Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Planowanie tras
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pan mietek

PostPosted: Thu Sep 01, 2011 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

wielkie dzięki, poszło nawet na mniejszych wymiarach, tyle że trzeba to wypuścić w PNG (prawdopodobnie w takim samym formacie jak oryginalne kafelki).
Chyba nawet już to kiedyś robiłem, ale zapomniałem o tym triku.
Dzięki jeszcze raz, w niedzielę wycieczka Smile

pm
Back to top
View user's profile Send private message
next1368

PostPosted: Sun Jun 03, 2012 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

czy jest jakiś inny sposób na zrobienie tras niż z map google? wyznaczając tam trasę nie mogę sam sobie skierować drogi. aplikacja sama wyznacza najkrótszą. jest na to jakiś sposób?
Back to top
nukslim

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

next1368 wrote:
czy jest jakiś inny sposób na zrobienie tras niż z map google? wyznaczając tam trasę nie mogę sam sobie skierować drogi. aplikacja sama wyznacza najkrótszą. jest na to jakiś sposób?

http://www.gpsies.com

Wprawdzie też na mapach Google ale są tam różne opcje. Często z tego korzystam.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
next1368

PostPosted: Wed Jun 13, 2012 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

chodzi mi o to czy można gpx-a własnej zapisanej drogi przerobić tak aby podczas następnej wyprawy pokazywał w cms-e strzałki kierunkowe. nie musi gadać. byleby pokazywany był kierunek no i ewentualnie fota przy dojściu do WPT. porównywałem własnego i zrobionego przez google ale nie mogę skapować jak to zrobić. po przeróbce ConvWPT strzałki nie pokazują kierunków.
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed Jun 13, 2012 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

Można Smile
Wystarczy czytać forum i skorzystać z dostępnych instrukcji, np. tu
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3197
A tak na przyszłość - jeszcze jeden post w stylu "mnie nie działa", bez podania szczegółów co zrobiłeś czy przy czym się dokładnie zaciąłeś, albo załączenia pliku z którym sobie nie radzisz - skończy w śmietniku Smile
Back to top
szacher2

PostPosted: Tue Jul 24, 2012 6:54 pm    Post subject: Reply with quote

Witam.
Niestety nie moge zrobić z tras google maps pliku gps przy użyciu strony http://www.elsewhere.org/journal/gmaptogpx/ . Firefox wyłącza mi się, gdy próbuje przejść do google maps, a w przypadku internet explorera, gdy kliknę z ulubionych na link elewhere nic się nie dzieje. Na codzień korzystam z opery i być może nią jakoś się da wyeksportować gpxa. Jeśli ktoś zna sposób proszę o podpowiedź. Jeśli nie to czy ktoś byłby w stanie zrobić mi tego gpxa dla tej trasy https://maps.google.pl/maps?saddr=Skar%C5%BCysko-Kamienna&daddr=Rzesz%C3%B3w&hl=pl&ie=UTF8&sll=51.114294,20.847783&sspn=0.116385,0.33474&geocode=FTbxCwMdpxw-ASmtXyaw4zgYRzGfcfLa1apqnA%3BFXOQ-wIdsa5PASlJ1BTM4_o8RzHtsj6zMQ0k0g&oq=Rzesz&t=h&dirflg=w&mra=ltm&z=8 i wysłać na maila xxxx@xxxx ? Chyba że istnieją jakieś inne sposoby na eksport jakiegokolwiek pliku z google maps?. Pozdrawiam.

Mod
Również pozdrawiam Smile
Chcesz podać e-mail - wpisz do danych użytkownika forum.
Back to top
Ranger

PostPosted: Tue Jul 24, 2012 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Serwisów oferujących wyznaczanie tras jest obecnie wiele Smile
Ostatnio np. nowe na mapach OSM
http://www.yournavigation.org
Albo spróbuj np.
http://garminwpolsce.pl/map.html
Serwis udostępnia plik gpx po zaplanowaniu trasy (w postaci śladu).
Jakiś Ci w końcu ruszy Smile
Back to top
atmn

PostPosted: Fri May 24, 2013 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Poszukuje serwisów lub programów korzystających z podkładów satelitarnych google map, do którch:
- można wgrać swój gpx,
- dopasować swój ślad do widocznych na zdjęciach dróg i ścieżek
- wyeksportować do gpx.

Do tej pory używałem najlepszego moim zdaniem cykloatlas.cz, jednak ostatnio znikła warstwa google. Próbowałem też gpsies, wydaje się lepszy, bo można zapisać punkty jako wpt, ale sposób edycji ścieżki wyjątkowo mi nie odpowiada, szczególnie dodawanie nowych punktów pośrednich.

Potrzebne mi to do planowania przewodników głosowych dla tras rowerowych, przygotowywanych w następujący sposób:
1. Za pomocą programu TrackOnMapEditor, klikam na posiadanych mapach od TB planowaną trasę. Świetny program, gdyby miał warstwę satelitarną google oraz zoom, załatwiałby moje potrzeby Smile
2. Wyklikaną trasę zapisuję do gpx, po czym wczytuję do cykloatlas/gpsies czy innego z podkładem satelitarnym.
3. W dużym powiększeniu 'naciągam' punkty trasy aby trafiały w drogi i znajdowały się na lub przed skrzyżowaniami i rozstajami.
4. Poprawiony ślad zapisuję i eksportuję.
5. Wynik przepuszczam przez ConWPT i gotowe.

ConWPT potrzebuje punktów opisanych jako wpt, więc czasem trzeba użyć gpsbabel aby zamienić trk na wpt.

Wiem, że można to zrobić innymi sposobami, ale ten najbardziej przypadł mi do gustu, więc może komuś się przyda. Zaleta jest taka, że projekt powstaje na bazie tych samych map co w TB - w moim przypadku kupowanych w lokalnym wydawnictwie, które są o niebo lepsze niż internetowe.

Last edited by atmn on Sat May 25, 2013 3:52 am; edited 1 time in total
Back to top
Ranger

PostPosted: Fri May 24, 2013 8:59 am    Post subject: Reply with quote

Hmm, klikanie na podkładach satelitarnych ma kilka wad - zdarzają się chmurki, niewidoczność leśnych przecinek, itd.
Wydaje się że zdjęcia satelitarne pokazują teren szczegółowo, ale zdarzają się też problemy związane z ich rektyfikacją, czyli wpasowaniem odwzorowań (stąd np. czasem rożnice pomiędzy tym co widać na mapach GM, a co na zdjęciach). No to może się i zdarzyć, że coś co było dobre zostanie przy okazji edycji skopane. Nie wspominając już o tym, że np. na mapach już są jakieś obiekty, a na zdjęciach ich jeszcze nie ma.
Co do narzędzi do Googla - jest np. dość prosty GPX Editor, w którym mapy i zdjęcia są stale dostępne, a i klikać czy edytować na takim podkładzie można. Cykloatlas nie rozwiąże u nas problemów dla terenów innych niż przygraniczne, a mamy przecież i swoje serwisy ogólnopolskie z planerami (OSM, UMP). Fakt, że dostępne w nich mapy nie do wszystkiego się nadają, no ale i innych map i narzędzi nie brakuje Smile
Back to top
atmn

PostPosted: Fri May 24, 2013 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Znam uciążliwości chmur, zalesienia, aktualności zdjęć itp. Jednak do tej pory to była najlepsza metoda jaką poznałem i stosowałem.
GPXeditor również znam, to pierwszy program jaki zacząłem używać dość dawno do obróbki zarejestrowanych śladów. Jeszcze w czasach gdy TrekBuddy był dla mnie za trudny i niepotrzebny. Nie działa on (gpxeditor) tak jakbym chciał, przede wszystkim, nie ma prostego przesuwania punktów myszą.
Jeśli chodzi o Cykloatlas, tak się złożyło, że pokrywa tereny którymi się poruszam. Próbowałem wielu innych serwisów krajowych, niestety, żaden nie ma tak dobrze przedstawionych map turystycznych z warstwicami. Jeszcze lepsze mapy w mojej opinii są na mapy.cz, jednak nie zachodzą one na Polskę w wystarczającym stopniu. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ od pewnego czasu można za 20 zł kupić dobre i aktualne mapy polskich wydawcówi na nich zrobić projekt.
Na cykloatlas można było wgrać GPX również z regionu nie pokrytego ich mapami, jednak po przełączeniu na podkład GM trasę można było zweryfikować i zapisać.
Mam wiele śladów ze swoich tras, jednak nie wiem dlaczego, często prowadzą obok drogi, szczególnie na zboczach gór i trawersach. Może to kwestia usytuowania odbiornika ? Wożę go w tylnej lub bocznej kieszeni koszulki rowerowej (nokia e52). Wcześniej woziłem zewnętrzny odbiornik gps na bluetooth na mostku kierownicy i też trasy się "rozjeżdżały.

Reasumując, narzędzi może i nie brakuje, ale te które sprawdzałem zawsze mają jakieś braki, stąd pytanie o kolejne, które mógłbym wypróbować.
A może są jakieś inne sposoby przygotowania dokładnej trasy pod komunikaty głosowe ? Na tę chwilę, najmniejszy promień wykrywania punktu muszę ustawiać na 50m.
Back to top
guest

PostPosted: Fri May 24, 2013 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Witam

Proponuje sportypal. Zakladka "tracks".

Pozdrawiam
Back to top
atmn

PostPosted: Mon May 27, 2013 7:03 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki Smile Sportypal jest ok, jednak u mnie występują jakieś problemy z edycją, nie zawsze usuwa punkty, czasem coś działa czasem nie.

Ze swojej strony dorzucę jeszcze stronę TrekView.cz .
Wprawdzie jest w języku czeskim, ale poleceń nie jest wiele.
Działa na podkładach google, openstreetmap i mapycz. Co przydatne, posiada 3 warstwy: warstwę mapy(również satelitarną i hybrydową), warstwę przeglądową (trkpt) i warstwę edycyjną (wpt).
Dzięki temu, można planować nową trasę w oparciu o podkład satelitarny, jednocześnie korygując ją względem posiadanych, własnych śladów.
Później Export GPX -> ConWPT -> TrekBuddy i w drogę Smile
Polecam.
Back to top
Ranger

PostPosted: Wed May 29, 2013 11:56 am    Post subject: Reply with quote

Kolejny projekt serwisu do planowania tras na bazie danych OSM, a mianowicie Open Source Routing Machine (OSRM)
http://map.project-osrm.org/
To typowy serwis do planowania tras end to end. Po wyznaczeniu trasy w serwisie pojawia się możliwość jej pobrania od razu w pliku gpx (zawartość to rte).
Z opcji rodzaju wyznaczanych tras jak na razie dostępny jest tylko "samochód", serwis jest na tym etapie nakierowany głównie na wyznaczanie tras długodystansowych (w tym międzykrajowych). W przypadku Treka może się sprawdzić dla różnego rodzaju dojazdówek, np. w miejsce GM, który szykuje wkrótce jakieś zmiany w instrukcjach do jazdy.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Page 6 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum