Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Jak przyspieszyc przewijanie po mapie?

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Matt123

PostPosted: Fri Sep 28, 2007 12:05 pm    Post subject: Jak przyspieszyc przewijanie po mapie? Reply with quote

Wgrałem na próbę trekbuddy do blackbery 8100 pearl no i fatalnie użytkuje się ten program. W porównaniu do wbudowanego systemu (maps tele atlas) w trekbuddy kuleje przede wszystkim możliwość szybkiego przewijania i oddalania/przybliżania. Albo czegoś nie wiem, albo nie ma takiej opcji.

Czytałem różne info, przeglądałem konfigurację i nie mogę znaleźć takiej funkcji.

Skala zapisanej mapy zmienia się w zależności od tego co ściągnę z http://www.awokenmind.de/trekbuddy/gm2tb - ale nadal nie mam pojęcia jak przyspieszyć przewijanie po mapie?!

Użyteczność dla mnie w tej chwili jest równa zero, bo nie będę przewijał mapy w telefonie przez 20 minut aby znaleźć jakiś punkt w mieście.

Zapisane waypointy z http://www.awokenmind.de/trekbuddy/gm2t (w formacie GPX)- nie wiem jak je wyeksportować do telefonu.

Będę wdzięczny za informacje.

PS. Chwilowo nie mam odbiornika GPS - chcę po prostu mieć taką mapę jak firmowa blackberry - ale dokładniejszą (I OFFLINE).
Back to top
View user's profile Send private message
Ranger

PostPosted: Fri Sep 28, 2007 4:59 pm    Post subject: Reply with quote

Witaj Matt123,
Niewiele mogę powiedzieć nt. tych urządzeń i jakiejś optymalizacji.
Próbujesz wersję TB_0964 ?
Co do przewijania - nie jest konieczne. Uruchom nawigację do punktu lub po trasie i wybierz opcję GoTo.
Plik gpx z punktami należy skopiować do folderu wpts, o ile taki utworzyłeś.
Back to top
Matt123

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 6:48 am    Post subject: Reply with quote

Witaj Ranger,

Na razie użyłem wersji http://www.trekbuddy.net/forum/releases/0.9.63/index.html

0.9.63

Przydałby się jakiś porządny opis konfiguracji i funkcji - bo podwieszone tematy na forum jak dla mnie to strasznie mało.

Znów dla porównania- we wbudowanym systemie tele maps natychmiast po wejściu do głównego menu (jedno kliknięcie na przycisk menu) ma się wybór: GO TO i ZOOM. A także DIRECTIONS - czyli wybieramy dwa punkty - program opisuje trasę, odległości, czas itp.

Jeśli się da proszę o wprowadzenie takich funkcji w głównym menu programu trekbuddy. Najlepiej żeby zoom był pod "kulką" nawigacyjną.

Program fajny, ale funkcjonalność chwilowo maleńka.

I nie piszę tego złośliwie, bo używałem już różnych programów w różnych środowiskach. Dobre charakteryzują się tym, że nie trzeba do nich żadnego opisu - aby standardowa funkcjonalność wystarczała do pracy (np. skype, gadu-gadu, ms-office czy też the bat).

Może następna wersja będzie łatwiejsza w obsłudze Rolling Eyes

EDIT:

Udało mi się wyeksportować waypointy z WWW - nadal zoom jest niemożliwy do zrobienia i scrool nie chodzi jak trzeba, ale pewien postęp jest

Wink

Tak więc ponawiam pytania:

Czy da się jakoś przyspieszyć przewijanie po mapie?

Czy da się jakoś "w locie" przybliżać i oddalać mapę?
Back to top
Ranger

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 10:44 am    Post subject: Reply with quote

No cóz, jestes chyba pierwszym polskim uzytkownikiem TB na urzadzeniach BB Smile
Jakis rok temu bylem nim równiez dla telefonów SE, wiec napisalem instrukcje uzytkownika i umiescilem ja na forum. Pisze o tym, bo nie majac dostepu do Twojego urzadzenia niewiele wiecej moge zrobic.
To po pierwsze.
Po drugie, funkcje o których piszesz, sa dostepne w obecnej wersji programu.
Pod klawiszem "1" masz funkcje nawigacji, takie jak wybór punktów oraz tras do nawigacji (lub mozliwosc ich wprowadzania z mapy czy z klawiatury). Wtedy na pasku informacji OSD zobaczysz kierunki, azymuty, odleglosci itd.
Po trzecie, ostatnia wersja 0964 ma wiele usprawnien dla urzadzen BB, szkoda wiec marnowac czasu na próby z wersja poprzednia.
Jezeli j.angielski nie jest Ci obcy, to przeczytaj informacje z wiki.trekbuddy.net i poszperaj w angielskiej czesci forum, dopóki sam czegos nie napiszesz w polskiej sekcji trudno bedzie cos znalezc na temat BB.
A wracajac do tematu - mam nadzieje, ze mape pociales TB Cutter'em odpowiednio do wielkosci ekranu.
Back to top
Matt123

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 11:09 am    Post subject: Reply with quote

Co do nowej wersji to dopiero znalazłem ją, bo linku brakuje na stronie głównej forum.

Niewiele to jednak zmienia. Trochę inne menu, działanie identyczne.

Ergonomia dalej fatalna.

Nie ciąłem mapy jeszcze, nie wiedziałem że taka komplikacja jest potrzebna. Jedna z pierwszych map nie cięta niczym dała się normalnie czytać - tylko to #@##%$# przewijanie i brak zoomu Shocked

Jakieś dane kalibracyjne... Ech...

Za dużo roboty panowie. To odstrasza.

No cóż poczytam i pomęczę może coś wyjdzie w końcu.

Rozumiem, że to ma być program tylko dla geeków Shocked Laughing
Back to top
Ranger

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Niekoniecznie Very Happy
Ale raczej nie dla tych co wolą marudzić, przynajmniej na tym etapie rozwoju. No to już wiesz dlaczego się nedznie przewija, skoro nie poszatkowałeś sobie mapy. Zoom-u też się raczej nie spodziewaj, póki co są bitmapy a nie wektory i warto mieć kilka warstw w atlasie o różnych skalach, to i zoom staje się niepotrzebny; zamiast tego przełączanie warstw Smile
W sumie to nie wiem po co się tak męczysz z tą mizerną aplikacją, czyżby Twoim mapkom wektorowym z tele maps czegoś brakowało ?

Zoom.png
 Description:
 Filesize:  90.04 KB
 Viewed:  11722 Time(s)

Zoom.png

Back to top
Matt123

PostPosted: Tue Oct 02, 2007 7:59 am    Post subject: Reply with quote

Wiesz, tamtej aplikacji nic nie brakuje - ale jak pisałem szukam po prostu alternatywy ... offline (bo jednak tamta aplikacja ciągnie dane z sieci). W sumie moja opinia pokrywa się z tą na forum Blackberry.com - gdzie gość napisał, że nadal czeka na aplikację w rodzaju TOM TOM'a na BB, bo trekbuddy to po prostu za dużo zachodu.

W każdym razie dzięki za pomoc.

Poszatkuję i zobaczę czy to coś zmieni.

Ja żadnego związku z szybkością przewijania, a poszatkowaniem nie widzę. Nawet spore pliki graficzne w tym sprzęcie szybko da się powiększać, przesuwać itp.

Notabene do linuxa też nie miałem cierpliwości i wywaliłem go z dysku Twisted Evil
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Oct 02, 2007 9:59 am    Post subject: Reply with quote

To już dyskusja na wysokim poziomie ogólności, tutaj raczej zajmujemy się konkretnymi problemami Smile
Co z tego, że TT świetnie obsługuje mapy drogowe, skoro polskich map turystycznych do niego nie uświadczysz. Nawet do stricte turystycznego, specjalizowanego sprzętu jakim jest garminowski, polskie mapy topo robią sobie użytkownicy.
TB jest przeznaczony do nawigacji turystycznej, łatwo to odróżnić, jest kompas. A pasujących turystycznych map elektronicznych jest na naszym rynku tyle, ile jest.
Kolejna sprawa, to technologia. Java jest taka, jak każdy widzi. TB ma z założenia działać na tej platformie, bo są masowo dostępne urządzenia, które niczego innego nie mają. Powszechność urządzeń BB też jest jaka jest, TB, przynajmniej na razie, nie jest aplikacją napisaną specjalnie dla tej platformy. Skutkiem czego jakość działania jest silnie zależna od jakości kompilacji Javy dla BB.
Natomiast co do intuicyjności, łatwości obsługi, jakości dokumentacji.
Aplikację pisze jeden człowiek, dość dużo przybywa funkcji, są wersje dla różnych platform. Siłą rzeczy autorowi już czasu nie staje, by te istotne elementy ciągnąć, więc robią to, lub nie, użytkownicy.
Pewnie po dojściu do wersji 1.0 przyjdzie czas na gruntowną optymalizację. Warto też pamiętać, że póki co, mówimy o darmowym programie, a prezentujesz oczekiwania jak w stosunku do aplikacji komercyjnej. Może rzeczywiście to jest jakieś rozwiązanie, by dostarczać niezbedny do użytku komplet nawigacyjny TB odpłatnie.
Back to top
kruch
Site Admin

PostPosted: Tue Oct 02, 2007 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ranger popsal rozdil mezi auto- a turistickou navigaci.

Pokud jde o ergonomii, kritika je vítána Smile. Nemam BB s qwerty klavesnicí a trackballem. Zatim ale nikdo nijak zasadne kriticky nekomentoval ergonomii na "beznych" telefonech...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum