icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • bluetooth / serial / internal GPS, simulator
  • offline raster maps (common grids and projections)
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • ... and more
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
  • Windows Mobile 5.x/6.x
  • Windows Phone coming
Visit our wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker.

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Česky)(Česky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

FAQFAQ   SearchSearch   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Waypointy mest a obci CR
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky
View previous topic :: View next topic  
Author Message
inse

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 2:40 pm    Post subject: Obce z MVCR prez Google do GPX Reply with quote

Pripichuji zde seznam mest a obci. Ve vyse uvedenem seznamu me chybi napr. Ludmirov- Detkovice, kam jezdnim na chatu. Proto jsem se rozhodl k vytvoreni vlastniho.

Tento seznam jsem vytvoril tak, ze jsem ze stranek MVCR (http://web.mvcr.cz/adresa/xml.html) stahnul seznam obci (aktualnich k 11.12.2009) a tyto nazvy jsem prohnal prez Google Geocoding Service. Seznam je rozdelen dle pismen do nekolik gpx souboru, kde jmeno waypointu je jiz bez tohoto pismenka, abych urychlil vyhledavani (napr. soubor O.gpx obsahuje waypoint lomouc). Diakritika v seznamu neni pouzita. Seznam obsahuje 7424 waypoints.

Tento seznam nyni pouzivam a pro me je dostacujici. Seznam si libovolne dale modifikujte/opravujte dle libosti.

EDIT:
Pri hledani vhodneho seznamu jsem jeste narazil na stranku http://www.nga.mil . Tento seznam waypoints je hodne rozsahly a obsahuje chyby(nemecke nazvy apod.). Kazdopadne pripichuji. Forma je stejina jako u vyse uvedeneho. Tento seznam je caste filtrovany, ale i nadale obsahuje "nesmysly". Seznam cita 21857 bodu.

EDIT:
V zavislosti na prispevku nize, pripichuji zde seznam mest vcetne prvniho pismena. Osobne me vyhovyje druhy zpusob urychlujici vyhledavani.

EDIT: Pripichuji dalsi verzi waypoints listu. Nyni data ziskana z geonames.org a vyfiltrovana na mesta. Seznam cita 16420 polozek (vcetne Robcic Very Happy ).

GeonamesVPP.zip
 Description:
Mesta vcetne prvniho pismena - zdroj geonames.org

Download
 Filename:  GeonamesVPP.zip
 Filesize:  204.61 KB
 Downloaded:  191 Time(s)

Geonames.zip
 Description:
Mesta - zdroj geonames.org

Download
 Filename:  Geonames.zip
 Filesize:  204.12 KB
 Downloaded:  82 Time(s)

MestaVPP.zip
 Description:
Mesta vcetne prvniho pismena - zdroj MVCR&Google

Download
 Filename:  MestaVPP.zip
 Filesize:  140.88 KB
 Downloaded:  106 Time(s)

MestaGNAMIL.zip
 Description:
Mesta -zdroj nga.mil

Download
 Filename:  MestaGNAMIL.zip
 Filesize:  191.5 KB
 Downloaded:  40 Time(s)

Mesta.zip
 Description:
Mesta - zdroj MVCR&Google

Download
 Filename:  Mesta.zip
 Filesize:  140.68 KB
 Downloaded:  137 Time(s)

Last edited by inse on Tue Jan 19, 2010 9:55 am; edited 6 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Levicak

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 4:12 pm    Post subject: Obce z MVCR prez Google do GPX od inse Reply with quote

to inse

Díky, za perfektně zpravovaný soubor.
Musel jsem zamáčknout slzu, když jsem tam objevil i maličkou dědinku v Moravském krasu, kde jsem se narodil.
Back to top
Celda

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Hmm, ten NGA obsahuje dost blbosti a i poloha je často trochu ustřelená. Ten druhý seznam vypadá mnohem lépe.
Proč ale v obou případech vypadlo z názvu waypointů první písmeno ? To je dost nepříjemné Exclamation Crying or Very sad
V každém případě díky !

mobile: SAMSUNG SGH D880 Duos (dual SIM)
GPS: Qstarz BT-1200 Bluetooth Solar Travel Recorder (MTK chipset)
Back to top
Celda

PostPosted: Thu Jan 14, 2010 10:20 am    Post subject: Re: Obce z MVCR prez Google do GPX Reply with quote

inse wrote:
Seznam obsahuje 7424 waypoints.

I když je tvůj seznam rozsáhlejší (ten seznam obcí, co tu byl i dřív má "jen" 6238 obcí) pořád to bohužel není úplně všecko Sad
Chybí tam třeba obec Robčice na Plzeňsku:
http://www.mapy.cz/#mm=ZP@sa=s@st=s@ssq=Rob%C4%8Dice@sss=1@ssp=120446060_122547916_150133868_150007500@x=131030720@y=135322048@z=14
což sice není žádné velkoměsto Smile (byli jsem u ní na táboře), ale vlastní ceduli na silnici to má.

Back to top
Celda

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Díval jsem se na fungl nový seznam obcí (z Geonames):
- Nejenže tam jsou Robčice, ale i jiný náš tábor u Brťoví, takže zkouškou ohněm to prošlo ! Smile
- Robčice jsou tam dokonce 2x Smile, ale kontrolou jsem zjistil, že jsou to jiné Robčice a že jsou na Plzeňsku fakt dvoje !
- Kontroloval jsem některá písmena pomocí mého oblíbeného Wink nástroje Trekview http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2213 (zdravím Yearlinga). Zajímavé je, že občas u malých míst je souřadnice několik stovek metrů až kilometr ustřelená (třeba Branišovice nebo Budkovice na Brněnsku). Ale tohle nevidím jako nějaký zásadní problém.

Bezva, díky !!
Můžeš, prosím, vygenerovat zase i tu verzi, kde v popisu wpt nechybí to první písmeno ! (Mmch. k čemu to bez toho prvního písmene máš - to je pro nějakou optimalizaci procházení na nějakém zařízení ?)

Back to top
Celda

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

Tolik dobrých waypointů, teď nevím, co si mám do telefonu teda nakonec nahrát, abych se v tom všem neutopil. Shocked Very Happy :
Ty prapůvodní seznamy, co v tomto topicu byly, sice nemají tolik waypointů, ale jsou pěkně česky, souřadnice (? vždy ?) přesně sedí a u více stejných obcí je v závorce upřesněna poloha kvůli rozlišení.

Ty nejnovější seznamy (z Geonames) jsou sice bezkonkurenčně nejobsáhlejší, ale bohužel výše uvedené ctnosti nemají. Např. Dobrá Voda je tam 18x (fakt je to v ČR častý název), takže než člověk najde tu správnou, asi se dost zapotí ! Very Happy

Škoda, že současná verze TB umožňuje sice v adresáři wpts vytvářet podadresáře, ale při procházení v TB jsou stejně vždy vidět najednou všechny soubory s waypointy. (? Je to chyba nebo záměr ?)

Back to top
inse

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 2:11 pm    Post subject: Celda Reply with quote

Par odpovedi:

1. Seznam z geonames.org vcetne prvniho pismena je pripichnut(GeonamesVPP.zip)

2. Co se tyce cestiny. Dle me je pro mobil lepsi ceske znaky vynechat. Je to prehlednejsi. Proto cestinu pri vytvareni filtruji.

3. Waypoint bez prvniho pismene - tento seznam pouzivam pro "strankovani". Kdyz si v TB otevru A.gpx a vse zacina A tak nevyuziji moznost kliknout na pismeno(cislo) na mobilu pro posun v seznamu. Kdezto pri filtrovani A, muzu preskocit v seznamu na amalie kliknutim na m.

----
Testovano na Samsung C5212 DualSim, Navibe GB735(SIFRIII) verze TB 0.9.90, atlas google/mapy turisticke
Back to top
Celda

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 2:23 pm    Post subject: Re: Celda Reply with quote

inse wrote:

1. Seznam z geonames.org vcetne prvniho pismena je pripichnut(GeonamesVPP.zip)

Jsi rychlejší než myšlenka, než jsem odeslal minulý příspěvek, už to tady bylo !

inse wrote:

2. Co se tyce cestiny. Dle me je pro mobil lepsi ceske znaky vynechat. Je to prehlednejsi. Proto cestinu pri vytvareni filtruji.

Jasně, obecně koukají z češtiny jen problémy. Na druhou stranu, GPX je vlastně XML a to bylo od začátku navrženo tak, aby nativně umělo všemožná kódování znaků včetně variant unicode. Navíc se při použití češtiny odstraní některé z problémů s rozlišením waypointů - např. "Krasov" je tam 2x, při bližším zkoumání zjistíš, že jedno je "Krasov" a druhé je "Krašov".

inse wrote:

3. Waypoint bez prvniho pismene - tento seznam pouzivam pro "strankovani". Kdyz si v TB otevru A.gpx a vse zacina A tak nevyuziji moznost kliknout na pismeno(cislo) na mobilu pro posun v seznamu. Kdezto pri filtrovani A, muzu preskocit v seznamu na amalie kliknutim na m.

Jojo, toto jsem pochopil velmi brzo Smile Na druhou stranu mně ty seznamy pak příjdou takové zmrzačené, když s tím chceš dělat i něco jiného - třeba sloučit víc písmen dohromady do jednoho GPX nebo zobrazit ty waypointy někde jinde. Škoda, že posun v seznamu funguje jen na první písmeno (ale i tak za něho díky), kdyby se nějak daly zadat i další, asi bych jednoznačně to zadání prvního písmena navíc bral jako daň za nezmrzačené waypointy. Takhle ovšem mám neřešitelné dilema ! Shocked

Back to top
Celda

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

2inse:
Trochu OT, ale z podpisu vidím, že testuješ TB taky na duálním Samsungu jako já, ale pro změnu ne na D880, ale na C5212.

Chtěl jsem se jenom "letecky" zeptat: Chová se to v TB zhruba stejně jako ta D880 ? Jaké jsou tam problémy ?
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2256&highlight=
(Odpověď asi bude lepší napsat do topicu výše.)

Back to top
JanoC

PostPosted: Tue Mar 02, 2010 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

Ja neviem ako to funguje na iných mobiloch, ale na mojom SE C702 to funguje takto. Keď potlačím kurzor dole alebo hore posuniem sa o jedno mesto hore alebo dole. Keď potlačím vpravo posuniem sa o celú obrazovku smerom dolu. Tlačidlo vľavo funguje opačným smerom. A najlepšie je že keď potlačím napr. klávesu 3 dostanem sa na prvú obec začínajúcu na D, keď stlačím 8 dostanem sa prvú obec začínajúcu na T atď. Kombináciou týchto možností mi vyhľadanie konkrétnej obce trvá pár sekúnd max. pól minuty. Ako je to iných mobiloch netuším, ale za vyskúšanie to stojí a nemusíte nič deliť na menšie súbory. Cool Cool Cool

Last edited by JanoC on Tue Mar 02, 2010 4:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
JanoC

PostPosted: Tue Mar 02, 2010 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ešte dodatok. Toto mi funguje na tej úplne prvej verzii, čo je na prvej strane hore. Cool
Back to top
radegast

PostPosted: Tue Mar 02, 2010 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

JanoC wrote:
... A najlepšie je že keď potlačím napr. klávesu 3 dostanem sa na prvú obec začínajúcu na D, keď stlačím 8 dostanem sa prvú obec začínajúcu na T atď.

Tak tak.
Tak to má fungovat, je to záměr autora aplikace. Někde to tu popisoval.
Dokonce se prý dočkáme i "plnohodnotného" vyhledávání podle všech počátečních písmen.

HTC Desire S, SDHC 16GB,
TB vždy nejnovější,
Back to top
js

PostPosted: Fri Oct 05, 2012 7:39 am    Post subject: waypointy Reply with quote

Zdravím,neměl by někdo funkční odkaz na waypointy měst a obcí čr?Všechny linky na které jsem narazil jsou nefunkční.Díky moc.
Back to top
radegast

PostPosted: Fri Oct 05, 2012 10:29 am    Post subject: Reply with quote

???
Všechny odkazy na stažení souborů v tomto vlákně jsou fčí.

HTC Desire S, SDHC 16GB,
TB vždy nejnovější,
Back to top
sirsi

PostPosted: Sat Feb 02, 2013 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Jelikož první zde v diskuzi uvedený seznam obcí obsahuje cca 6200 obcí včetně jejich okresu (vhodné pro případ duplicitních jmen) a druhý cca 18000 míst, bohužel bez rozlišení okresu, rozhodl jsem se udělat si vlastní, který by kombinoval vlastnosti z obou. Třeba se vám výsledky mojí práce budou hodit.

Vycházel jsem ze dvou seznamů:
http://aplikace.mvcr.cz/adresy/ (seznam všech adres ČR dle ministerstva vnitra) + http://earth-info.nga.mil/gns/html/namefiles.htm (již dříve zde zmiňovaná databáze jmen obcí)

Jelikož první neobsahuje souřadnice a druhá zase přiřazení k okresu apod pro případ duplicit, bylo nutné je nějak propojit. Problém byl samozřejmě s adresami, které v druhém seznamu nebyly (nebo alespoň přesná shoda např. v jednom seznamu "Deštné v Orlických horách" a v druhém "Deštné"), nebo naopak s duplicitními např. "Nová Ves" (90 krát).

Z 6253 obcí se mi zatím podařilo napárovat souřadnice pro 5923 z nich (95%). U částí obcí je to trochu horší - z 9046 částí obcí se mi zatím podařilo napárovat souřadnice pro 6972 (77%).

Do výsledného seznamu dávám obce ve tvaru:
"Dalešice (Neveklov, Benešov)" a do poznámky "část obce Neveklov, okres Benešov" pro části obcí
či
"Dalešice (Třebíč)" a do poznámky "507 obyvatel, okres Třebíč" pro obce.
pokud neznám přesnou souřadnici části obce, přidám za název hvězdičku a souřadnice ukazuje na samotnou obec (pro možnost alespoň přibližného přiblížení na mapě)
taktéž pokud neznám ani souřadnice obce, přidávám za název dvě hvězdičky a souřadnice ukazuje na nadřazenou oblast

Připravil jsem 4 varianty: s háčky i bez háčků a bez prvního písmene (pro vyhledávání) a s ním.

Berte to jako první verzi. Zbývající souřadnice se pokusím ještě v nejbližší době doplnit
1) spárováním nepřesných jmen v obou databázích
2) možná použitím Google Geocoding Service, nevím jak je to tam s limity či licenčním omezením, musím to prostudovat
3) minimálně u samotných obcí, kde chybí souřadnice zatím u 330 (po použití 1 a 2 snad méně), je doplnit ručně pomocí mapy.cz apod. aby bylo 100% pokryto

Připomínky např. k formátu záznamů v souborech apod. uvítám a pokusím se dle náročnosti zapracovat do příští verze. Případně poskytnu i zdrojový kód skriptu, kterým to dělám.

EDIT: novější soubory viz http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?p=51859#51859 , původní jsem vyhodil

Last edited by sirsi on Wed Feb 06, 2013 8:38 pm; edited 1 time in total
Back to top
Post new topic   Reply to topic    TrekBuddy Forum Index -> Česky-Slovensky All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum