageAssembler.rar.

Pozor (PanavueImageAssembler)! Po pridaní obrázkov, nastavení 70 riadkov a kliknutí na DONE program začne pracovať, naoko sa nič nedeje, ale treba čakať. U mňa to je cca 80 minút (2 GB RAM a nastavených 4 GB virtuálnej RAM). Celý proces trvá u mňa cca 4 hodiny. (Najprv si to treba vyskúšať na menšom počte štvorčekov, napr. 3x3, ako to popisuje návod.)
Výsledok je však istý. Získali sme obrázok 17500x17500 pixelov. Nekomprimovaný BMP má cca 800 MB. JPG s cca 20% komprimáciou (veľmi dobrá kvalita) cca 70 MB.

Obrázok skalibrujeme pre OziExplorer pomocou programu FrontMap. Vo FrontMap máme otvorenú Google mapu a náš obrázok. Preťahovaním kalibračných bodov z Google mapy na náš obrázok si vytvoríme kalibračný MAP súbor. V neregistrovanom FrontMap sú to max 3 body, ale stačí to, výsledok je výborný.

OziExplorer však obrázky nad a okolo 300 MPixelov nechce otvoriť. Program OziMapConverter ich zmenší na 75% (prepočíta aj kalibračný .map súbor). Dobré je ich zmenšiť aj na 40%. Potom sa zase 4 také obrázky dajú spojiť dokopy a Ozi ich ešte vezme.

Tu sú linky na potrebné programy:

FileRenamer

FrontMap

OziMapConverter

PanaVue Image Assembler

PSPad

EDIT: Pre spojené mapy zahŕňajúce väčšie územie (spojených viac štvorcov s menším rozlíšením) bude možno dobré v OziExploreri pre kalibráciu zmeniť tzv. mapovú projekciu. Program FrontMap používa projekciu MERCATOR. V OziExploreri sa to dá zmeniť cez menu "súbor/skontrolovať kalibráciu mapy". Vybrať mapovú projekciu "Lambert Conformal Conic (LCC)", ktorá je pre tieto mapy presnejšia a nastaviť jej parametre podľa obrázku nižšie. Potom už len dať uložiť a prepísať pôvodný MAP súbor.

OPRAVA KALIBRÁCIE

31_10-stiahnute.rar
 Description:

Download
 Filename:  31_10-stiahnute.rar
 Filesize:  36.65 KB
 Downloaded:  19 Time(s)

31_10 - premenovane.rar
 Description:

Download
 Filename:  31_10 - premenovane.rar
 Filesize:  47.82 KB
 Downloaded:  19 Time(s)

Návod-PanavueImageAssembler.rar
 Description:

Download
 Filename:  Návod-PanavueImageAssembler.rar
 Filesize:  668.09 KB
 Downloaded:  31 Time(s)

Last edited by lacop on Sun Aug 10, 2008 5:23 pm; edited 2 times in total
Back to top
Trpaslik

PostPosted: Sat Aug 09, 2008 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Dakujem za vycerpavajuci navod. Prva mapa sa uz podarila
Wink
Admin, presun do CZ/SK sekcie...
Back to top
lacop

PostPosted: Thu Aug 21, 2008 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

Trpaslik wrote:
Dakujem za vycerpavajuci navod. Prva mapa sa uz podarila
Wink
Admin, presun do CZ/SK sekcie...

Ďalší, oveľa jednoduchší a hlavne rýchlejší a univerzálnejší spôsob výroby máp je v tejto téme.
Back to top
Trpaslik

PostPosted: Thu Aug 21, 2008 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

lacop wrote:

Ďalší, oveľa jednoduchší a hlavne rýchlejší a univerzálnejší spôsob výroby máp je v tejto téme.

Pospája to casti snimku na pixel presne?
Back to top
lacop

PostPosted: Thu Aug 21, 2008 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Trpaslik wrote:
Pospája to casti snimku na pixel presne?

Áno, pospája to na pixel presne. Akurát, keď pracuje, tak nesmieš pohnúť myšou. Keď nechceš riskovať, vytiahni ju z konektora.
Back to top
Trpaslik

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 6:42 pm    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

lacop wrote:

Nie som programátor, tak som si v exceli vyrobil generátor adries na sťahovanie štvorcov leteckých snímkov z atlas.sk. Je to pre najväčšie rozlíšenie, 0,58m na pixel.

Neurobil by si v Exceli generátor adries na stahovanie stvorcov leteckych snimkov aj pre rozlisenie o 3 stupne nizsie? Je to rozlisenie, pri ktorom je na mape mierka 0-60-120m. Malo by to byt 1.74m na pixel...

Dakujem
Back to top
lacop

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Odkedy som objavil MapGrabber, na starú metódu som sa vykašľal. Teraz si pomocou neho sťahujem mapy presne v tom rozlíšení ako píšeš. Je to dobrý kompromis medzi rozlíšením, veľkosťou územia a veľkosťou mapy v pixeloch, ktorú ešte OziExplorer berie.

Odporúčam MapGrabber aj tebe.

Pozri, ako sa niektorým ten MapGrabber zapáčil: http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t=17529

http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t=17406

ALE PRE PORIADOK urobím generátor na ten level, o ktorom píšeš. Len to pár dní potrvá, kým sa k tomu dostanem.

Ešte ma jedna vec napadla. Ak používaš OziExplorer, môžeš si do tých mapových snímkov zobraziť vrstevnice:

Tu sú vrstevnice pre celé Slovensko pre Oziexplorer vo formáte PLT (otvárajú sa v "Ovládači trás" rovnako ako trasy): http://rapidshare.com/files/130945958/VRSTEVNICE-Slovensko.plt.rar.html
Back to top
ado12345

PostPosted: Wed Aug 27, 2008 7:45 am    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

[quote="lacop"]
V generátore adries zadáš čísla pre veľký štvorec a vygeneruje ti 4900 adries (70x70) pre malé štvorčeky. Z týchto adries si urobíš súbor .htm.

Prosim ta popisal by si mi to poresnejsie ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
lacop

PostPosted: Wed Aug 27, 2008 11:15 am    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

[quote="ado12345"]
lacop wrote:

V generátore adries zadáš čísla pre veľký štvorec a vygeneruje ti 4900 adries (70x70) pre malé štvorčeky. Z týchto adries si urobíš súbor .htm.

Prosim ta popisal by si mi to poresnejsie ?

Otvoríš si excelovský súbor "GenerátorAdries - atlas.xls". V pracovnom hárku "štvorec" zadáš číslo riadku a stĺpca pre tzv. veľký štvorec, pre ktorý chceš vygenerovať adresy. Prejdeš do pracovného hárku "HTTP ADRESY - TABUĽKA". Pred sebou máš adresy, ktoré si chcel vygenerovať.

V prílohe je ukážka HTM súboru v editore PSPad, ako konkrétne vyzerá otvorený v prehliadači Mozilla Firefox a aj samotný HTM súbor.

Keď to chceš robiť jednoduchšie, použi MapGrabber - ale to sa už opakujem.

PSPad.jpg
 Description:
 Filesize:  210.55 KB
 Viewed:  20337 Time(s)

PSPad.jpg

Firefox.jpg
 Description:
 Filesize:  394.64 KB
 Viewed:  20337 Time(s)

Firefox.jpg

30-10.rar
 Description:

Download
 Filename:  30-10.rar
 Filesize:  10.88 KB
 Downloaded:  1 Time(s)

Back to top
lacop

PostPosted: Wed Aug 27, 2008 2:20 pm    Post subject: Re: Stahovac na letecke mapy z atlas.sk PROSIM... Reply with quote

Trpaslik wrote:

Neurobil by si v Exceli generátor adries na stahovanie stvorcov leteckych snimkov aj pre rozlisenie o 3 stupne nizsie? Je to rozlisenie, pri ktorom je na mape mierka 0-60-120m. Malo by to byt 1.74m na pixel...

Máš ho v prílohe (Max. zoom - 3). Urobil som aj o úroveň vyššie (Max. zoom - 2).

Daj vedieť, či je všetko O.K.

GenerátorAdriesAtlas.sk - maxZoom-3.rar
 Description:

Download
 Filename:  GenerátorAdriesAtlas.sk - maxZoom-3.rar
 Filesize:  235.14 KB
 Downloaded:  15 Time(s)

GenerátorAdriesAtlas.sk - maxZoom-2.rar
 Description:

Download
 Filename:  GenerátorAdriesAtlas.sk - maxZoom-2.rar
 Filesize:  229.82 KB
 Downloaded:  14 Time(s)

Back to top
Trpaslik

PostPosted: Wed Aug 27, 2008 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Dakujem za generatory adries. Zajtra ich byskusam ...
Skusil som aj MapGrabber, ide OK, len nechce snimat viac ako 20x20 screenov. Stale vyhodi hlasku "Fatal Error" alebo ze nema dost pamate. Ukladanie obrazkov mam na 10x10 screenov.
S tymi generatormi je to pomalsie, no urobia sa presne stvorce mapy, takze sa mi mapy nebudu zbytocne prekryvat (ak chcem pokryt vacsie uzemie)...
Back to top
ado12345

PostPosted: Thu Aug 28, 2008 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

ale ako mam spravit z generatora map subor .htm ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Tools All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum