Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker - moved to github.
Trekbuddy github repository

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

 FAQFAQ   SearchSearch 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Modyfikacja ustawien odbiornikow GPS

 
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
WolverineJoined: 20 Apr 2008
Posts: 400
Location: Gliwice, PL

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 8:59 pm    Post subject: Modyfikacja ustawien odbiornikow GPS Reply with quote

Ze strony:
http://www.qstarz.com/download.htm
ściągnąłem program, który teoretycznie pasuje tylko do Qstarza. Pasuje też do Pathfinder'a Loggera P3106 (a jutro sprawdzę czy też do innych). W zakładce setup jest to, co widzicie na zrzucie.
Parametry NMEA można modyfikować w zakresie 0 - 5.
Parametry FIX Update Rate w zakresie : 1 - 5, gdzie
1=4,2%
2=8,4%
3=12,6%
4=16,8%
5=21%

Jest jeszcze możliwość włączenia SBAS.

Dla mnie część z tych danych z ustawień NMEA to tylko skróty... nic nie mówiące. Kto podpowie i pomoże? Co np oznaczają procenty przy częstotliwości FIX'a? W instrukcji wyczytałem jedynie, że przełączenie odbiornika na 5Hz pozwoli mu odnaleźć się w bardziej ekstremalnych warunkach. Instrukcja mówi tylko o 5Hz, a tutaj mamy zakres 1 - 5. Co warto ustawić i w jakich okolicznościach się to spisze? Buka, wiem że się tym bawiłeś - co ustaliłeś? Smile

Czy włączenie SBAS cokolwiek da na terenie Polski? Jeżeli dobrze rozumiem to w Europie w systemie SBAS pracuje EGNOS, który w przyszłości stanie się częścią projektu GALILEO.??

Na jednej ze stron internetowych znalazłem info:
"System SBAS pozwala na uściślenie pozycji odbiornika za pomocą korekty która jest obliczana w stacjach badawczych rozmieszczonych na danym terenie (dla Polski - w Warszawie) a następnie przekazywana jednemu z satelitów geostacjonarnych, odpowiadających za pracę EGNOS" oraz "Można też wstawić kod wybranego satelity (PRN Code) o ile go znamy. Dla EGNOS są to PRN 120, 124, 126". Czyli włączenie funkcji SBAS powinno coś dać Smile

EDIT:
Sprawdzone z Pathfinder'em P3101. Tutaj także mamy możliwość włączenia SBAS-a. Co jednak ciekawe domyślne ustawienia parametrów NMEA są inne. GSV i GSA są ustawione na 3. Pozostałe parametry wyglądają identycznie jak w przypadku P3106.

Swojego P3106 póki co nie ruszałem Very Happy Za to nie miałem takich oporów z P3101. Włączyłem SBAS i ustawiłem częstotliwość na 5Hz. Odbiornik łapie teraz fix w odległości 3 metrów od okna (w bloku) w ciągu niecałej minuty, a w odległości 1-2 metrów ustala pozycję w ciągu 15-20 sekund. Dodam jedynie, że to wysoki blok, a miałem kontakt z odbiornikami, które miały problem z fixem na parapecie. Po kolejnych testach dam znać, jaki to ma wpływ na baterię.

Wciąż nie rozgryzłem NMEA. Ale to kwestia czasu Wink

NMEA wykorzystywane w odbiornikach Qstarza, Pentagramu i kilku podobnych konstrukcjach:

GLL - Lat/Lon data
GSA - Overall Satellite data
ZDA - Date and Time
RMC - recommended minimum data for gps
GSV - Detailed Satellite data
VTG - Vector track an Speed over the Ground
GGA - Fix information

Nie znalazłem niczego na temat MCHN.
Wciąż nie wiem dlaczego przy tych pozycjach jest możliwa zmiana od 0 - 5. Rozumiem, że 0 oznacza parametr nie odczytywany/zapisywany, ale dlaczego są jeszcze inne?

Godzina 18:00 - 04.04.2009

Poszedłem na całość i zmieniłem parametry obydwóch odbiorników. W każdym z nich włączyłem SBAS oraz ustawiłem częstotliwość na 5Hz. To co zanotowałem przeszło moje oczekiwania. Podczas 20 minutowego logowania w miejscu, każdy z nich przeszedł 14-15 metrów, a odczyt wysokości wahał się na poziomie 2 metrów! Lepszego wyniku jeszcze w testach nie odnotowałem. Dodatkowo średnia prędkość (chociaż są punkty niezerowe) wynosi 0 km/h. Pod gołym niebem odbiorniki łapały fix'a w czasie 10 - 15 sekund i swój pomiar opierały na odczycie z 9 - 10 satelitów.

Nie robiłem znaków wodnych, więc nazwy odbiorników są w tytułach plików.

Nie zauważyłem też negatywnych objawów podczas pracy z Trekiem... może poza tym, że prędkość skacze jak szalona podczas marszu Very Happy Można dostać oczopląsu obserwując te wskazania.Modyfikacja.jpg
 Description:
 Filesize:  67.38 KB
 Viewed:  16203 Time(s)

Modyfikacja.jpgPentagram Pathfinder P3101.jpg
 Description:
 Filesize:  47.99 KB
 Viewed:  16137 Time(s)

Pentagram Pathfinder P3101.jpgPentagram Pathfinder P3106.jpg
 Description:
 Filesize:  53.32 KB
 Viewed:  16137 Time(s)

Pentagram Pathfinder P3106.jpg_________________
TrekBuddy 4.0 PL
Samsung Galaxy Note II + MicroSDHC Ultra 32GB
Cat B15 + MicroSDHC Ultra 16GB
Holux M-1000c


Last edited by Wolverine on Mon Apr 06, 2009 7:54 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
GridJoined: 19 Aug 2008
Posts: 21

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 1:46 am    Post subject: Reply with quote

Odnośnie powyższego programu (QstarzGpsView) to równie dobrze współdziała on z Pathfinderem 3105.


1. Parametr Fix Update Rate (szybkość aktualizacji fixa).
Parametr kontroluje szybkości ustalania pozycji. Związany jest z sentencją NMEA chipsetu MTK: 500 PMTK_DT_FIX_CTL oraz 300 PMTK_API_SET_FIX_CTL. Określa on okres czasu upływający pomiędzy aktualizacją pozycji (większy lub równy 200ms). W programie do wyboru jest częstotliwość zamiast okresu, ale wiadomo, że T=1/f, zatem:
1Hz=1000ms
2Hz=500ms
3Hz=333ms
4Hz=250ms
5Hz=200ms (najmniejsza możliwa wartość)
Przykładowo, ustawienie tego parametru na wartość 2, spowoduje, że odczyt pozycji będzie się odbywał co pół sekundy (500ms).


2. Odnośnie procentów przy częstotliwości.
W przypadku połączenia modułu GPS przez Bluetooth lub przez kabel USB, emulowane są standardowe szeregowe porty COM, a komunikacja odbywa się za pomocą protokołu RS232. Wiadomo, że protokół ten ma ograniczoną przepustowość np. 115200bit/s. Procenty podawane przez program to po prostu liczba określająca, w jakim stopniu wybrane opcje zajmą dostępną przepustowość. Oczywiste jest, że gdy wybierzemy częstotliwość aktualizacji na 5Hz, wtedy trzeba będzie przesłać więcej danych niż w przypadku 1Hz, zatem w większym stopniu zajmiemy dostępne pasmo. Wybierając różne opcje w programie, może się okazać, że przekroczymy 100% przepustowości, wtedy wartość procentu ostrzegawczo zmieni kolor na czerwony.

Można to przetestować wybierając w zakładce „Status”, w sekcji „Please choose” niską prędkość transmisji na 4800, w zakładce „Setup” ustawić parametr „Fix Update Rate” na wartość 5, a wartości GLL i GSA przykładowo na wartość 5, wtedy okaże się, że wykorzystamy całą dostępną przepustowość i jeszcze braknie 30% (wyświetli się na czerwono 130%). Jednak gdy zwiększymy prędkość transmisji (tym samym przepustowość) na 115200, wtedy zajętość pasma będzie wynosić tylko 5,5%.
Zatem przyrównanie (1=4,2%; 2=8,4%...), które zrobił kolega powyżej, nie jest do końca poprawne, bo wartość procentowa zależy od wybranej przepustowości i od wybranych wartości parametrów.


3. Parametry w sekcji NMEA Output Settings (zakładka Setup)
Wyszczególnione w programie parametry (GLL, GSA, ZDA, RMC, GSV, MCHN, VTG, GGA) związane są z sentencją NMEA chipsetu MTK: 514 PMTK_DT_NMEA_OUTPUT oraz 314 PMTK_API_SET_NMEA_OUTPUT. Wybrane wartości przy tych parametrach określają częstotliwość wysyłania odpowiednich, powiązanych z nazwą parametru, sentencji NMEA. Istnieje 19 wspieranych sentencji NMEA, których częstotliwość wysyłania da się ustawić za pomocą sentencji MTK 314. W opisywanym programie istnieje możliwość ustawienia częstotliwości wysyłania tylko ośmiu z nich: GLL, GSA, ZDA, RMC, GSV, MCHN, VTG, GGA.

* GLL - interwał sentencji GPGLL (położenie geograficzne - szerokość długość)
* GSA - interwał sentencji GPGSA (aktywność satelitów i parametry DOP systemu nawigacji satelitarnej)
* ZDA - interwał sentencji GPZDA (czas i data)
* RMC - interwał sentencji GPRMC (minimalna, zalecana sentencja określona dla systemu nawigacji satelitarnej)
* GSV - interwał sentencji GPGSV (widziane satelity systemu nawigacji)
* MCHN - interwał sentencji PMTKCHN; sentencja specyficzna dla chipsetu MTK (status kanału GPS)
* VTG - interwał sentencji GPVTG (prędkość i kurs)
* GGA - interwał sentencji GPGGA (dane fix’u GPS)

Ustawienie każdego z powyższych parametrów może przyjąć jedną z wartości:
* 0 - wyłączona lub nie wspierana sentencja
* 1 - wysyłanie sentencji co jedną ustaloną pozycję
* 2 - wysyłanie sentencji co dwie ustalone pozycje
* 3 - wysyłanie sentencji co trzy ustalone pozycje
* 4 - wysyłanie sentencji co cztery ustaloną pozycję
* 5 - wysyłanie sentencji co pięć ustalonych pozycji
W przypadku P3105, domyślne/standardowe wartości to: GLL=0; RMC=1; VTG=0; GSA=3; GSV=3; GGA=1; ZDA=0; MCHN=0.


4. DGPS/SBAS
W moim odbiorniku P3105 standardowo było ustawione wsparcie dla SBAS, kilka razy na ekranie pojawiła się „magiczna” literka D, a w logu zamiast fix 3d pojawił się wpis dgps. Oczywiście niczego wcześniej nie ustawiałem. DGPS udało mi się „złapać” tylko w górach, gdzieś na wysokości koło 1000m n.p.m., choć nie wiem czy to ma akurat jakieś duże znaczenie; ponadto czytałem gdzieś, że musi być dobrze widoczne „południowe” niebo.

(Tak się zastanawiam, czy kolega Wolverine za pierwszym razem po podłączeniu odbiornika wcisnął przycisk „Query” w polu DGPS w zakładce ”Setup”? Ustawienia te nie są automatycznie aktualizowane/wczytywane podczas uruchamiania programu, trzeba dopiero wysłać ręcznie zapytanie. Według instrukcji Pentagramy wspierają DGPS, więc powinno być to domyślnie włączone, ja zresztą tak miałem.)

Wracając do programu QstarzGpsView, to w jego przypadku, opcje z DGPS są ograniczone, bo tak naprawdę to istnieje wybór pomiędzy trybem danych źródłowych DGPS, za co odpowiedzialne są sentencje MTK 501 PMTK_DT_DGPS_MODE, 301 PMTK_API_SET_DGPS_MODE, a także istnieje możliwość włączenia i wyłączenia wyszukiwania satelitów SBAS: sentencje 313 PMTK_API_SET_SBAS_ENABLED oraz 513 PMTK_DT_SBAS_ENABLED.
W przypadku 501 i 301 istnieją trzy opcje, czyli do wyboru tryb danych źródłowych DGPS:
* 0 - brak źródła DGPS
* 1 - RTCM (tego najprawdopodobniej pentagramy nie obsługują, bo się nie da włączyć, ale nie jestem pewien)
* 2 - WASS (EGNOS)

Natomiast w przypadku sentencji 313 i 513 włącza się (wartość 1) lub wyłącza (wartość 0) wyszukiwanie satelitów SBAS. Wszystkie te opcje można włączać i wyłączać za pomocą programu do którego link umieściłem: 2MtkDLut114. W przypadku programu Qstarz te dwie opcje włączone są pewnie pod tą jedną, jako włączanie i wyłączanie DGPS.

Ponadto wrzucam jeszcze link do fajnego programiku: GPS-NMEA Monitor, do szczegółowej analizy przesyłanych sekwencji NMEA. A dla hardcorowców zawsze zostaje putty Smile

... a po całej zabawie w zmienianie ustawień MTK, można wyjąć na chwilę baterię i moduł wraca do ustawień domyślnych - przynajmniej jest tak z moim P3105.

Grid.MtkDLut.png
 Description:
 Filesize:  54.22 KB
 Viewed:  16062 Time(s)

MtkDLut.pngMtkDLut2.png
 Description:
 Filesize:  40.1 KB
 Viewed:  16062 Time(s)

MtkDLut2.pngGPS-NMEA monitor.png
 Description:
 Filesize:  73.11 KB
 Viewed:  16062 Time(s)

GPS-NMEA monitor.png_________________
SE K550i@W610i + Pathfinder 3105 + Silva Field 7


Last edited by Grid on Mon Apr 06, 2009 10:35 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
WolverineJoined: 20 Apr 2008
Posts: 400
Location: Gliwice, PL

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

SPAM!
Nie spodziewałem się tak rozbudowanej odpowiedzi Smile Grid jesteś Wielki!

Zawaliłem sprawę, bo na początku podłączyłem obydwa odbiorniki (kolejno) i zasugerowałem się tym, że ustawienia NMEA zostały zaktualiowane... nie pomyślałem by przy częstotliwości odczytać z odbiornika bieżący stan Sad

Dobrze, że rozjaśniłeś mi kilka rzeczy. Teraz już widzę na czym polega cała ta zabawa z procentami - pisząc o nich w poście po prostu przepisałem parametry, które pojawiły mi się podczas edytowania Hz. Jaki jest sens zmieniania poszczególnych prametrów NMEA? Piszesz, że ma to wpływ na częstotliwość wysyłania sentencji, ale powiedz, po co nam to?

Pytam, bo Logger P3106 ma domyślnie 1 (jak na moim zrzucie z pierwszego posta), a tymczasem P3101 i jak piszesz Twój P3105 majągdzieniegdzie 3.

SBAS powinien być w tych modelach włączony domyślnie, ale jak już pisałem... zawaliłem sprawę Smile Pentagram podaje, że jest wsparcie dla EGOS więc włączony pewnie jest.

Nawet nie wiesz jak się cieszę, że wiem więcej Smile

_________________
TrekBuddy 4.0 PL
Samsung Galaxy Note II + MicroSDHC Ultra 32GB
Cat B15 + MicroSDHC Ultra 16GB
Holux M-1000c
Back to top
View user's profile Send private message
JohnDoeJoined: 24 Jun 2008
Posts: 23
Location: Poland/Chelmza

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

A jak podłączyłeś P3101 aby łączność była dwukierunkowa? Za pomocą BT?
Back to top
View user's profile Send private message
GridJoined: 19 Aug 2008
Posts: 21

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 2:50 pm    Post subject: Reply with quote

Poniżej przedstawiam przykładowe sentencje NMEA wysyłane przez odbiornik GPS dla różnych wartości parametrów wraz z krótkim omówieniem. Mam nadzieję, że poniższe przykłady dobrze zobrazują co powoduje zmiana poszczególnych parametrów. Wszystkie listing NMEA zostały przechwycone przy wykorzystaniu programu GPS-NMEA Monitor, link do programu zamieściłem w poście powyżej.


1. GSA=5; GSV=5; GGA=5; RMC=1; 5Hz; pozostałe wartości równe zero

Według tych parametrów pozycja powinna być ustalana co 200ms (z częstotliwością 5Hz), natomiast sentencje GSA, GSV, GGA powinny być wysyłane co pięć ustalonych pozycji, czyli powinny się one pojawić w okresie czasu 5*200ms=1s. Natomiast sentencja RMC powinna się pojawiać po każdym ustaleniu pozycji, czyli w ciągu sekundy powinno być wysłanych pięć takich sentencji.

Przechwycone sentencje (zakres jednej sekundy) wraz z czasem (z tysięcznymi częściami sekundy) przedstawiają się następująco:

Code:
11:20:28.000 $GPRMC,112028.000,A,,0.62,297.05,060409,,,A*62
11:20:28.200 $GPRMC,112028.200,A,,0.62,296.89,060409,,,A*66
11:20:28.400 $GPGGA,112028.400,,1,6,1.10,211.9,M,41.6,M,,*5D
11:20:28.400 $GPGSA,A,3,31,23,13,11,04,17,,,,,,,2.52,1.10,2.27*03
11:20:28.400 $GPGSV,3,1,11,20,79,084,,23,68,223,42,32,51,090,,13,34,228,43*77
11:20:28.400 $GPGSV,3,2,11,04,29,309,26,31,29,051,26,11,26,174,22,17,22,257,22*70
11:20:28.400 $GPGSV,3,3,11,25,09,183,,30,02,015,,34,,,*7F
11:20:28.400 $GPRMC,112028.400,,0.62,296.80,060409,,,A*6B
11:20:28.600 $GPRMC,112028.600,,0.62,296.65,060409,,,A*63
11:20:28.800 $GPRMC,112028.800,,0.62,296.68,060409,,,A*65


Jak widać na listingu, w ciągu jednej sekundy, sentencja RMC pojawiała się pięć razy, co 200ms (28.000s; 28.200s; 28.400s; 28.600s; 28.800s). Sentencje GSA, GSV i GGA, zgodnie z ustawieniami pojawiły się w ciągu okresu jednej sekundy. Sentencja GSA w 28.400, GSV w 28.400, i GGA w 28.400.

2. GSA=5; GSV=5; GGA=5; RMC=1; 1Hz; pozostałe wartości równe zero

Według tych parametrów pozycja powinna być ustalana co 1000ms=1s (częstotliwość 1Hz), natomiast sentencje GSA, GSV, GGA powinny zostać wysyłane co pięć ustalonych pozycji, czyli powinny się pojawić w okresie czasu 5*1000ms=5s. Sentencja RMC, powinna się pojawić po każdym ustaleniu pozycji, czyli w ciągu sekundy powinna być wysłana jedna taka sentencja (a w sumie w całym okresie 5s powinno się pojawić pięć takich wystąpień).

Listing przedstawia się następująco (zakres 5 sekund):

Code:

11:23:10.000 $GPRMC,112310.000,,0.27,86.22,060409,,,A*58
11:23:11.000 $GPRMC,112311.000,,0.27,85.87,060409,,,A*54
11:23:12.000 $GPGGA,112312.000,,1,5,1.66,210.2,M,41.6,M,,*5F
11:23:12.000 $GPGSA,A,3,23,13,04,31,17,,,,,,,,3.10,1.66,2.62*04
11:23:12.000 $GPGSV,3,1,11,20,78,086,,23,69,223,42,32,50,091,22,13,35,229,43*75
11:23:12.000 $GPGSV,3,2,11,04,30,308,32,31,28,050,26,11,24,174,,17,21,257,21*7E
11:23:12.000 $GPGSV,3,3,11,25,10,183,,30,02,014,,38,,,*7A
11:23:12.000 $GPRMC,112312.000,,0.27,91.67,060409,,,A*5C
11:23:13.000 $GPRMC,112313.000,,0.27,103.34,060409,,,A*62
11:23:14.000 $GPRMC,112314.000,,0.27,113.35,060409,,,A*67


Łatwo zauważyć, że sentencja RMC, pojawia się co sekundę (10, 11, 12, 13 i 14 sekunda). Natomiast sentencje GGA, GSA, GSV pojawiają się w 12 sekundzie, czyli zgodnie z ustawieniami.

3. GSA=1; GSV=1; GGA=1; RMC=1; 1Hz; pozostałe wartości równe zero (P3106)

Według tych ustawień pozycja powinna być ustalana co 1s (częstotliwość 1Hz), natomiast sentencje GGA, GSA, GSV, RMC powinny pojawiać się po każdym ustaleniu pozycji, czyli w okresie czasu 1s powinny pojawić się te wszystkie sentencje NMEA.

Listing sentencji wysyłanych przez moduł GPS wygląda następująco (okres jednej sekundy):

Code:

11:33:44.000 $GPGGA,113344.000,,1,5,1.68,229.6,M,41.6,M,,*58
11:33:44.000 $GPGSA,A,3,23,13,04,32,31,,,,,,,,3.76,1.68,3.36*0D
11:33:44.000 $GPGSV,3,1,11,23,74,226,39,20,73,095,,32,46,095,24,13,40,231,32*71
11:33:44.000 $GPGSV,3,2,11,04,33,306,35,31,26,046,21,11,20,174,,17,18,253,*73
11:33:44.000 $GPGSV,3,3,11,25,14,182,,30,01,010,,42,,,*75
11:33:44.000 $GPRMC,113344.000,,0.38,223.72,060409,,,A*6A


Jak widać pojawiające się sentencje są zgodne z ustawionymi parametrami. Ustawienia te odpowiadają domyślnym parametrom modułu P3106.

4. GSA=1; GSV=1; GGA=1; RMC=1; 5Hz; pozostałe wartości równe zero

Według tych parametrów pozycja powinna zostać ustalana z częstotliwością 5Hz, czyli co 200ms, a sentencje GSA, GSV, GGA, RMC powinny być wysyłane po każdym ustaleniu pozycji (co jedną ustaloną pozycję), czyli również powinny się pojawiać co 200ms. Zatem w tym przypadku ustawień, można spodziewać się najwięcej wysłanych sentencji NMEA.

Przechwycone sentencje (okres jednej sekundy) przedstawiają się następująco:

Code:

11:37:32.000 $GPGGA,113732.000,,1,7,1.01,226.3,M,41.6,M,,*5F
11:37:32.000 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,,,,,,1.98,1.01,1.70*06
11:37:32.000 $GPGSV,3,1,12,23,76,227,37,20,72,098,,32,44,096,20,13,42,232,37*72
11:37:32.000 $GPGSV,3,2,12,04,35,305,25,39,32,174,,31,25,045,22,11,18,174,17*78
11:37:32.000 $GPGSV,3,3,12,17,17,251,23,25,16,182,,02,01,323,,30,01,009,*7C
11:37:32.000 $GPRMC,113732.000,,0.27,128.75,060409,,,A*6B
11:37:32.200 $GPGGA,113732.200,,1,7,1.01,226.3,M,41.6,M,,*5A
11:37:32.200 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,,,,,,1.98,1.01,1.70*06
11:37:32.200 $GPGSV,3,1,12,23,76,227,37,20,72,098,,32,44,096,20,13,42,232,37*72
11:37:32.200 $GPGSV,3,2,12,04,35,305,25,39,32,174,,31,25,045,22,11,18,174,17*78
11:37:32.200 $GPGSV,3,3,12,17,17,251,23,25,16,182,,02,01,323,,30,01,009,*7C
11:37:32.200 $GPRMC,113732.200,,0.27,128.76,060409,,,A*6D
11:37:32.400 $GPGGA,113732.400,,1,7,1.01,226.4,M,41.6,M,,*5B
11:37:32.400 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,,,,,,1.98,1.01,1.70*06
11:37:32.400 $GPGSV,3,1,12,23,76,227,37,20,72,098,,32,44,096,20,13,42,232,37*72
11:37:32.400 $GPGSV,3,2,12,04,35,305,25,31,25,045,22,44,19,127,,11,18,174,17*7D
11:37:32.400 $GPGSV,3,3,12,17,17,251,23,25,16,182,,02,01,323,,30,01,009,*7C
11:37:32.400 $GPRMC,113732.400,,0.27,128.53,060409,,,A*6C
11:37:32.600 $GPGGA,113732.600,,1,7,1.01,226.4,M,41.6,M,,*5A
11:37:32.600 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,,,,,,1.98,1.01,1.70*06
11:37:32.600 $GPGSV,3,1,12,23,76,227,37,20,72,098,,32,44,096,20,13,42,232,37*72
11:37:32.600 $GPGSV,3,2,12,04,35,305,25,31,25,045,22,44,19,127,,11,18,174,17*7D
11:37:32.600 $GPGSV,3,3,12,17,17,251,23,25,16,182,,02,01,323,,30,01,009,*7C
11:37:32.600 $GPRMC,113732.600,,0.27,128.63,060409,,,A*6E
11:37:32.800 $GPGGA,113732.800,,1,7,1.01,226.4,M,41.6,M,,*54
11:37:32.800 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,,,,,,1.98,1.01,1.70*06
11:37:32.800 $GPGSV,3,1,12,23,76,227,37,20,72,098,,32,44,096,20,13,42,232,37*72
11:37:32.800 $GPGSV,3,2,12,04,35,305,25,31,25,045,22,44,19,127,,11,18,174,17*7D
11:37:32.800 $GPRMC,113732.800,,0.27,128.86,060409,,,A*6B


Jak widać sentencje GSA, GSV, GGA, RMC pojawiają się co 200ms (32.000s; 32.200s; 32.400s; 32.800s), czyli zgodnie z ustawieniami.

5. GSA=3; GSV=3; GGA=1; RMC=1; 1Hz; pozostałe wartości równe zero (P3105, P3101)

Według tych parametrów ustalanie pozycji odbywa się co jedną sekundę (częstotliwość 1Hz), natomiast sentencje GSA i GSV powinny być wysyłane co trzy ustalone pozycje, czyli powinny się one pojawić w okresie czasu 3*1s=3s. Sentencje RMC i GGA powinny się pojawiać po każdym ustaleniu pozycji, czyli co jedną sekundę.

Listing sentencji NMEA przedstawia się następująco (okres 3 sekund):

Code:

11:39:36.000 $GPGGA,113936.000,,1,8,0.94,213.1,M,41.6,M,,*5F
11:39:36.000 $GPRMC,113936.000,A,,0.44,326.93,060409,,,A*6C
11:39:37.000 $GPGGA,113937.000,,1,8,0.94,212.8,M,41.6,M,,*50
11:39:37.000 $GPRMC,113937.000,A,,0.44,324.63,060409,,,A*66
11:39:38.000 $GPGGA,113938.000,,1,8,0.94,212.6,M,41.6,M,,*50
11:39:38.000 $GPGSA,A,3,11,23,13,04,17,32,31,25,,,,,1.85,0.94,1.60*01
11:39:38.000 $GPGSV,3,1,12,23,77,228,38,20,71,099,,32,43,096,23,13,42,233,34*77
11:39:38.000 $GPGSV,3,2,12,04,36,304,22,39,32,174,,31,24,044,21,11,18,174,18*71
11:39:38.000 $GPGSV,3,3,12,25,17,182,16,17,16,251,18,02,02,323,,30,01,008,*71
11:39:38.000 $GPRMC,113938.000,,0.44,322.48,060409,,,A*67


Jak widać w każdej sekundzie (36, 37, 3Cool pojawiają się sentencje RMC i GGA, natomiast sentencje GSA i GSV pojawiają się w okresie trzech sekund (dokładnie w 38 sekundzie), co jest zgodne z ustawieniami. Tak określone parametry odpowiadają domyślnym ustawieniom modułów P3101 oraz P3105.

Wnioski

Z przykładów przedstawionych powyżej można wyciągnąć jedno ogólne stwierdzenie: im większa częstotliwość aktualizacji pozycji (w programie Fix Update Rate) i im mniejsza wartość (ale nie wartość równa zeru) parametrów GLL, RMC, VTG, GSA, GSV, GGA, ZDA, MCHN tym więcej sentencji wysyła moduł GPS. Więcej sentencji oznacza w praktyce więcej danych do przetworzenia, więcej danych do przesłania, co pociąga za sobą oczywiście większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową i większe zużycie energii (zarówno przez telefon jak i moduł gps).

Co do różnicy między domyślnymi parametrami modułów P3101 i P3105 a P3106, myślę że może wynikać to z funkcji logera jaką pełni P3106. Zapewne producent stwierdził, że wysyłanie danych GSA i GSV nie jest tak kluczowe i wystarczy je wysyłać co trzy ustalenia pozycji w przypadku modułów bez logera. Natomiast w przypadku P3106 wszystkie te parametry są wysyłane co sekundę, gdyż pewnie ma to związek z ustawieniami zapisywania trasy przez moduł, tak aby w przypadku zmiany interwału czasu logowania i innych parametrów, zapisywana trasa była prawidłowa (nie brakowało danych itp.). Takie są moje przypuszczenia, nie posiadam P3106, ani tym bardziej nie jestem jego producentem.

Użytek jaki można zrobić z tego programu, to na przykład wyłączenie tych sentencji NMEA, które nie są używane przez TB, więc ich wysyłanie nic nie daje, a być może pozwoli zaoszczędzić na baterii.

Zwiększenie częstotliwości ustalania pozycji (częściej niż co jedną sekundę) w praktyce pieszych wycieczek, czy nawet rowerowych, wydaje mi się że nie ma większego sensu, natomiast powoduje dodatkowy narzut danych, które trzeba przetworzyć i przesłać. Nie wiem dokładnie jak TB odbiera sentencje NMEA i jak je parsuje, czy przetwarza wszystkie które nadejdą, czy tylko te co określony okres czasu (domyślnie jedną sekundę). Jeżeli wszystkie to na pewno powoduje to większe zapotrzebowanie na moc procesora i powoduje dodatkowe zużycie energii, jeżeli nie, to wysyłanie nadmiarowych danych i tak mija się z celem. Czy miałoby to zauważalny w praktyce wpływ na czas działania telefonu i modułu GPS, tego nie wiem.

Wczoraj zrobiłem mały test, przy standardowych ustawieniach modułu GPS, log NMEA z trasy ok. 40km przemierzonej samochodem ma rozmiar ok. 830kB, natomiast przy włączeniu częstotliwości ustalania pozycji na 5Hz, wielkość pliku logu z tej samej trasy wzrosła do ok. 3,80MB, zatem w przypadku takiego logowania trasy trzeba się liczyć ze znacznym zapotrzebowaniem na pamięć gdzie zapisywane są logi.

Być może większe częstotliwości mają sens w zastosowaniach profesjonalnych, ale raczej nie powodują wzrostu dokładności. Ponadto rozważyć trzeba by było opóźnienia jakie powstają przy przesyłaniu danych pomiędzy modułem GPS a np. telefonem, przykładowe opóźnienia transmisji odbywającej się za pomocą bluetooth załączam na zrzucie; i jak widać wcale nie są małe, jak to się ma np. do czasu 200ms ustalania pozycji, gdy średnie opóźnienie wynosi 381ms…Opoznienia transmisji danych.png
 Description:
 Filesize:  13.73 KB
 Viewed:  15985 Time(s)

Opoznienia transmisji danych.png_________________
SE K550i@W610i + Pathfinder 3105 + Silva Field 7
Back to top
View user's profile Send private message
UHbIJoined: 11 Sep 2008
Posts: 38

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 4:49 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Co do różnicy między domyślnymi parametrami modułów P3101 i P3105 a P3106, myślę że może wynikać to z funkcji logera jaką pełni P3106. Zapewne producent stwierdził, że wysyłanie danych GSA i GSV nie jest tak kluczowe i wystarczy je wysyłać co trzy ustalenia pozycji w przypadku modułów bez logera. Natomiast w przypadku P3106 wszystkie te parametry są wysyłane co sekundę, gdyż pewnie ma to związek z ustawieniami zapisywania trasy przez moduł, tak aby w przypadku zmiany interwału czasu logowania i innych parametrów, zapisywana trasa była prawidłowa (nie brakowało danych itp.). Takie są moje przypuszczenia, nie posiadam P3106, ani tym bardziej nie jestem jego producentem.

Mi się wydaje, że zapisywanie nie ma związku z wysyłaniem tych danych. W każdym razie w programie, z którego ja korzystam ( http://bt747.free.fr/ ) oddzielnie można ustawić te parametry dla zapisywania i dla wysyłania (patrz załącznik z defaultowymi ustawieniami P3106)2009-04-06_184706.png
 Description:
 Filesize:  14.91 KB
 Viewed:  15949 Time(s)

2009-04-06_184706.png


Back to top
View user's profile Send private message
GridJoined: 19 Aug 2008
Posts: 21

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Na podstawie zrzutu ekranu programu BT747 i dokumentacji sekwencji NMEA chipsetu MTK, wynika, że ustawienia „Flash settings” wcale nie dotyczą zapisywania jako funkcji logowania (zapisu) trasy (rozumiem, że o to Ci chodziło?), tylko dotyczą one zapisywania w pamięci flash domyślnych ustawień chipsetu MTK - takich, które nie przepadają i powracają po wyjęciu baterii z modułu, oczywiście domyśle ustawienia można również przywrócić za pomocą odpowiedniej sentencji NMEA MTK, bez wyjmowania baterii.

„Flash settings” powiązane są z sentencjami MTK: 390 PMTK_API_SET_USER_OPTION, 490 PMTK_API_GET_USER_OPTION oraz 590 PMTK_DT_FLASH_USER_OPTION.

Przy użyciu sentencji MTK 390 istnieje możliwość nadpisania w pamięci flash domyślnych ustawień modułu. Z tego co pisze w dokumentacji to można maksymalnie to wykonać 8 razy, bez kasowania chipa, oraz że funkcja ta może być nieodstępna. Więc trzeba uważać korzystając z niej.

Domyśle ustawienia, jakie można zmienić w pamięci flash modułu to:

* blokada - wpisanie liczby różnej od zera powoduje zamrożenie ustawień, natomiast wartość zero zezwala na dalsze ustawienia (przy sentencji 590 napisano natomiast, że określa dostępną liczbę zmian ustawień użytkownika)
* częstotliwość aktualizacji - od 1 do 5 Hz
* prędkość transmisji w bitach na sekundę - 115200, 57600, 38400, 19200, 14400, 9600, 4800
* okres czasu (0, 1, 2, 3, 4, 5) co jaki wysyłane są sekwencje NMEA dla parametrów GLL, RMC, VTG, GSA, GSV, GGA, ZDA, MCHN

Natomiast pole „NMEA Output Settings” ze zrzutu ekranu BT747 odpowiada sentencjom 514 i 314 opisanym przeze mnie poprzednio, tyle tylko że w przypadku tego programu da się modyfikować wszystkie 19 parametrów.

_________________
SE K550i@W610i + Pathfinder 3105 + Silva Field 7


Last edited by Grid on Mon Apr 06, 2009 6:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
UHbIJoined: 11 Sep 2008
Posts: 38

PostPosted: Mon Apr 06, 2009 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

Eh, rzeczywiście zapędziłem się. Teraz mi się przypomniało, że sam już kiedyś odpowiedź na to znalazłem, że to nie chodzi o ten flash, o którym pisałem w poprzednim wpisie.
Dodatkowo po najechaniu na lewą część ekranu pojawia się napis, że można te dane modyfikować tylko w przypadku gdy Times Left jest różne od 0.
Back to top
View user's profile Send private message
ZyzioJoined: 24 Jan 2009
Posts: 110

PostPosted: Wed Apr 15, 2009 6:01 am    Post subject: Modyfikacja ustawień GPS Reply with quote

Pobawiłem się ustawieniami P 3106 uzywając QstarzGpsView. Następnego dnia okazało się, że loger nie zapisuje śladu. Czy może to być wynikiem zmiany ustawień urządzenia, czy też to awaria ? Jeżeli ten problem może być spowodowany moim działaniem i wynika ze zmiany ustawień, to który z parametrów jest odpowiedzialny za zapis ?
Back to top
View user's profile Send private message
JiffJoined: 02 Jul 2009
Posts: 12

PostPosted: Wed Apr 22, 2015 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

Sorry za odkopanie starego tematu. Mam pytanie, czy ktoś zna sposób, żeby nadpisać pamięć flash urządzenia żeby można było ustawić na stałe tryb 5Hz? Teraz da się tylko tymczasowo, po wyciągnięciu baterii urządzenie powraca do ustawień fabrycznych.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group