Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker - moved to github.
Trekbuddy github repository

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

 FAQFAQ   SearchSearch 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Jak zrobic wlasny przewodnik do TrekBuddy - poradnik

 
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
WolverineJoined: 20 Apr 2008
Posts: 400
Location: Gliwice, PL

PostPosted: Fri May 08, 2009 4:04 pm    Post subject: Jak zrobic wlasny przewodnik do TrekBuddy - poradnik Reply with quote

Tekst pochodzi z Mobility - Magazynu mobilnych technologii. Dalsze przetwarzanie bez zgody Redakcji zabronione. Ale dalsza dyskusja mile widziana:)

Przewodnik dźwiękowo zdjęciowy do TrekBuddy

Gadatliwy kompan.


W ubiegłym miesiącu przedstawiłem TrekBuddy 2.0 PL. Jedną z nowo dodanych funkcjonalności tej wersji są przewodniki zdjęciowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do nich także dźwięk. To nie jest trudne, a w nadchodzącym sezonie rowerowym AD 2009 z całą pewnością niejednemu może się przydać. Również w górach, gdy staniemy przed wyborem „Szlak lewy czy prawy” jedno spojrzenie na zdjęcie na wyświetlaczu może nam ułatwić wybór. Pod warunkiem, że mamy dobrze przygotowany przewodnik. I o tym będzie ten poradnik.

Opis będzie oparty o TrekBuddy 2.0 PL, ale zadziała także na najnowszej wersji (począwszy od TB 0.9.82 beta) pobranej ze strony www.trekbuddy.net pod warunkiem, że utworzymy poprawną strukturę folderów i wgramy właściwe elementy, które później będą niezbędne do poprawnego działania stworzonych przez nas arcydzieł. Pomimo tego, że w przypadku 2.0 PL mamy już wszystkie niezbędne foldery, to jedynym dźwiękiem, jaki po zakupie oferuje aplikacja, jest sygnał dotarcia do celu, który jest odgrywany, gdy na ustaloną w opcjach odległość (m) zbliżymy się do kresu wyprawy. Tych kresów możemy ustawić kilka i tym samym dźwiękiem mogą być sygnalizowane te punkty na ścieżce, które wymagają naszej uwagi- np. zjazd z głównej drogi. Ale dlaczego to musi być zawsze ten sam dźwięk? Zmieńmy to i wzbogaćmy.
TrekBuddy potrafi nawigować wzdłuż określonej trasy na podstawie danych z pliku GPX. Jeżeli w treści pliku znajdują się odpowiednie linijki tekstu, które mówią aplikacji jaki dźwięk i jaka grafika zostały dolinkowane do konkretnego waypointa, TrekBuddy je odtworzy. Zanim zaczniemy zabawę musimy zgromadzić potrzebne materiały. Potrzebujemy programu ConvWPT (poradnik oparty jest na wersji 1.8.1), paczki dźwięków TB_voice.directions.rar a także, o ile nie korzystamy z TrekBuddy 2.0 PL, odpowiedni profil CMS np. Modified version of MaleSmurf's - CMS Gris for 240x320. Linki w tabelce.

Przygotowanie materiałów.

Aplikacja do pełnego działania potrzebuje kilku składników. W pamięci telefonu/karty w folderze TrekBuddy powinny być foldery: maps, resources, sounds, tracks-gpx, tracks-nmea, ui-profiles i wpts. W ściągniętej paczce dźwięków znajdują się pliki, które najwygodniej jest przegrać do katalogu sounds. Najlepiej nie zmieniając nazwy- to nam pomoże projektować przewodniki. Przegranie tych plików jest konieczne nawet wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami wersji stworzonej przez polską firmę Interpuls. Podejrzewam, że odpowiednie pliki dźwiękowe pojawią się dopiero, gdy firmy współpracujące udostępnią specjalne przewodniki. Nie czekajmy.
Do folderu ui-profiles wgrywamy wszystkie pliki z CMS Gris. Ja tego nie zrobię, bo korzystam z wersji 2.0 PL. Na początku pobieramy i instalujemy program ConvWPT. Jako że objętość załączników na forum ma swoje ograniczenia, program został podzielony na cztery części. Na stronie z trzeciego linku z tabelki, począwszy od trzeciego postu pobieramy program. Wszystkie archiwa rozpakowujemy do jednego folderu i odpalamy setup. Następnie z drugiego postu tego samego linku pobieramy uaktualnienie ConvWPT_v1.81.zip. Rozpakowujemy i kopiujemy do folderu Program Files/ConvWPT – nadpisujemy oryginalne pliki. Możemy działać.
Dźwięki, prócz tego, że muszą być w telefonie, to jeszcze na użytek tworzenia tras powinny również być na dysku komputera. Aby nie robić bałaganu, najlepiej rozpakować je do folderu sounds i cały katalog umieścić w Program Files/ConvWPT. Kwestię dźwięków mamy załatwioną, teraz zdjęcia. Na użytek TrekBuddy 2.0 PL można wykorzystać pliki JPG o dwóch rozmiarach: 120 x 120 pikseli dla ekranów 176 x 220, oraz 170 x 170 pikseli dla 240 x 320. Niestety TrekBuddy nie potrafi (na razie Wink) skalować grafik. Gdy jednak przygotujemy mniejsze, a później zmienimy telefon na taki z większym wyświetlaczem, wystarczy podmienić grafiki na nowe- musi się zgadzać nazwa, ponieważ będzie ona na stałe zapisana w pliku GPX.

Tworzenie pliku GPX.

Tutaj z pomocą przyjdzie strona http://www.elsewhere.org/journal/gmaptogpx/ Dzięki niej i dodatkowi do przeglądarki internetowej z niej pobranemu możemy w łatwy sposób przekształcić wytyczoną w Google Maps trasę do formy cyfrowej. Działa to tak. Na wspomnianej wyżej stronie znajduje się na żółto zaznaczony link, który w przypadku Firefoxa wystarczy przeciągnąć na pasek zakładek. Następnie wchodzimy na stronę http://maps.google.com/ i po lewej stronie, tuż pod napisem Google, klikamy „pokaż trasę”. Wpisujemy punkty, początkowy i końcowy, ustawiamy sposób przemieszczania się (pieszo, samochód) i akceptujemy. Po ustaleniu trasy z paska zakładek wybieramy GmapToGPX. Pojawi się spore okienko obrazujące tekstowo przebieg drogi. Kopiujemy to wszystko i wklejamy do notatnika (ja do tego celu używam programu Notepad ++) a następnie zapisujemy całość jako nazwa.gpx. Etap zapisu treści w Notepadzie i zachowania go jako GPX w zasadzie można pominąć, bo ConvWPT potrafi zczytać całość ze schowka, ale warto mieć kopię do wglądu- tak na wszelki wypadek. To od Was zależy jak postąpicie.
Teraz włączamy program ConvWPT i otwieramy utworzony plik GPX. Widzimy listę wszystkich waypointów. Już na tym etapie kilka kolumn na prawo (Direc) znajdują się miniatury piktogramów, które w przewodniku TrekBuddy będą wskazywały kierunek zmian ruchu. Tyle już działa. No to dodajemy dźwięki. Klikając na pole „sounds links” otworzy się małe okienko, w którym wyszukujemy dźwięki do dolinkowania. Na początku poradziłem, by nie zmieniać nazw plików audio i teraz zrozumiecie dlaczego- przy strzałkach kierunkowych z kolumny Direc widnieją oznaczenia cyfrowe, które odpowiadają nazwom plików audio. W ten sposób łatwiej wybierzecie właściwe komunikaty.
Pora na grafiki. Ta część projektowania przewodnika nie zawsze przebiega równie łatwo, jak dotychczasowe etapy. Ale nie poddawajmy się. Najpierw stwórzmy folder, w którym zamieścimy zdjęcia w formacie 120 x 120 lub 170 x 170. Teraz postępujemy tak samo jak z dźwiękami- klikamy wybraną komórkę w kolumnie „image links” i „wyławiamy” konkretne zdjęcie. Tutaj pojawia się pierwszy problem, bo nie każde zdjęcie chce współpracować. Czasami po zaznaczeniu zdjęcia jego nazwa nie pojawia się w polu na samej górze- musimy wtedy samodzielnie wpisać nazwę pliku lub umieścić ją tam na zasadzie kopiuj-wklej. Po przygotowaniu gotowego przewodnika całość zapisujemy. Nowo utworzony plik GPX wraz ze zdjęciami wgrywamy do folderu wpts w pamięci telefonu. Teraz ważna rzecz i by ją zobrazować wklejam tekst jednego waypointa wycięty wprost z pliku GPX:

<wpt lat="49.65963" lon="18.85442">
<name>PTTK siedziba</name>
<ele>497</ele>
<cmt>Dawny domek myśliwski Habsburgów z polany Przysłop, obecnie siedziba PTTK Wisła</cmt>
<sym>8</sym>
<link href="nav8.amr"/>
<link href="wot/Wisła_pałacyk.jpg"/>
</wpt>

Pierwsza linijka to współrzędne geograficzne punktu, druga to jego nazwa, trzecia wysokość n.p.m. a czwarta to komentarz. Kolejna linijka cyfrowe oznaczenie kierunku, które linijkę niżej zgadza się z nazwą komunikatu dźwiękowego- to o czym już pisałem, te same numery. I dochodzimy do linijki z linkiem do zdjęcia. Zdjęcie dodane w programie ConvWPT wyglądałoby tak:

<link href="Wisła_pałacyk.jpg"/>

i byłoby to dobrze, gdybyśmy plik GPX wraz ze zdjęciami wrzucili bezpośrednio do folderu wpts. My jednak nie chcemy, by zrobił się tam bałagan lub chcielibyśmy do kilku przewodników dołączyć różne zdjęcia o tych samych nazwach, które przecież nie mogą być w tym samym folderze. Warto więc to pogrupować i tak zrobiono tutaj. Powyższy zapis oznacza, że zdjęcie Wisła_pałacyk.jpg znajduje się w folderze „wot”, a dopiero ten ostatni umieszczono w katalogu wpts. Jest na to sposób w opcjach programu ConvWPT, a mianowicie można ustawić <link href> dla przewodnika, który tworzymy- zarówno dla zdjęć, jak i dla dźwięków, co oznacza, że te ostatnie nie koniecznie muszą być w folderze sounds. Gdy pozostawimy wolne pole oznacza to, że wybraliśmy ustawienia domyślne. W przykładzie powyżej widać, że dla dźwięków pozostawiono folder sounds, natomiast dla zdjęć jest to folder wot w katalogu wpts.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Dźwięki wcale nie muszą być tymi, które podałem, jako wskazane. Możemy dograć nowe dźwięki chociażby przy pomocy komórkowego dyktafonu. I co więcej to nie muszą być jedynie krótkie zwięzłe informacje o kierunkach dalszej jazdy- możemy nagrać dłuższe opisy dotyczące pięknych miejsc przyrody, zwiedzanych zabytków architektury, czy np. godzin otwarcia egzotycznego pubu.

Życzę miłej zabawy i zapraszam na forum TrekBuddy, by wszyscy mogli zobaczyć Wasze projekty.

Tomasz Stokłosa

Modified version of MaleSmurf's - CMS Gris for 240x320:
http://www.trekbuddy.net/forum/download.php?id=1879

Dźwięki do przewodnika:
http://www.trekbuddy.net/forum/download.php?id=1425

ConvWPT - Nawigacja drogowa- post „matka”:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2152

Konkursy na przewodnik do TrekBuddy- można poczytać i ściągnąć trasę, która wygrała. Polskie forum:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2187
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3440

Przewodniki tras PTTK tworzone przez forumowiczów:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2803

_________________
TrekBuddy 4.0 PL
Samsung Galaxy Note II + MicroSDHC Ultra 32GB
Cat B15 + MicroSDHC Ultra 16GB
Holux M-1000c
Back to top
View user's profile Send private message
RangerJoined: 12 Dec 2006
Posts: 6030

PostPosted: Fri May 08, 2009 4:32 pm    Post subject: Reply with quote

Nie tylko zachęcam do czytania, ale także do pochwalenia się własnym dorobkiem czy wspólnej pracy nad przewodnikami.
Tyle mamy ciekawych miejsc w Polsce ...E-przewodnik_po_Lodzi.png
 Description:
 Filesize:  42.09 KB
 Viewed:  34881 Time(s)

E-przewodnik_po_Lodzi.png


Back to top
View user's profile Send private message
RangerJoined: 12 Dec 2006
Posts: 6030

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Ponieważ pytania o to, jak w uzyteczny sposób dokumentować swoje wyprawy się powtarzają, poniżej jeszcze jeden przykład - edycja pliku gpx (punkty wraz z zarejestrowanymi zdjęciami) przy użyciu ConvWPT w celu opracowania zebranych na wycieczkach danych; na kolejnym obrazku przykład wykorzystania tak przygotowanych informacji do nawigacji w Treku.


BN_Powiat_Gorlicki_przewodnik1.png
 Description:
 Filesize:  73.26 KB
 Viewed:  31908 Time(s)

BN_Powiat_Gorlicki_przewodnik1.pngBN_ConvWPT_Pow_Gorlicki.jpg
 Description:
 Filesize:  97.34 KB
 Viewed:  31908 Time(s)

BN_ConvWPT_Pow_Gorlicki.jpg


Back to top
View user's profile Send private message
RangerJoined: 12 Dec 2006
Posts: 6030

PostPosted: Sun Apr 25, 2010 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

I jeszcze jeden przykład Trekowych przewodników w akcji Smile
Trasę z nim związaną mozna pobrać w serwisie TrasyGPS
http://www.trasygps.com/trasy/pokaz/162/Szlakiem_ostancow_muzyki_koni_i_..._krolow/Razem_Na_WyzynyR.png
 Description:
 Filesize:  71.45 KB
 Viewed:  29949 Time(s)

Razem_Na_WyzynyR.png


Back to top
View user's profile Send private message
tuffoJoined: 21 Nov 2009
Posts: 28

PostPosted: Thu Jan 26, 2012 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Robiłem swego czasu konkurs szkolny na e-przewodnik do TrekBuddy.
Na cele tego konkursu popełniłem taki artykuł:
"Jak zrobić e-przewodnik GPS dla programu TrekBuddy turystycznej nawigacji satelitarnej dla telefonu komórkowego?"
Było to wydrukowane w poradniku metodycznym i jest umieszczone na stronie: http://podn.wodzislaw.pl/pliki/informatyka/gps.pdf

Zezwalam na dowolne wykorzystanie w granicach prawa osobistego i pod warunkiem wysłania mi linków i (lub) materiałów tekstowych (bądź modyfikacji i uzupełnień) powstałych na podstawie tego artykułu.
Tak zebrane informacje będą; wykorzystane do powstawania dalszych wersji tego artykułu z uwzględnieniem praw osobistych tych osób.[/b]
Back to top
View user's profile Send private message
RangerJoined: 12 Dec 2006
Posts: 6030

PostPosted: Thu Jun 14, 2012 11:55 am    Post subject: Reply with quote

I jeszcze jeden przykład Trekowego przewodnika, tym razem po Jurajskim Raju Smile
Przykład może być o tyle ciekawy, że pasuje do gotowej mapy do Treka, która jest udostepniana na witrynie projektu
http://www.jurajskiraj.pl/Do_pobrania,str,41.html
a równocześnie inny, bo w odróżnieniu od dołączonego do mapy pliku z punktami nawigacyjnymi, jest typowym przewodnikiem zdjęciowym.
Zawiera dwa pliki gpx, jeden z atrakcjami, a drugi z przykładową trasą wycieczki po jednej z krain Jurajskiego Raju, również z włączonymi do niej zdjęciami atrakcji, strzałkami skrętów i komunikatami głosowymi.
Instrukcja obsługi jest prosta - należy rozpakować załączone poniżej archiwum zip, skopiować odpowiednio folder Zabierzow wraz z całą zawartością do katalogu wpts Treka i korzystając z menu nawigacji wczytać wybrany plik gpx. Punkty atrakcji działają z poleceniem Nawiguj, trasa odpowiednio z NawigujPoTrasie. A efekty można oglądać na ekranach mapy i przewodnikowego CMS-a.
Jednym slowem coś, co może stanowić wzór do wykorzystania we własnych przewodnikach SmileJurajski_Raj_przewodnik.png
 Description:
 Filesize:  73.18 KB
 Viewed:  18385 Time(s)

Jurajski_Raj_przewodnik.pngJurajski_Raj_przewodnik .png
 Description:
 Filesize:  72 KB
 Viewed:  18335 Time(s)

Jurajski_Raj_przewodnik .pngJurajski_Raj.zip
 Description:

Download
 Filename:  Jurajski_Raj.zip
 Filesize:  233.64 KB
 Downloaded:  45 Time(s)

Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group