Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.
Trekbuddy is on Github now

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
trekbuddy & mapa v systeme JTSK (Lesne cesty SK)
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Palo TT

PostPosted: Sat Mar 22, 2008 9:22 am    Post subject: trekbuddy & mapa v systeme JTSK (Lesne cesty SK) Reply with quote

Pre mapu lesnych ciest http://wags.nlcsk.org/LC/Default.aspx , co je asi bezkonkurencna spicka v presnosti zakresleni lesnych ciest v SK som
pripravil postup, ako ich dostat do Oziho. Ak mate zaujem:
http://gps.awardspace.info/ -> sekcia Rôzne
Nejaka diskusia k teme tu: http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t=15348

Je to kalibrovane ako WGS84 / lat/lon a vysledok v presnosti je slusny.
A kedze som sa prednedavnom stal stastnym majitelom Nokia 6300 Smile
, rad by som mapy pozival aj v mobile. Otazka je ako to urobit co nejlepsie.

Pre najpodrobnejsiu mierku:
Mapa ma dlazdice 512px x 512px (Kazda dlazdica ma zname suradnice v "JTSK gride"), rozlisenie 6.6m/px

V OZIm su mapy vytvorene spojenim 3x4 dlazdic - nie je to problem, lebo sa da vytvorit index map a tak velkost jednej mapy 3x4 dlazdice bol optimalizovany pre tlac na A4.
Spatne rozbitie mapy cez TB cutter na dlazdice 512x512 funguje v TB bez problemov. V TB by bolo ale vhodnejsie pouzivat vacsie mapy + dorobit presahy jednotlivych map, ktore v OZIm nemam spravene.

Kolko kalibracnych bodov v map subore je shopna efektivne vyuzit aplikacia TB? Ozi ma obmedzenie na 30.
Napr. ak zoberieme, ze by dostatocna presnost kalibracie bola jeden kalibracny bod na 4 dlazdice, dali by sa pri 30 bodoch v subore vytvarat mapy so 120 dlazdicami (napr. 10x12) = plocha 33Kmx40Km.

Existuje aj iny sposob ako mapy v JTSK zobrazit v Trekbuddy?
napr. kalibrovat na JTSK. Tam by teoreticky stacili len dva body na cele SK, len by vznikol problem prevodu WGS84 z GPS modulu na JTSK, ale to sa tiez da riesit celkom presne = Hrdinove transformacne rovnice - http://www.geospeleos.com/Mapovani/WGS84toSJTSK/WGS84toSJTSK.htm
Back to top
View user's profile Send private message
kruch
Site Admin

PostPosted: Sat Mar 22, 2008 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

TB vyuzije jenom 4 body - ty nejbliz rohum. Proto kdyz skutecna projekce neodpovida pouzite pri kalibraci, tak to TB narozdil od Oziho nezvladne. Asi to funguje blbe s velkyma mapama, co?

Napada me ze pokud by se mapy kalibrovaly s projekci Transverse Mercator (nebo UTM), mohlo by to dopadnout lip. Kdyz to nepomuze, mohl bych pridat Krovakovu projekci do TB, rucne by potom editovala v .map souboru...
Shift souradnic mezi WGS84 a SJTSK se vyresi jenom pridanim definice SJTSK datumu do datums.txt.

EDIT: Nasel jsem http://sas2.elte.hu/tg/krovak_kl_en.htm, kde naznacujou moznost pouzit "pribuznou" projekci, ktera v Ozim je... jak to funguje nevim, nezkousel jsem...
Back to top
teto

PostPosted: Sun Mar 23, 2008 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Shocked skvele mapy... vedel by to niekto spracovat do trekbuddyho a uploadnut niekam na server? velka vdaka Wink
Back to top
Palo TT

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 10:38 am    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:

EDIT: Nasel jsem http://sas2.elte.hu/tg/krovak_kl_en.htm, kde naznacujou moznost pouzit "pribuznou" projekci, ktera v Ozim je... jak to funguje nevim, nezkousel jsem...

Skusal to niekto nastavit v OZIm?
Ja som dopadol takto:
Doplnil som datum JTSK - do subor datums.dat som dal riadok S-JTSK,3,589,-76,-480 a vyskusal som mapu kalibrovat v projekcii Lambert Conformal Conic s parametrami, ktore su uvedene v linku.
pri kalibracii su ale pozadovane kalibracne body v LON/LAT alebo UTM.
Cakal som, ze sa budu zadavat priamo suradnice JTSK. Takze dalej neviem co s tym Sad Nejaky typ? Vdaka.
Back to top
Palo TT

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 10:54 am    Post subject: Reply with quote

Dalej som este experimentoval s projekciami a redukciou kalibracnych bodov. Dopadlo to takto:

Vybral som jednu mapu (3x4 dlazdice), ku ktorej som mal GPS data (trasa), pri ktorych som vedel posudit spravnost ich zakreslenia.

Povodna mapa bola kalibrovana pomocou 8 kalibracnych bodov ako WGS84/ lon/lat - kalibracia presna.

1. datum WGS84 / lon/lat
zredukoval som kalibracne body na dva - mapa nepouzitelna, trasa zakreslena velmi nepresne

2. datum WGS84 / projekcia Lambert Conformal Conic (LCC) s parametrami podla spominanneho linku.

definicia projekcie v map subore:
WGS 84,WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Map Projection,Lambert Conformal Conic,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Projection Setup, 59.834920000, 24.833333333,,,, 47.605000000, 49.225000000,,,

Nechal som len 2kalibracne body zadane vo LON/LAT (WGS84) a vysledok je velmi presna kalibracia. Trasa zakreslena velmi presne.
Takuto mapu som pomocou TBcutter dal do TB.
Ak som porovnaval suradnice zobrazovane na mape v TB vs. OZI, tak sa zhodovali velmi presne a zda sa, ze toto je ta spravna cesta.
Lenze TB v menu Info -> Technical vypisuje projekciu UTM{33U,15.0,0.0,0.9996,500000.0,0.0}
Ako je to s podporou LCC v TB?

Tiez by ma zaujmalo, ktore data(riadky) s map suboru TB vlastne vyuziva a su potrebne.

A vseobecne mate niekto skusenosti s JTSK mapami v TB?

Vdaka.
Back to top
onovy

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Toto je moje sablona, kterou pouzivam v mapy.cz downloaderu. Vsechny #JMENO# se prepisuji. Zjistil sem ale, ze TB pouziva pouze kalibraci teto casti:
MMPXY,1,0,0
MMPXY,2,#WIDTH#,0
MMPXY,3,0,#HEIGHT#
MMPXY,4,#WIDTH#,#HEIGHT#
MMPLL,1, #LL1_E#, #LL1_N#
MMPLL,2, #LL2_E#, #LL2_N#
MMPLL,3, #LL3_E#, #LL3_N#
MMPLL,4, #LL4_E#, #LL4_N#
IWH,Map Image Width/Height,#WIDTH#,#HEIGHT#

mapTemplate "OziExplorer Map Data File Version 2.2
#NAME#
#FILE#
1 ,Map Code,
WGS 84,, 0.0000, 0.0000, WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 0, 0, in, deg, #LL1_NS_D#, #LL1_NS_M#, #LL1_NS#, #LL1_WE_D#, #LL1_WE_M# ,#LL1_WE#, grid, , , ,S
Point02,xy, #WIDTH#, 0, in, deg, #LL2_NS_D#, #LL2_NS_M#, #LL2_NS#, #LL2_WE_D#, #LL2_WE_M# ,#LL2_WE#, grid, , , ,S
Point03,xy, 0, #HEIGHT#, in, deg, #LL3_NS_D#, #LL3_NS_M#, #LL3_NS#, #LL3_WE_D#, #LL3_WE_M# ,#LL3_WE#, grid, , , ,S
Point04,xy, #WIDTH#, #HEIGHT#, in, deg, #LL4_NS_D#, #LL4_NS_M#, #LL4_NS#, #LL4_WE_D#, #LL4_WE_M# ,#LL4_WE#, grid, , , ,S
Point05,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point06,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point07,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point08,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point09,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point10,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point11,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point12,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point13,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point14,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point15,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point16,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point17,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point18,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point19,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point20,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point21,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point22,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point23,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point24,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point25,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point26,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point27,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point28,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point29,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Point30,xy, , ,in, deg, , ,S, , ,E, grid, , , ,S
Projection Setup, 0.000000000, 15.000000000, 0.9996, 3500000.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,0,0
MMPXY,2,#WIDTH#,0
MMPXY,3,0,#HEIGHT#
MMPXY,4,#WIDTH#,#HEIGHT#
MMPLL,1, #LL1_E#, #LL1_N#
MMPLL,2, #LL2_E#, #LL2_N#
MMPLL,3, #LL3_E#, #LL3_N#
MMPLL,4, #LL4_E#, #LL4_N#
MM1B,2.000050
IWH,Map Image Width/Height,#WIDTH#,#HEIGHT#
";
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Palo TT wrote:
Ak som porovnaval suradnice zobrazovane na mape v TB vs. OZI, tak sa zhodovali velmi presne a zda sa, ze toto je ta spravna cesta.

Vazne? Je to lepsi nez s projekci Lat/Lon?

Palo TT wrote:
Lenze TB v menu Info -> Technical vypisuje projekciu UTM{33U,15.0,0.0,0.9996,500000.0,0.0}

Pridam do dalsi verze.
Back to top
Palo TT

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:

Kalibracne body boli len dva, ale ked TB vyuziva aj MMPLL riadky (boli 4), to mohlo dopomoct k presnosti a mylnym zaverom.
Pri 3-4 bodoch bol dost presny aj LON/LAT. Ako je to s tymi riadkami map suboru - co pouziva TB?

kruch wrote:

Pridam do dalsi verze.

To by bolo dobre. LCC vyzera dost vhodne pre JTSK. Taketo riesenie by umoznilo rovnake (a presne) JTSK mapy pre OZIho aj TB.
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Thu Mar 27, 2008 9:32 am    Post subject: Reply with quote

Palo TT wrote:
kruch wrote:

Kalibracne body boli len dva, ale ked TB vyuziva aj MMPLL riadky (boli 4), to mohlo dopomoct k presnosti a mylnym zaverom.
Pri 3-4 bodoch bol dost presny aj LON/LAT. Ako je to s tymi riadkami map suboru - co pouziva TB?

Jo, ale Ozi vypocita MMPLL z kalibranich bodu podle projekce, takze jestli jsi zadal jenom 2 kalibracni body a pritom to sedi, je pouziti LCC "trik" jako pracovat s S-JTSK mapama, coz je skvely si myslim, protoze muzete pospajat vic dlazdic do vetsi mapy aniz byste vycerpali maximalni pocet kalibracnich bod co Ozi podporuje...
Back to top
Palo TT

PostPosted: Thu Mar 27, 2008 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:

Jo, ale Ozi vypocita MMPLL z kalibranich bodu podle projekce, takze jestli jsi zadal jenom 2 kalibracni body a pritom to sedi, je pouziti LCC "trik" jako pracovat s S-JTSK mapama, coz je skvely si myslim, protoze muzete pospajat vic dlazdic do vetsi mapy aniz byste vycerpali maximalni pocet kalibracnich bod co Ozi podporuje...

Ozi je jasny, LCC "trik" funguje. Ale ja som mal na mysli TB. TB zatial LCC nepodporuje. Ale ked som nahral do TB mapu v LCC z Oziho s 2 kalibracnymi bodmi, vyzerala presna aj ked TB vypisal projekciu UTM{33U,15.0,0.0,0.9996,500000.0,0.0} .
Takze presna bola preto, lebo TB pouzil aj MMPLL body? Cize mal 4(resp. 6) kalibracnych bodov namiesto 2?
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Thu Mar 27, 2008 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Aha. Jo, diky 4 pouzitym bodum v TB se na maly urcita odlisnost projekci (LCC a Transverse Mercator jsou trochu pribuzne) "ztrati"...
Ale ocekavam ze cim dal od kalibracnich bodu v mape (v TrekBuddy) clovek bude, a jeste cim vetsi mapa, tim bude chyba vetsi.
Back to top
jovanardi

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

Sorry ze sa miesam ale tiez by som rad podporil myslienku nejako implementovat JTSK do TB. Ako geodet pracujem totiz hlavne s tymto systemom. Inak aj bez toho je TB best.
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 8:23 am    Post subject: Reply with quote

Tady to je... zkousel jsem to s mapou SK-JZ (link na ni byl na mtbiker.sk; mimochodem v .map souboru chybely MMPLL), a priporovnani s Ozim to sedi na pixel stejne Smile

Skoda ze tahle aproximace pomoci LCC dava v Cesku (http://sas2.elte.hu/tg/krovakpaper_en.htm) vetsi chybu nez Slovensku, a ze v nastavenich projekce v Ozi nejde zadat false easting, protoze jsem si vsimnul ze v popisu aproximace pro Slovensko se udava false easting 4.7 m. Ale da se to rucne dopsat do .map souboru.

Mam otazku - jaky je duvod pouziti WGS84 datumu u te ukazkove mapy? Pochopil jsem vasi situaci tak, ze nekde mate moznost stahnout mapy u kterych znate souradnice rohu v S-JTSK, tak jsem myslel ze tohle datum pouzijete i pri kalibraci... ?

Mejte se.

trekbuddy.jad
 Description:

Download
 Filename:  trekbuddy.jad
 Filesize:  4.37 KB
 Downloaded:  7 Time(s)

trekbuddy.jar
 Description:

Download
 Filename:  trekbuddy.jar
 Filesize:  233.49 KB
 Downloaded:  11 Time(s)

Back to top
Palo TT

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

kruch wrote:

Mam otazku - jaky je duvod pouziti WGS84 datumu u te ukazkove mapy? Pochopil jsem vasi situaci tak, ze nekde mate moznost stahnout mapy u kterych znate souradnice rohu v S-JTSK, tak jsem myslel ze tohle datum pouzijete i pri kalibraci... ?
Mejte se.

Ako som spominal uz nejakom prispevku vyssie,
dovod je ten, ze neviem ako to do OZIho zadat, ci je to vobec mozne. Lebo pri kalibracii aj ked je zvolene LCC (alebo ked si dodefinujem datum S-JTSK), tak kalibracne body sa daju zadat len ako minuty,stupne alebo UTM Sad

Zatial som sa nedostal k testovaniu horeuvedenej upravenej verzie, v kazdom pripade vdaka.
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 8:33 am    Post subject: Reply with quote

Aha tohle je problem, sorry...
No kdyz to bude fungovat jak to delate ted, tak to je vlastne fuk...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum