Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Výroba TrekBuddy atlasu ze souboru pro Ozi
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
RoKro

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 7:12 am    Post subject: Výroba TrekBuddy atlasu ze souboru pro Ozi Reply with quote

Možná to někomu pomůže - popíši postup, jak jsem zpracovával mapy ČR 1:10000. Obdobně lze postupovat i v ostatních případech.
Z RapidShare jsem stáhl soubory v komprimovaném tvaru RAR a rozbalil je.
Každý RAR archiv obsahoval data pro jeden mapový čtverec, dvojici souborů *.OZF3 a *.MAP.

Pak jsem provedl dva kroky:
1) Převod Oziho souborů na obrázky
2) Vytvoření atlasu z obrázků

ad 1)
Prográmkem OZF2IMG.EXE jsem převedl soubory *.OZF3 na *.PNG. Program OZF2IMG.EXE pracuje jen z příkazového řádku
(Start->Spustit->cmd) a jeho použití je jednoduché, až primitivní, není třeba se bát. Pro jednoduchost lze tento program
nahrát do adresáře, ve kterém jsou i mapové soubory. Z dvojice mapových souborů nazvaných například mapa1.ozf3 a mapa1.map se příkazem
"OZF2IMG.EXE -imapa1.map"
vytvoří soubor obrázku mapa1.png. Pozor, programu OZF2IMG.EXE se podstrkává soubor *.MAP a ne *.OZF3.
K sobě patřící soubory *.OZF3 a *.MAP nemusí mít nutně stejný název před tečkou, mohou se jmenovat úplně jinak. Ale soubor
*.MAP v sobě nese informaci, k jakému souboru *.OZF3 (nebo i k jinému typu souboru) patří.
Tento výše popsaný převod se nemusí provádět pouze pro jeden soubor, prográmku OZF2IMG.EXE lze podstrčit i název adresáře. Pak se provede převod pro všechny *.MAP soubory v takovém adresáři obsažené.

ad 2)
Pro vytvoření atlasu jsem použil jiný šikovný prográmek - TBMAPPER.EXE. Ten neumí zpracovávat přímo *.OZF3 soubory, proto
jsem dělal v předchozím kroku ten převod na *.PNG.
Ještě je třeba provést jednu úpravu - soubory *.MAP, které odkazují kalibrační údaje k mapám, stále ukazují na soubory
*.OZF3. Musí se přesměrovat na ty nově vytvořené *.PNG. Soubor *.MAP se otevře v notepadu (poznámkový blok, nebo v jiném
editoru prostých textů), v několik řádků odshora obsaženém názvu souvisejícího souboru *.OZF3 se přepíše ta přípona "OZF3" na "PNG", a soubor se uloží a zavře (někdy je tam ten *.OZF3 soubor uveden jen názvem, někdy s plnou cestou, tu může být případně nutné také aktualizovat, nebo smazat, a to dokonce možná už před krokem 1). Možná to jde celé udělat i nějak hromadně, ale nejsem programátor, a než vymýšlet nějakou dávku, tak jsem to v těch několika souborech pro mapy svého okolí přepsal otrocky ručně. Smile
V programu TBMAPPER.EXE (ten už je pro wokna) jsem otevřel všechny požadované *.MAP soubory. Jde to hromadně, dá se jich
označit víc. A dají se také přidávat další soubory (dootvírat) např. z jiného adresáře. Pokud se přípravné kroky povedly,
měly by se načtené mapové soubory graficky zobrazit (to jako že by měla být vidět nějaká mapa). A volbou pro export do
TrekBuddy se to všechno vyexportuje do toho správného tvaru. V TBMAPPERu se dá připravit (a exportem pak samozřejmě vytvořit) více vrstev, lze je pojmenovávat. Při exportu doporučuji volit 8mi bitový formát PNG, aspoň mně vycházely atlasy menší, než při použití JPG. U JPG by se asi musela hodně snížit kvalita komprimace. Tím by se dalo dosáhnout i menších datových velikostí, než při použití PNG, ale díky ztrátovosti JPG komprese by už mapy zvlášť na displeji nemusely být tak jasné a čitelné.
Pokud bych chtěl místo atlasu vytvořit jednolitou mapu, myslím, že bych napřed musel v nějakém extra kroku pospojovat *.PNG
obrázky do jednoho a nejspíš pro jeden velký *.PNG soubor vytvořit i nový kalibrační *.MAP soubor. Ale to jsem
nezkoušel, nevidím důvod.
Možná existují i efektivnější, nebo komfortnější postupy, tenhle funguje bez použití programu OziExplorer. Zkoušel jsem napřed jeho trial i shareware verze, ale nedostal jsem se kvůli jejich (nebo svým Smile ) omezením ke kýženému cíli. Ke svému výše popsanému postupu jsem se dostal zkoušením a metodou pokus/omyl za vydatného pročítání tohoto fóra a skládáním střípků
posbíraných informací. Možná tu jsou někde popsané stejné nebo lepší a kompletněji popsané postupy, a já jen neumím hledat -
pak se omlouvám všem, které čtení mého výplodu zdrželo. Jestli jsem ale pomohl aspoň jednomu člověku, pak to stálo za to.
Pokud jsem se dopustil nějaké chyby a postup nefunguje, napište mi to sem, zkusím opravit, psal jsem zpaměti na jiném pc a neměl možnost si popisované kroky průběžně ověřovat.

Na závěr moc děkuji všem autorům za jejich práci na TB a souvisejících utilitách a ui profilech a vůbec všem, kteří tu výsledy své práce poskytují ostatním.
Back to top
View user's profile Send private message
Scorpio

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Ahoj když už sis s tím dal takovou práci nemohl bys tu výslednou mapu poskytnout prosím děkuju.
Back to top
RoKro

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Tak můžu ji sem zkusit nahrát. Otázka je, jestli někomu k něčemu bude. Ta mapa ČR 1:10000 na rapidsharu se skládá z více než tisíce dílků a má dost přes 10GB. Mám staženou asi jen půlku dílků. A pro sebe jsem si z toho udělal jako pokus zatím atlas z devíti dílků kolem Berouna. Mám v plánu ještě nějaké dílky dostahovat, abych to měl dejme tomu od Prahy k Rokycanům z východu na západ a od Kladna k Příbrami ze severu na jih. To je zatím má představa a moje potřeby. Možná bych to pojal jako třívrstvý atlas, hodila by se nad tím vrstva 50k a jedna hrubá přehledová celá ČR. Uvidím, jak to bude velký, nemám moc rychlý upload, když to půjde, někam to prásknu a zveřejním. Ale ta mapa 10k by pro celou repubiku byla nesmyslně obrovská. Myslím si, že by si spíš každý udělal vlastní mapu pro oblast, jakou potřebuje.
Back to top
RoKro

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Zkusil jsem nahrát okolí Berouna na eDisk, nevím, jak dlouho to tam bude, nic tam neplatím, takže to asi do 30 dnů zmizí.
Atlas_10k.rar
Back to top
jiri.tusla

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

RoKro wrote:
Zkusil jsem nahrát okolí Berouna na eDisk, nevím, jak dlouho to tam bude, nic tam neplatím, takže to asi do 30 dnů zmizí.
Atlas_10k.rar

Dobrý to je.
Kde je na Rapidu ten "originál"?

RoKro

PostPosted: Tue Jun 24, 2008 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

http://gpsmaps.ic.cz/_private/mapy_TB.htm

v sekci pro Oziexplorer první záznam v tabulce s tím trojodkazem.

Bohužel se mi nedaří vyrobit atlas z větší plochy, TBMapper načte jen určitý množství dat, cca 10 kousků z té mapy 1:10000, a pak hlásí chyby Sad

A ruční sehrání z více atlasů se mi nedaří, někde dělám něco špatně a TrekBuddy to nežere Sad
Back to top
jiri.tusla

PostPosted: Wed Jun 25, 2008 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Díky.

OZF2IMG je ponovu DeMapper.
Tady http://www.terraperfecta.com/demapper.php
Je to wokenní aplikace, naštěstí ve wine běží dobře. A požere více map najednou.

Profa

PostPosted: Mon Jul 07, 2008 8:16 am    Post subject: Atlas ČR Reply with quote

Ahojte, díky za supr návod, škoda, že jsem ho neměl, když jsem strávil několik dnů tím, že jsem vyráběl z těch 10000 vrstvu atlasu. Stažené mám všechny dílky, atlas zatím mám 5tivrstvý-použil jsem původní 2vrstvý, na který je tu kdesi link, k němu jsem přidal autoatlas ČR (nicmoc), cykloatlas ČR poskládaný z dílčích map, link na ně tu taky někde je a k tomu jsem přidal poslední vrstvu z těch 10000dílků, ale zatím mám pouze Moravu a celek má kolem 3,5GB. Čechy zatím nepotřebuji, ale byla by frajeřina to mít všechno v jednom - počítám ale, že už by to nevešlo do 8GB, což je moje paměťovka v mobilu. Takže teď s jedním atlasem není problém auto i cyklonavigace plus geocaching. Semtam to kombinuju ještě s mapou z googleaku, když potřebuju něco speciálního.
jiri.tusla

PostPosted: Thu Jul 10, 2008 8:42 am    Post subject: Atlas CR 1:10k komplet Reply with quote

Postahoval jsem mapu z Rapidu, rozbalil, prohnal demapperem a posléze jednoduchým skriptem, který z toho udělal jeden velikej tarovanej atlas.

Má to 6.5GB. Zatím to nikam hrnout nebudu, protože jsem to ještě neotestoval. K tomu se chystám během víkendu.
Na kouskách, které jsem si udělal dřív se už začíná projevovat nepřesnost GPS.
Občas jsem procházel domem či po vodě. Very Happy Škoda, že jenom na té mapě. Sad

jiri.tusla

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 8:56 am    Post subject: Re: Atlas CR 1:10k komplet Reply with quote

jiri.tusla wrote:
Postahoval jsem mapu z Rapidu, rozbalil, prohnal demapperem a posléze jednoduchým skriptem, který z toho udělal jeden velikej tarovanej atlas.

Má to 6.5GB. Zatím to nikam hrnout nebudu, protože jsem to ještě neotestoval. K tomu se chystám během víkendu.
Na kouskách, které jsem si udělal dřív se už začíná projevovat nepřesnost GPS.
Občas jsem procházel domem či po vodě. Very Happy Škoda, že jenom na té mapě. Sad

Takže teda.
Celý to TB neschroupne. Je to prostě moc.

Kruch: Jaké jsou limity pro atlas a mapy v něm?
Až je budu znát dá se to udělat po částech - kraje a taky kus aplikace, která nakreslí tu přehledovou mapu, kde si jeden nakliká co chce zahrnout a dostane kompilaci během chvilinky.

kruch
Site Admin

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Jde jenom o pamet... Dneska zkusim ten tvuj mega atlas index...
Back to top
jiri.tusla

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 11:31 am    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:
Jde jenom o pamet... Dneska zkusim ten tvuj mega atlas index...

Hele čéče, možná jsou tam blbě udělaný samotný mapy a proto to blbne. Zdá se, že ten imagemagick na RHEL 5 má nějakou vadu, protože ani samotná mapa nechodí dobře.
Takže to pouštím na jiném stroji s jinou verzí imagemagicku a budem vidět.

Ozvu se, až to bude znovu a pořádně.

kruch
Site Admin

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Mas spatne kalibracni file pro mapu 13-21 - na konci chybi velikost v pixelech (IWH).
Back to top
jiri.tusla

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:
Mas spatne kalibracni file pro mapu 13-21 - na konci chybi velikost v pixelech (IWH).

Díky.
Co všechno TB potřebuje v kalibračním souboru?
Když to prozradíš, dá se udělat automatická kontrola.
Přece jenom těch map je 1213.
Dík.

kruch
Site Admin

PostPosted: Fri Jul 11, 2008 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

Vsechny ostatni jsou OK; snad jenom pro lepsi rychost nacitani se muzou vyhazet "prazdny" radky PointXX.... A Ozi takovy "zminimalizovany" .map soubory zvladne, kdyby nahodou...

Sam jeste udelam pro velky atlasy drobnou optimalizaci nacitani Wink
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum