Bílý vrch
icon TrekBuddy
www.trekbuddy.net
Outdoor companion.
  • internal / bluetooth / simulator GPS
  • offline raster maps
  • smart GPX / raw NMEA logs
  • waypoints and simple navigation
  • custom views
  • MIDP and Symbian phones
  • Blackberry
  • Android
Visit wiki to see all features, guides and howtos. Project tracker - moved to github.
Trekbuddy github repository

Partners:    (Polish/Polski)(Polski) Compass mapy      (Polish/Polski)(Polski) Galileos mapy      (Polish/Polski)(Polski) CartoMedia      (Czech/Èesky)(Èesky) Eaglesoft trasy      (Polish/Polski)(Polski) ExpressMap     

 FAQFAQ   SearchSearch 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Co poczatkujacy Trekbajarz wiedziec powinien :-)

 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    TrekBuddy Forum Index -> Polski
View previous topic :: View next topic  
Author Message
RangerJoined: 12 Dec 2006
Posts: 6030

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 9:22 pm    Post subject: Co poczatkujacy Trekbajarz wiedziec powinien :-) Reply with quote

Mamy wśród użytkowników TrekBuddy wielu "wyjadaczy", mamy też początkujących, dla których tematyka gps-u jest nowa, a którzy giną w gąszczu nagromadzonych na forum informacji.
Uprzedzając - nie będzie to tekst w stylu częstych porad - najpierw szukaj potem pytaj (choć to głupie nie jest), a raczej próba wskazania jakiego rodzaju decyzje mają wpływ na pierwsze trekowe doświadczenia nowego użytkownika.

O tym, że Trek jest prostą aplikacją do nawigacji GNSS w telefonach komórkowych (z Javą lub Dalvikiem) nie muszę specjalnie przypominać. Skoro to czytasz - to to wiesz Smile
Telefon w sensie modelu najlepiej jest mieć sprawdzony i bynajmniej wcale nie najnowszy Smile
Ważnym więc jest, jakiego rodzaju wersje Treka są dostępne. W nagłówku forum są wypisane platformy, na jakich aplikacja działa (lub działać powinna, jeżeli to jest jakaś nowa platforma). Jeżeli masz Symbiana, WM czy BB - przyda się większa wiedza o własnym urządzeniu, a szczególnie o możliwościach Javy (JSR-75, JSR-82 lub JSR-179 to wymóg). Ważny jest też sposób obsługi certyfikatów, Trek ma certyfikat Thawte CA i tylko ten.

Oprócz tego jest istotna wersja aplikacji, mamy dzisiaj użytkowników różnych wersji, powstałych w różnym czasie i o różnej numeracji. Polscy użytkownicy mogą wybierać np. spośród wersji - bezpłatna czy płatna. Wbrew pozorom to dosyć istotna w skutkach decyzja, bo różnice pomiędzy wersjami są i to wcale nie takie małe. Np. instalacja komercyjnej wersji polskiej sprowadza się najczęściej do kopiowania plików aplikacji wraz ze wszystkimi dodatkami (w gotowych folderach) na kartę telefonu, a wersje dostępne na forum najczęściej instaluje się zezwalając aplikacji na utworzenie niezbędnych folderów, do których następnie ładuje się dodatki dostepne np. na forum. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez użytkownika w trakcie instalacji są:
- brak pewności co do możliwości Javy telefonu - spełnia wymagania czy nie ?
- instalacja aplikacji z niewłaściwego pliku (jad, jar)
- brak poprawnych ustawień uprawnień aplikacji (np. dostęp odczyt/zapis do karty pamięci telefonu czy innych funkcji) przed jej pierwszym uruchomieniem, itp.
Niektórzy użytkownicy znajdują gdzieś pliki w internecie, po czym dopiero później trafiają na forum. I tu dowiadują się, że próbują zainstalować wersję, która ma nieaktualny certyfikat (certyfikaty są odnawiane corocznie ale na forum tylko wersje Treka z danego roku je mają, starsze mają certyfikat który już wygasł).

O różnicach pojawiających się w trakcie korzystania z aplikacji też można napisać, że jest ich wiele. To fakt, że starsze wersje aplikacji mają mniej dostępnych funkcji, ale czasami działają poprawnie w nie najnowszych modelach telefonów, lub tych które mają mniejsze możliwości sprzętowe. Ale to nie wszystko - można np.powiedzieć, że wersja komercyjna ma szlif turystyczny (funkcje ekranów komputera nawigacyjnego dla rowerzysty, piechura, geocachera czy dla gps-owych przewodników) a do wersji dostępnej na forum trzeba sobie coś wybrać, można np. wrzucić profile dla paralotniarza czy o charakterze samochodowym (z tym że należy je sobie odpowiednio dobrać do modelu telefonu).
Ale są też inne rożnice - np. wersja TB PL ma ściśle określoną listę telefonów dla której była sprawdzana, i zdarza się, że nie ma na niej modeli które się niedawno pojawiły w sprzedaży czy u operatorów, albo ktore nie są zgodne z jej wymaganiami. To typowa wersja na popularne telefony z Javą lub Javą na Symbianie czy Dalvikiem na Androidzie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z wersji dostepnych na forum.

Następna kwestia to dokumentacja funkcji Treka - dla wersji dostępnych na forum dokumentacja jest prowadzona w formie wikipedii
http://wiki.trekbuddy.net/index.php/Main_Page
głównie w języku angielskim, i z wybranymi artykułami dostępnymi w kilku językach. Oprócz tego kopalnią wiedzy są dyskusje użytkowników, czy napisane przez nich różne poradniki. W przypadku wersji TB PL - dokumentacja jest do niej dostosowana, opisuje korzystanie z funkcji aplikacji wraz z jej dodatkowymi funkcjami, np. co oznaczają poszczególne parametry ekranow komputera nawigacyjnego czy jak obslugiwać dołączony w niej gps-owy przewodnik. Dla nabywców tej wersji jest też świadczona pomoc techniczna jej producenta.

Kolejnym problemem przed którym staje użytkownik jest wybór odpowiednich map. Z innych map korzysta turysta na szlaku, a z innych ktoś, kto jeździ rowerem po szosie albo spaceruje po mieście. I tu wybór jest dzisiaj już dość spory, są i "gotowce" map z serwisów, są tez gotowe komercyjne mapy turystyczne (ponad 350, patrz linki Partners powyżej), a pojawiają się również przewodniki z własnymi mapami.

Oprocz map, dla tych co chcą z Trekiem rzeczywiście nawigować, potrzebne są różnego rodzaju dane nawigacyjne. Trek korzysta z takich danych zapisanych w plikach gpx. Można je znaleźć i na forum i w różnych internetowych serwisach tematycznych np. opencaching.pl; stanowią też np.składnik dzisiejszych gps-owych przewodników do Treka.

I tyle tytułem wstępu - witam w gronie Trekbajarzy i zapraszam do korzystania z forum.

Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    TrekBuddy Forum Index -> Polski All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group